"Alternatywy 4", murale dwa. Anioł, Balcerek i Docent "wrócili" do swojego bloku

Murale "Alternatywy 4" na Grzegorzewskiej
Murale "Alternatywy 4" na Grzegorzewskiej
Źródło: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Bohaterowie serialu "Atlernatywy 4" upamiętnieni muralami. Na ścianach bloków przy Grzegorzewskiej, gdzie kręcono produkcję, pojawiły się wielkoformatowe malowidła upamiętniające gospodarza domu Stanisława Anioła, profesora-opozycjonistę Ryszarda Dąb-Rozwadowskiego czy docenta Zenobiusza Furmana.

"Jest komplet! Zostało zdjęte rusztowanie z muralu "Plan zdjęciowy". Oficjalne odsłonięcie upamiętnienia serialu jeszcze przed nami, ale jak ktoś ma ochotę na pokaz przedpremierowy, to zapraszamy!" – czytamy na stronie ursynowskie murale. Z przedpremierowego pokazu skorzystał reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, który pojechał w miejsce i potwierdził, że bohaterowie popularnego serialu Stanisława Barei wrócili.

Klatka schodowa i mapa

Stanisław Anioł znów będzie czuwał nad mieszkańcami Grzegorzewskiej. Na blokach numer 1 i 3 powstały dwa murale.

Na wyższym bloku zobaczymy przekrój klatki schodowej, a na niej bohaterów serialu. Są też napisy: "Witamy gospodarza domu" i "oszczędzaj światło".

Na drugim budynku znajduje się z mapa, gdzie zaznaczone są miejsca, w których kręcono poszczególne sceny serialu. Możemy na niej sprawdzić, gdzie spiskowano pod śmietnikiem albo skąd Docent Furman strzelał do gołębi.

Budżet obywatelski

Murale powstały w ramach budżetu obywatelskiego z 2019 roku.

- Serial "Alternatywy 4", mimo miana "kultowego", nie doczekał się godnej formy upamiętnienia – stwierdzili wtedy Goretta Szymańska oraz Bartosz Podlewski i zaproponowali mieszkańcom swój projekt do budżety partycypacyjnego.

Przekonali 885 osób, a 35 lat po emisji pierwszego odcinka serialu na Grzegorzewskiej powstał mural.

Promocja dzielnicy

Już dziś pod tym adresem pojawiają się pielgrzymki miłośników Stanisława Anioła i innych bohaterów serialu, a - jak przekonują autorzy - dzięki realizacji projektu "Alternatywy 4" osiedle przy Grzegorzewskiej stanie się "nietuzinkowym, atrakcyjnym miejscem upamiętniającym serial, dostępnym dla mieszkańców i jego sympatyków oraz promującym historię Ursynowa".

Projekt zakładał stworzenie dwóch wielkoformatowych murali, postawienie ławki, odnowienie murku przy wejściu do klatki schodowej i nową zieleń. Koszt realizacji wyniósł 160 tysięcy złotych.

Czytaj także: