Na bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie odsłonięto mural poświęcony najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi – Kazimierzowi Górskiemu. Szkoleniowiec mieszkał tu z rodziną do 2006 roku.
Blok przy ulicy Madalińskiego 49/51 w stolicy zdobi od 9 listopada mural poświęcony najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi – Kazimierzowi Górskiemu. Szkoleniowiec mieszkał w nim z rodziną w latach 1973-2006.
Do wykonania muralu o powierzchni 240 metrów kwadratowych duet artystyczny Marta Piróg i Marek Grela, występujący pod nazwą Czary-Mury, potrzebował ponad 40 litrów farby oraz 1060 elementów ceramicznych.
Składający się z dwóch części mural przedstawia piłkę wykonaną z płytek ceramicznych oraz 9-metrową sylwetkę Górskiego w typowej pozie trenerskiej z prawą nogą spoczywającą na futbolówce.
Fronton budynku zdobi od kilkunastu lat pamiątkowa tablica o treści: "W tym domu mieszkał w latach 1973-2006 legendarny trener, twórca niepowtarzalnej reprezentacji w dziejach piłkarstwa polskiego, skromny człowiek Kazimierz Górski". Mecenasem projektu jest firma STS.
6 października Górski został patronem Stadionu Narodowy. Tego samego dnia na obiekcie odsłonięta została specjalna tablica poświęcona wybitnemu trenerowi, którego pomnik stoi przed stadionem od 2009 roku.
Mistrz Polski, mistrz Grecji, medalista mundialu i igrzysk olimpijskich
Urodzony sto lat temu we Lwowie Kazimierz Górski rozpoczął przygodę piłkarską właśnie w tym mieście. W 1952 roku, po ukończeniu kursu trenerskiego w Krakowie, zajął się pracą szkoleniową. Trenerem pierwszej reprezentacji Polski został w 1971 roku, a rok później jego podopieczni odnieśli pierwszy wielki sukces, zdobywając w Monachium złoty medal olimpijski. W 1974 roku zrobili furorę na mundialu rozgrywanym w RFN i zakończyli go na trzecim miejscu. W 1976 roku - także pod wodzą Górskiego - zostali wicemistrzami igrzysk w Montrealu.
W karierze klubowej po tytuł mistrza kraju sięgnął z Legią Warszawa, Panathinaikosem Ateny i trzykrotnie z Olympiakosem Pireus.
W plebiscycie tygodnika "Piłka Nożna" został uznany za najlepszego trenera XX wieku, a w 2021 roku "Przegląd Sportowy" przyznał mu tytuł szkoleniowca stulecia.
To kolejny mural piłkarskiej sławy w Warszawie - 1 września 2020 roku na jednym z wieżowców na warszawskim Ursynowie odsłonięto mural poświęcony znakomitemu piłkarzowi stołecznej Legii Kazimierzowi Deynie, legendzie polskiego futbolu, zdobywcy złotego i srebrnego medalu olimpijskiego, brązowemu medaliście mundialu w 1974 roku.
Autorka/Autor: b
Źródło: PAP