Odnowiona kamienica znajduje się przy Białoskórniczej 7, czyli ulicy biegnącej od Rynku Mariensztackiego ku Wiśle. Nazwa ulicy nawiązuje do jej historii - w XVII i XIX wieku znajdowały się wzdłuż niej warsztaty i fabryki białoskórnicze, zajmujące się produkcją delikatnej skóry na wyroby galanteryjne.
Budynek został wzniesiony w latach 50., równolegle do budowy Trasy W-Z i mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Stołeczny ratusz przypomina, że w tamtym okresie budowa całego osiedla na Mariensztacie była jedną ze sztandarowych inwestycji i tematem propagandowych filmów. Za projekt odpowiadał Zygmunt Stępiński. Zamysł był taki, by styl kamienic nawiązywał do zabudowań małego miasteczka z XVIII wieku.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Spękane ściany i wybrakowana elewacja
Do budowy kamienicy użyto częściowo cegły rozbiórkowej. Wzniesiono ją w szybkim tempie, na niejednolitym podłożu Skarpy Warszawskiej, dlatego z biegiem lat konstrukcja zaczęła nierównomiernie osiadać, co skutkowała spękaniami i zarysowaniami ścian. "Dom wymagał wzmocnienia. Prace takie wykonano wcześniej, ale ich skutkiem była konieczność usunięcia dużej części tynków z elewacji budynku. Dodatkowo silne zawilgocenia zdegradowały tynki" - czytamy w komunikacie ratusza.
Remont elewacji frontowej i podwórzowej został przeprowadzony w 2021 roku. Odpowiadała za niego wspólnota mieszkaniowa, 63 462 złote dołożyło miasto.
Urzędnicy opisują, że na prace rozpoczęły się od wykonania izolacji fundamentów. "Następnie ekipa remontowa wzmocniła spękane mury i nadproża okienne. Usunęła odspojone tynki i odtworzyła prosty detal architektoniczny, czyli opaski okienne i niemal całkowicie zniszczony gzyms ponad parterem. W końcu pracownicy wykończyli elewację tynkiem cementowo-wapiennym i pomalowali na kolor różowy, zgodnie z badaniami kolorystycznymi" - dodano.
Liczą, że efekt zachęci innych
Forma architektoniczna kamienicy jest dość prosta, mimo to po zakończeniu remontu dostrzegalna jest wyraźna różnica w jej wyglądzie. Ratusz liczy, że efekt zachęci sąsiednie wspólnoty mieszkaniowe do podjęcia prac przy kolejnych budynkach.
Autorka/Autor: kk/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy