Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Nowi Honorowi Warszawiacy. Wśród nich Olga Tokarczuk

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  kz/r
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  Reakcje na sukces Olgi Tokarczuk niekiedy zdumiewająFakty TVN
  wideo 2/19
  Olga Tokarczuk z literackim Noblem za 2018 rok

  Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Stołeczni radni docenili też cztery inne osoby.

  Do tej pory tytuł przyznano 88 osobom. Podczas czwartkowej sesji radni przegłosowali uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Warszawy kolejnym wyróżnionym: Oldze Tokarczuk, Władysławowi Findeisenowi, Wojciechowi Noszczykowi, Andrzejowi Rottmundowi i Wiesławowi Janowi Wysockiemu.

  OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

  Sylwetki Honorowych Obywateli

  Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 - "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Jest autorką między innymi powieści Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Księgi Jakubowe (2014), a także opowiadań i innych tekstów literackich.

  Jej książki zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków i były wielokrotnie nagradzane, doczekały się też adaptacji teatralnych i filmowych.

  Przemowa Olgi Tokarczuk na bankiecie noblowskim10.12| We wtorek wieczorem w sztokholmskim ratuszu odbył się bankiet noblowski. Wśród uczestników jest laureatka literackiego Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk. - Chciałabym podziękować tym, którzy troszczyli się o mnie, kiedy pisałam, którzy prowadzili redakcję moich tekstów, którzy wspierali mnie, kiedy było mi trudno - podkreśliła w krótkim wystąpieniu.

  Profesor Władysław Findeisen - w czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Swoje życie zawodowe związał z Politechniką Warszawską, przechodząc wszystkie szczeble kariery naukowej do profesury. W 1981 roku został wybrany na jej rektora.

  W latach 1986-90 był przewodniczącym Prymasowskiej Rady Społecznej, a w latach 1988-90 członkiem Komitetu Obywatelskiej przy Lechu Wałęsie. W 1989 roku przewodniczył obradom Okrągłego Stołu ze strony solidarnościowo-opozycyjnej. W latach 1989-93 był senatorem Rzeczpospolitej Polskiej.

  Profesor Wojciech Noszczyk - naukowiec, profesor nauk medycznych, chirurg. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie (1960). Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1989 roku. W latach 1990-1999 był Konsultantem Krajowym w dziedzinie chirurgii naczyniowej, a w 2000-2001 pełnił funkcję Specjalisty Krajowego w chirurgii naczyniowej.

  Za swoje najważniejsze osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej uważa między innymi opracowanie w latach 1966-1975 oryginalnej metody wytwarzania polskich protez naczyniowych i następnie uszczelniania ich ścian.

  Przeprowadził ponad 10 tysięcy operacji.

  Profesor Andrzej Rottermund - historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, muzeolog. W latach 1990-1996 przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów, w latach 1991-2015 dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1990 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

  Jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu historii sztuki i muzealnictwa. Pełni funkcję przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

  Profesor Wiesław Jan Wysocki – historyk, działacz społeczny, polonista, nauczyciel akademicki. Był związany ze środowiskami opozycji, między innymi z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacją Polski Niepodległej, Klubem Politycznym Wolność i Solidarność, Klubami Służby Niepodległości, Stowarzyszeniem Opieki nad Więźniami "Patronat".

  W 2010 roku Klub Jagielloński Św. Kazimierza w USA zaliczył go do prestiżowego grona 10 historyków Niepodległej Polski, najbardziej wyróżniających się w ciągu ostatnich 20 lat spośród tych zajmujących się dziejami najnowszymi.

  Uroczyste nadanie tytułu

  Tytuły Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawa są przyznawane na uroczystej sesji w Zamku Królewskim, która tradycyjnie odbywa się pod koniec lipca. Wyróżnieni odbierają wtedy z rąk przewodniczącego rady oraz prezydenta Warszawy specjalny medal, dyplom i legitymację.

  Na razie, ze względu na pandemię, zwołanie uroczystej sesji nie jest możliwe.

  Autor:kz/r

  Źródło: tvnwarszawa.pl

  Źródło zdjęcia głównego: tvn24