Dwa tygodnie czekania na pogrzeb. Na największym cmentarzu w Warszawie ponad 40 pochówków dziennie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rodziny zmarłych tygodniami czekają na pochówek bliskich (materiał magazynu Polska i Świat)
Rodziny zmarłych tygodniami czekają na pochówek bliskich (materiał magazynu Polska i Świat)TVN24
wideo 2/3
Rodziny zmarłych tygodniami czekają na pochówek bliskich (materiał magazynu Polska i Świat)TVN24

W związku ze zwiększoną liczbą zgonów, wywołaną m.in. pandemią COVID-19, wydłużył się czas oczekiwania na zorganizowanie pogrzebu. Na największym komunalnym cmentarzu w Warszawie na pochówek czekać trzeba nawet dwa tygodnie.

Kilka dni temu dziennikarka Sylwia Czubkowska zwróciła uwagę na problem kolejek do pochówków na warszawskich cmentarzach. "Jak tata zmarł to okazało się, że najbliższy termin na mszę na Bródnie jest za 3 tygodnie. A tam są dwa kościoły. W każdym urzędzie, instytucji związanej ze zgonami kolejki. Dopiero tu widać jak ogromny jest dramat" - napisała na twitterze Czubkowska.

Problem w dużych aglomeracjach

W materiale magazynu "Polska i Świat" TVN24 prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak wskazywał, że problem szczególnie występuje w miastach wojewódzkich.

- Gorzej jest niestety w dużych aglomeracjach. Wynika to często z tego, że w dużych aglomeracjach mamy do czynienia z cmentarzami komunalnymi i tam te kolejki wydłużają się - tłumaczył Czyżak. - Gdańsk, Warszawa, Poznań to są te miasta, gdzie kolejki sięgają dwóch tygodni - dodał.

To efekt dwóch czynników - zimy, kiedy pogrzeby odbywają się zazwyczaj tylko do godziny 15, ale też rosnącej liczby zgonów. W całym 2021 roku zmarło o ponad 41,8 tysięcy więcej osób niż w także pandemicznym 2020 roku.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez redakcję Konkretu24, w województwie mazowieckim w 2021 roku zmarło 73 880 osób - najwięcej w całej Polsce. Rok wcześniej zarejestrowano 68 464 zgony, a w 2019, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19 - 58 665.

Blisko dwa tygodnie czekania

Danuta Kruk, dyrektorka Zarządu Cmentarzy Komunalnych, przekazała nam, że pogrzeby na stołecznych cmentarzach komunalnych odbywają się "na bieżąco". - Wydłużony czas oczekiwana dotyczy tylko pogrzebów z uroczystościami religijnymi, odbywającymi się w salach ceremonialnych na Cmentarzu Komunalnym Północnym - wyjaśniła Kruk. Według stanu na piątek, 21 stycznia najbliższe terminy pogrzebów z wykorzystaniem sali A rezerwowane były na 2 lutego, sali B - na 24 stycznia 2022 roku. W pierwszym przypadku to blisko dwa tygodnie oczekiwania na pochówek.

- Dziennie w salach ceremonialnych w domu przedpogrzebowym i w kościele może odbyć się ograniczona liczba uroczystości, co przy większej niż zwykle liczbie pogrzebów wykonywanych na Cmentarzu Komunalnym Północnym wydłuża termin wykonania pogrzebów z nabożeństwem żałobnym - przyznała.

43 pogrzeby w ciągu jednego dnia

Zarząd Cmentarzy Komunalnych przekazał również szczegółowe dane dotyczące liczby wykonanych pochówków na cmentarzach: Północnym, Południowym i Wojskowym. Dane obejmują październik, listopad i grudzień 2019 roku, cały rok 2020 i 2021 oraz dwie dekady stycznia 2022 roku.

W jesienno-zimowych miesiącach: październiku, listopadzie, grudniu i styczniu, kiedy umiera najwięcej osób, różnice w liczbach pochówków przeprowadzonych w 2020 i 2021 roku są niewielkie. Ale wyraźnie widać, że w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, pogrzebów było znacznie mniej.

Na największym cmentarzu komunalnym w stolicy - Cmentarzu Północnym na Młocinach - w październiku 2019 roku wykonano 363 pogrzeby, w listopadzie - 321 i w grudniu - 317. W analogicznym okresie w 2020 roku w październiku pochowano na tym cmentarzu 408 osób, w listopadzie - 507, a w grudniu - 577. W październiku 2021 zorganizowano 361 pogrzebów, w listopadzie - 419, a w grudniu - 537.

W kwietniu 2021 roku, kiedy w Polsce mieliśmy szczyt trzeciej fali pandemii, na Cmentarzu Północnym pochowano 527 osób (więcej pogrzebów było tylko w grudniu). Natomiast dokładnie rok wcześniej odbyło się tu 328 pogrzebów.

W ostatnich dwóch miesiącach liczba wykonywanych dziennie pogrzebów na Cmentarzu Północnym wahała się w granicach 20-30. Rekordowy pod tym względem był 14 stycznia 2022 roku, kiedy jednego dnia wykonano aż 43 pogrzeby.

Na mniejszych cmentarzach też trzeba czekać

Więcej pochówków organizuje się również na mniejszych cmentarzach komunalnych: Wojskowym na Powązkach i Południowym. W grudniu 2021 roku na Cmentarzu Wojskowym odbyło się 86 pogrzebów, w grudniu 2020 roku - 107, a rok wcześniej - 60. W okresie od października 2019 do grudnia 2021 liczba pogrzebów wykonywanych w ciągu miesiąca przekroczyła 100 czterokrotnie - ostatnio w kwietniu 2021 - 105 pogrzebów.

Podobnie jest na Cmentarzu Południowym. Tam największe różnice widać na przykładzie grudnia i marca. W grudniu 2021 roku wykonano 108 pogrzebów, w grudniu 2020 - 128, a rok wcześniej - 61. Z kolei w marcu 2021 roku pochówków było 127, rok wcześniej - 65.

Dłużej na zorganizowanie pogrzebu trzeba czekać także na mniejszych cmentarzach, które nie podlegają pod zarząd komunalny. Tak jest m.in. na Cmentarzu Wolskim. - Pochówków jest więcej. W normalnym czasie, gdy nie ma wzmożonych zgonów związanych z pandemią, czas oczekiwania na pogrzeb wynosi maksymalnie do tygodnia. Teraz trzeba czekać do dwóch tygodni - powiedział tvnwarszawa.pl Robert Wachmistrowicz z zarządu Cmentarza Wolskiego. - Aktualnie na naszym cmentarzu organizujemy średnio od ośmiu do dziesięciu pochówków dziennie - dodał.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Trwa akcja gaśnicza. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl