22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. W rocznicę tego tragicznego wydarzenia w Warszawie odbywał się Marsz Pamięci. W tym roku z powodu pandemii zbiorowego przemarszu nie było. Organizatorzy zachęcają, by jego trasę przejść indywidualnie.
Jak informuje Żydowski Instytut Historyczny, tegoroczny marsz potrwa nie jeden dzień, a prawie dwa miesiące, nawiązując do czasu trwania wielkiej akcji likwidacyjnej (doprowadziła do śmierci ponad 300 tysięcy Żydów). "Począwszy od 22 lipca do 21 września będą mogli Państwo indywidualnie i w dogodnym dla siebie czasie przejść symboliczną trasę 'od śmierci do życia' rozpoczynającą się pod pomnikiem Umschlagplatz, a kończącą się w tym roku na ul. Chłodnej 20 w Warszawie, przy Kamienicy pod Zegarem, gdzie mieszkał do śmierci Adam Czerniaków" - czytamy na stronie ŻIH.
Patron tegorocznego marszu, Adam Czerniaków, był pedagogiem, działaczem społecznym i publicystą, radnym Warszawy, senatorem II Rzeczypospolitej. W getcie warszawskim pełnił funkcję prezesa Judenratu. 23 lipca popełnił samobójstwo, co było wyrazem protestu wobec wywożenia na śmierć mieszkańców getta, szczególnie dzieci. - Nie miał dobrej opinii - przyznaje prof. Paweł Śpiewak, dyrektor ŻIH. - Mimo różnych ocen jego osoby, spełnił swój obowiązek. Swoim gestem samobójstwa wykrzyczał światu tragedię, jaka działa się na terenie Polski - wyjaśnia.
"Wspólnota pamięci"
Przy ulicy Chłodnej 20, w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii zostanie stworzona specjalna instalacja artystyczna na Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych warszawskich Żydów. Wstążki i mapkę w trasą marszu można odebrać w siedzibach ŻiH i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
- Każdy z nas idzie sam, ale razem tworzymy wspólnotę pamięci. Robimy coś wspólnie, pamiętamy wspólnie - mówi Paweł Śpiewak. - Prosimy wszystkich, którzy idą, żeby pokazali nam swoją drogę. Będziemy próbowali zmontować z tego film - podsumowuje.
Trasa Marszu: Umschlagplatz (ul. Stawki róg Dzikiej), Stawki, Karmelicka, Anielewicza, al. Jana Pawła II, Dzielna, Smocza, Nowolipie, Żelazna, Chłodna
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ŻIH