W najbliższą niedzielę schronisko Na Paluchu organizuje na Grochowie akcję darmowego czipowania kotów. - To doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, która umożliwia - w przypadku jego zaginięcia - szybkie ustalenie właściciela - zachęca ratusz. Przez 14 lat, w ramach miejskiego programu, czipowaniu poddano ponad sto tysięcy czworonogów.
Akcja zaplanowana jest na niedzielę. Potrwa przez cztery godziny (od 12.00 do 16.00) przy ulicy Grochowskiej 262 (Dzielnicowe Biuro Finansowania Oświaty). Ratusz prosi o zachowanie dystansu społecznego, także podczas oczekiwania w kolejce.
W związku z pandemią i reżimem sanitarnym, opiekunowie z kotami będą wpuszczani do budynku pojedynczo. Na miejscu trzeba mieć zasłonięte usta i nos, będzie tam też dostępny płyn do dezynfekcji rąk. Personel schroniska będzie pracował w maseczkach i rękawiczkach jednorazowych.
Należy zabrać ze sobą dowód osobisty i książeczkę zdrowia kota. Miasto zachęca również do wydrukowania i uzupełnienia w domu karty z danymi osobowymi, aby skrócić czas przebywania w budynku (druki będą dostępne także na miejscu).
Czipy zostaną przez zarejestrowane z bazie Safe-Animal w ciągu maksymalnie siedmiu dni od wydarzenia, o czym właściciele kotów zostaną poinformowani smsem.
Ponad sto tysięcy zaczipowanych zwierząt
- Czipowanie (elektroniczne znakowanie) to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiająca w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie jego właściciela. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem ma wielkość ziarenka ryżu - nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat - przypomina rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk.
Po sprawdzeniu numeru czipa w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. Umożliwia to natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga. - W czytniki wyposażone są: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, ekopatrole straży miejskiej oraz większość lecznic weterynaryjnych. Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej - dodaje rzeczniczka.
Podaje też, ile zwierząt zostało zaczipowanych w ostatnich latach w ramach miejskiego programu czipowania zwierząt: 2016 r. - 4793 zwierząt, 2017 r. - 4450, 2018 r. - 4230, 2019 r. - 4109, 2020 r. - 3375. - Łącznie od 2007 roku, od kiedy podobne akcje są organizowane, elektronicznemu znakowaniu poddano 104 214 psów i kotów - podsumowuje Beuth-Lutyk.
Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też, że zoo szuka imienia dla małej antylopy bongo:
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock