Na ścianach piwnicy dawnego aresztu śledczego NKWD na Pradze zachowały się inskrypcje wykonane przez osadzonych tam w latach 40. Polaków. Stołeczny konserwator zabytków przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej fragmenty muru oraz drewnianej ościeżnicy jednej z cel. Trafią one na wystawę "Czerwona mapa Pragi".
Areszt śledczy NKWD mieścił się w latach 1944-1945 w budynku przy ulicy 11 Listopada 66. W piwnicy odnaleziono napisy wykonane przez osadzonych - są to wydrapane bądź rysowane ołówkiem inicjały, pseudonimy i daty, które umieszczali na cegłach i drewnianej ościeżnicy jednej z cel.
Ratusz poinformował w czwartek o podarowaniu Instytutowi Pamięci Narodowej wyjętych z muru piwnicy cegieł oraz drewnianych elementów. "Podpisanie umowy przekazania reliktów odbyło się na początku kwietnia, wtedy też po raz pierwszy artefakty zostały zaprezentowane publicznie. Z chwilą podpisania umowy Instytut Pamięci Narodowej stał się pełnoprawnym nabywcą zabytków, zobowiązał się do zapewnienia im właściwych warunków przechowywania, eksponowania oraz prowadzenia działań edukacyjnych" - czytamy w komunikacie.
Zabytki trafiły do siedziby IPN przy ulicy Strzeleckiej, gdzie wzbogacą wystawę "Czerwona mapa Pragi". Zanim jednak dopełnią ekspozycje w Izbie Pamięci IPN, konieczne będzie wykonanie dodatkowych zabiegów konserwatorskich i ustalenie, w jakiej formie będą prezentowane.
Uratowali zabytkowe inskrypcje
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wyjaśnia, że budynek przy ulicy 11 Listopada jest wyłączony z użytkowania, a jego stan techniczny nie rokował szans na zachowanie zabytków w ich historycznym kontekście. O ich uratowanie i zapewnienie im ochrony zwróciło się do miasta Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu. "Całe przedsięwzięcie wiązało się więc z koniecznością sporządzenia wspomnianej dokumentacji konserwatorskiej i uzyskaniem pozwolenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niezbędne było również zawarcie porozumienia z następcami prawnymi byłych właścicieli nieruchomości, umożliwiającego wyjęcie inskrypcji ze ścian budynku" - podano.
Dokumentacja techniczno-konserwatorska i prace zabezpieczające sfinansowano ze środków BSKZ. W proces pozyskania inskrypcji od ścian budynku był również zaangażowany Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy