Filia oddziału chirurgii Warszawskiego Szpitala dla Dzieci znajduje się na pierwszym piętrze w Centrum Zdrowia Białołęka przy ul. Przykoszarowej 16. Na parterze budynku znajduje się izba przyjęć na oddział. – Każda inwestycja na mapie zdrowotnej Warszawy jest bardzo ważna. Choć filia oddziału mieści się na Białołęce, to ze świadczeń będą mogły korzystać dzieci z całego miasta - podkreśla Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy.
W początkowym etapie działalności, w filii oddziału szpitala na Białołęce, będą wykonywane zabiegi chirurgiczne z zakresu otolaryngologii dziecięcej, czyli zabiegi migdałków gardłowych i podniebiennych u dzieci, drenaż wentylacyjny ucha środkowego, operacje w zakresie błony śluzowej nosa i zatok, w tym przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, oraz plastyka przegrody nosa.
W ramach działalności chirurgicznej w placówce będą wykonywane także operacje kamicy pęcherzyka żółciowego, usunięcie śledziony, a także laserowe operacje torbieli pilonidalnych, operacje plastyczne (np. odstające uszy, usunięcie znamion i zmian skórnych) oraz zabiegi operacyjne urologiczne.
Nowoczesne sale operacyjne i oddziały
– Zależy nam na zwiększaniu dostępności do leczenia małych pacjentów, a nowy oddział Warszawskiego Szpitala dla Dzieci pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi chirurgiczne. Warszawa przeznaczyła ponad 12,5 miliona złotych dotacji na uruchomienie oddziału, w tym zakup potrzebnego sprzętu i aparatury medycznej – informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – W placówce na Białołęce znajdują się dwie nowoczesne sale operacyjne, oddział z 18 łóżkami, w tym pododdział z 3 łóżkami dla młodszych dzieci. Na powierzchni ponad 1 tys. m² usytuowano również rejestrację, gabinet lekarski, pokój pielęgniarek, centralną sterylizację oraz pomieszczenia socjalne. Wszystkie pomieszczenia zostały kompleksowo wyposażone w sprzęt i aparaturę medyczną – dodaje wiceprezydent.
Ze środków miasta zakupiono m.in.: mikroskop operacyjny, 2 aparaty do znieczulenia z kardiomonitorem, 4 kardiomonitory mobilne, 4 kardiomonitory z modułem transportowym, centralę monitorującą, respirator dla dzieci, lampę operacyjną z kamerą, łóżka szpitalne, wideolaryngoskop i bronchoskop intubacyjny, pompy infuzyjne, stoły operacyjne, sterylizator z wyposażeniem.
– Warszawski Szpital dla Dzieci dysponuje nowoczesnym sprzętem chirurgicznym do operacji endoskopowych, a także laserem umożliwiającym precyzję w leczeniu. Co ważne, uruchomienie filii przy ul. Przykoszarowej zwiększy również dostęp do specjalistycznej diagnostyki otolaryngologicznej, którą dysponuje ten miejski szpital –podkreśla wiceprezydent Renata Kaznowska.
Na miejscu również psycholog i neurolog
W Centrum Zdrowia Białołęka znajdują się również dwa ośrodki Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. W 2020 r. w placówce otwarto ośrodek opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży - Centrum Rozwoju Twojego Potencjału TOGO.
Centrum TOGO zapewnia pomoc psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Ośrodek prowadzi konsultacje oraz terapie indywidualne i grupowe w dziedzinie psychologii i psychoterapii dla dzieci i młodzieży, które obejmują m.in. problemy kryzysu rozwoju dziecka, relacji rówieśniczych, niskiej samooceny, trudności wychowawczych, przemocy domowej, uzależnień, zaburzeń depresyjnych, emocjonalnych czy lękowych oraz trudności adaptacyjnych dzieci, wychowujących się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Ośrodek oferuje również wsparcie dla nieletnich rodziców. Wizyty w TOGO nie wymagają skierowania lekarskiego i są bezpłatne - świadczenia są finansowane ze środków NFZ.
W 2021 r. Warszawski Szpital dla Dzieci uruchomił również w budynku przy ul. Przykoszarowej 16 Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Neurologicznej „Przytulas”. Ośrodek prowadzi działalność diagnostyczną i prowadzi terapie logopedyczne oraz neurologopedyczne, zajęcia psychologiczne. „Przytulas” zapewnia również kompleksową rehabilitację dzieci z różnorodnymi zaburzeniami oraz terapię pedagogiczną, tyflopedagogiczną, wielospecjalistyczną, terapię zaburzeń integracji sensorycznej, stymulacji rozwoju psychoruchowego.
Placówka zaczęła swoją działalność dwa lata temu
W 2020 r. przy ul. Przykoszarowej otwarto miejskie Centrum Zdrowia Białołęka, nowoczesny budynek o powierzchni ponad czterech tysięcy metrów kwadratowych. Na parterze przychodni znajdują się gabinety podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla dzieci i dorosłych oraz gabinet stomatologiczny. W placówce można wykonać również badania endoskopowe (gastroskopia i kolonoskopia) oraz diagnostykę RTG i USG.
Przeczytaj także: Warszawa zaprasza ukraińskich medyków do pracy w miejskich placówkach
Autorka/Autor: mg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy