Wirtualne oprowadzanie, zdalne warsztaty, dźwiękowe wspomnienia sportowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Co dzieci mają robić w ferie w domu? Piotr Stanisławski z portalu Crazy Nauka podpowiada
Co dzieci mają robić w ferie w domu? Piotr Stanisławski z portalu Crazy Nauka podpowiadaTVN24
wideo 2/4
Co dzieci mają robić w ferie w domu? Piotr Stanisławski z portalu Crazy Nauka podpowiadaTVN24

Ferie inne niż w ubiegłych latach, bo spędzane głównie w domu z powodu pandemicznych obostrzeń. Sposób na nudę proponują jednak warszawskie muzea. Wśród propozycji warsztaty online, gry, zabawy i filmy.

W tym roku ferie zimowe trwają w czasie obostrzeń i przebiegają w jednym terminie dla wszystkich województw. Ograniczenia w czasie pandemii oznaczają, że co najmniej do 17 stycznia zamknięte są obiekty sportowe, takie jak lodowiska, stoki czy pływalnie. Tak samo obiekty kultury: kina, teatry czy muzea.

Wiele odwiedzanych zwykle w czasie zimowej przerwy od szkoły obiektów znalazło na to sposób. W teatrach organizowane są spektakle online. Muzealne atrakcje również przeniosły się do internetu.

Sprawdź, co jeszcze można robić w Warszawie w czasie ferii 2021>>

Ferie w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ferie online organizuje razem z Fotoplastikonem Warszawskim Muzeum Powstania Warszawskiego. Są dwie propozycje. Pierwsza to warsztaty "Ferie z zimową krainą". Jak czytamy w zapowiedzi, Fotoplastikon "zabierze dzieci do artystycznego świata wyobraźni".

"Podczas warsztatów powiemy, jak wykonać w domu zimową krainę inspirowaną przygodami małego wilka. Dzień po dniu zainspirujemy najmłodszych do zrobienia makiety śniegowego świata oraz mieszkających w nim zwierząt" - zaznaczyło muzeum.

Ferie zimowe z Fotoplastikonem Warszawskim są organizowane dla dzieci w wieku 5-10 lat. Termin najbliższych warsztatów: od 11 do 15 stycznia o godzinie 10 na Facebooku Fotoplastikonu Warszawskiego.

Muzeum organizuje także grę "Warszawa wczoraj i dziś". To domowa wersja wcześniejszej akcji "Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty!". Jak wyjaśniło muzeum, "to pełna tajemnic i nieoczekiwanych historii gra w odkrywcę starych, pożółkłych fotografii i wspomnień".

Zadaniem uczestników jest wytropienie w swojej dzielnicy charakterystycznych miejsc, których stare zdjęcia udostępniono na stronie www.razdwatrzywarszawiak.pl i sfotografować obiekt czy ulicę. Zagadki dotyczą dzielnic stolicy i miejscowości wokół Warszawy. "Wystarczy wejść na stronę www.razdwatrzywarszawiak.pl Zdjęcia z opisami należy przesyłać na adres: 123warszawiak@1944.pl, najlepiej w formie prezentacji PP lub PDF. Dla najlepszych detektywów przygotowaliśmy niespodzianki" - zaznaczyli organizatorzy.

Filmy edukacyjne i spacery plenerowe

Z kolei Muzeum Niepodległości przygotowało cykl filmów edukacyjnych oraz spacerów plenerowych, które trwają od 4 stycznia.

Jak wyjaśniła Magdalena Kukawska z działu promocji, "zainteresowani będą mogli poznać liczne historie związane z oddziałami placówki: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz główną siedzibą, Pałacem Przebendowskich/Radziwiłłów" - napisała.

W poniedziałek prezentacji wystawy stałej pt. "Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914–1921" w Muzeum Niepodległości dokonał Jan Engelgard.

Kolejne wydarzenia online w programie ferii: 12 stycznia o godz. godz. 10 audycja pt. "Jan Bytnar – bohater pokolenia" (prowadzenie Piotr Piegat).

Na 13 stycznia o godz. 10 zaplanowano program "Koziołek Matołek a Pawiak – przedmioty wykonywane przez więźniów" (prowadzenie Robert Hasselbusch), a 14 stycznia o godz. 10 audycję "W gestapowskim płaszczu bądź przez zwyżkę strażniczą – ucieczki z Pawiaka", którą poprowadzi Mariusz Wanarski. 16 stycznia o godz. 12 rozpoczną się warsztaty online pt. "Zrób własną kokardę narodową!", które poprowadzi dr Paweł Bezak.

Jak wyjaśniła Kukawska, MN zaplanowało również cykl imprez plenerowych z zachowaniem zasad obowiązujących w czasie pandemii. 13 stycznia o godz. 11 i 13 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się z Michałem Cieślakiem spacer po wystawie plenerowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Zapisy pod nr tel. 839 23 83.

14 stycznia o godz. 12 Andrzej Kotecki poprowadzi spacer pt. "Śladami zamachu na Kutscherę" po Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Zapisy pod nr tel. 629 49 19.

15 stycznia o godz. 10 w Muzeum Więzienia Pawiak odbędzie się spacer tematyczny, który poprowadzi Joanna Gierczyńska. Zapisy pod nr tel. 831 92 89

Słuchowisko ze wspomnień mieszkańców Pragi

Sportową historię prawobrzeżnej Warszawy, ukazaną przez pryzmat nagranych wspomnień mieszkańców i oryginalnych radiowych sprawozdań z zawodów można poznać dzięki słuchowisku dokumentalnemu przygotowanemu przez Muzeum Warszawskiej Pragi i Archiwum Polskiego Radia.

W słuchowisku znalazły się materiały Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi. - Czyli wspomnienia, które nagrywamy od 2008 roku., we fragmentach związanych właśnie ze sportem. Wykorzystujemy także audycje z Archiwum Polskiego Radia, ponieważ jest tam wiele zapisów reporterskich na żywo z różnych wydarzeń sportowych odbywających się na Pradze – kiedyś na Stadionie Dziesięciolecia czy obecnie na Stadionie Narodowym. Mamy też wspomnienia ludzi na temat tych wydarzeń, które Polskie Radio nagrywało. I takie ich zestawienie dało moim zdaniem ciekawy efekt - opowiada autorka scenariusza i reżyserka słuchowiska Anna Mizikowska.

Najstarsze wydarzenie, o którym wspomina słuchowisko, dotyczy 1916 roku i welodromu na Pradze. - Materiał zamyka zaś mecz otwarcia EURO 2012 Polska-Grecja na Stadionie Narodowym. Opowiadamy sporo o Wyścigu Pokoju. Usłyszymy owacje i huk stadionu, kiedy wjeżdżał Ryszard Szurkowski i zachwyt reportera na zawodach lekkoatletycznych na Stadionie Dziesięciolecia. Mówimy o najważniejszych wydarzeniach związanych z piłką nożną na Pradze, o sporcie podczas okupacji i tuż po wojnie. Jest cudowne wspomnienie o pierwszym meczu między Okęciem a Polonią rozgrywanym w Parku Skaryszewskim, na który zawodnicy z trudnością docierali przez Wisłę – relacjonuje Mizikowska.

- Mamy wspaniałych sprawozdawców sportowych, o których warto pamiętać m.in. Bohdana Tomaszewskiego czy Tomasza Zimocha. Ich głosy zarejestrowane na "pełnych emocjach", na żywo wnoszą wyjątkową atmosferę, dzięki której można się poczuć uczestnikiem tamtych wydarzeń. Myślę, że to jest wartość dodana tych materiałów. Mówimy także o ostatnim meczu kadry narodowej rozegranym na Stadionie Dziesięciolecia w 1983 roku. Opowiadamy jak Stadion Narodowy został oddany do użytku i przypominamy jak brzmiał pierwszy mecz na nim podczas EURO 2012 - dodaje reżyserka. I zaznacza, że podcasty będą pojawiać się przez najbliższe miesiące.

Ferie u króla Maciusia

Swoją działalność do internetu przeniosło także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na Facebooku zapowiada nadchodzące spotkania online, webinary czy nawet konkursy.

W soboty i niedziele muzeum organizuje cykl "U króla Maciusia". To warsztaty rodzinne, w których - jak wymienia muzeum - można znaleźć: m.in.: spotkania wokół wystawy "Tu Muranów", seanse filmowe w ramach partnerskiego "Festiwalu Kino Dzieci" czy rodzinne warsztaty kulinarne online w czasie "Festiwalu Żydowskiego Jedzenia TISZ" i rodzinnej Chanuki. Organizowane są także warsztaty stolarskie, rysowanie w 3D oraz zajęcia muzyczne.

W czasie ferii również zaplanowano ciekawe aktywności - od poniedziałku do piątku o godz. 12 w grupie facebookowej U króla Maciusia w Muzeum POLIN organizowane jest wspólne oglądanie filmów online.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Polin

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl