Ich atutem są kolor i klimat Warszawy sprzed 50 lat. Zrobił je Amerykanin, który fotografował głównie centrum stolicy Polski. Teraz stare zdjęcia ze stołecznych ulic może obejrzeć każdy.
- Ciężko wybrać najładniejsze, wszystkie są ciekawe – mówi Ryszard Mączewski z fundacji "Warszawa1939.pl".Mowa o zdjęciach autorstwa amerykańskiego historyka urbanistyki – Johna Repsa. Udostępniła je biblioteka Uniwersytetu Cornell, jedna z najbardziej prestiżowych w USA. To łącznie kilkadziesiąt fotografii z lat 50. i 60., które pokazują Warszawę w latach Polski Ludowej.
"Nabierają nowych barw"
Szara rzeczywistość została uchwycona z kolorze. – Większość tych miejsc z tamtego okresu znamy ze zdjęć czarno-białych. Te ujęcia są kolorowe i nabierają nowych barw – twierdzi Mączewski.I tak możemy zobaczyć widok na centrum z dzisiejszego ronda Radosława. W odcieniu sepii możemy dojrzeć bloki, Pałac Kultury i Nauki, czy zachowany po wojnie kościół św. Augustyna. Amerykanin uwiecznił też powstające na terenie dawnego getta bloki i charakterystyczną zabudowę Muranowa.
Ale największe wrażenie robi kolorowe centrum. Z powstającymi domami centrum, widokiem na zielone trawniki przy stacji Warszawa Śródmieście, czy mieszanką starej i nowej zabudowy przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.
"Połączenie kilku światów"
Jest też widok na MDM. – Na jednym ze zdjęć widać połączenie kilku światów. Jest przedwojenna kamienica, tyły MDM-u i kościół Zbawiciela. Bardzo dużo się tu dzieje – opisuje Mączewski.Nie mogło zabraknąć też Krakowskiego Przedmieścia. Na fotografii możemy zobaczyć okolice skweru Hoovera i autobusy. – Czerwień ogórków przyciągnęła moją uwagę na tym zdjęciu – mówi varsavianista.Ci, którzy tego nie pamiętają, mogą również się przekonać, jak pomnik Nike wkomponował się w okolice placu Teatralnego, zanim trafił bliżej Trasy W-Z.
ZOBACZ TEŻ WARSZAWĘ Z OBIEKTYWIE LEGENDARNEGO REPORTERA WARSZAWY - ZBYSZKA SIEMASZKI:
Fotografie Zbyszka Siemaszki
ran/mś
Źródło zdjęcia głównego: Reps John William / digital.library.cornell.edu