Ruszyła budowa Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. W nowym skrzydle Centrum Nauki Kopernik znajdzie się interdyscyplinarne centrum badawcze poświęcone procesom uczenia się. Pracownia ma zostać otwarta w 2022 roku.
Pracownia stanie się kolejnym elementem kompleksu budynków CNK, złożonego obecnie z budynku głównego, Planetarium i Pawilonu 512. Nowe skrzydło powstanie na parkingu i skwerze od strony mostu Świętokrzyskiego. Od istniejących obiektów będzie do odróżniał biały kolor (tak przynajmniej zapowiadają wizualizacje).
Tu będą powstawać rozwiązania edukacyjne
Podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Kopernika Robert Firmhofer ocenił, że trwająca epidemia ujawniła różne mankamenty w systemie edukacji. Dodał, że kiedy dzieci uczyły się z domu, wielu rodziców przekonało się, "jak bardzo jest przeładowany materiał, jak dużo jest treści, a jak mało jest kompetencji, które odpowiadają wyzwaniom współczesnego świata". Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego ma na te wyzwania odpowiadać.
- W budynku, którego budowę dziś inaugurujemy, znajdą się interdyscyplinarne pracownie oraz laboratoria badawczo-edukacyjne, w których będą nie tylko powstawać rozwiązania edukacyjne, ale będzie badana również ich skuteczność. Będzie tu możliwe prowadzenie badań behawioralnych z udziałem nauczycieli i dzieci - mówił podczas Robert Firmhofer.
Przestrzeń twórcza w ekologicznych murach
Jak zaznaczył, pracownie będą przypominać normalne przestrzenie, w których na co dzień się uczymy, czyli zarówno pokój we własnym mieszkaniu, jak i szkolną klasę. - Znajdzie się tu też fab-lab, warsztaty konstruktorskie i inżynieryjne, a także cyfrowe studio nagraniowe - dodał Firmhofer. W pracowniach pojawi się również sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych. Ponadto PPK ma być przestrzenią twórczą, miejscem współpracy, spotkań i debat.
Z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił wagę zajęć praktycznych w procesie nauczania. -Wszyscy wiemy, że potrzeba nam więcej praktycznych zajęć, samodzielnego myślenia, pracy w grupie. Wszystkie te umiejętności będzie można posiąść tutaj, a przez cały czas centrum będzie pracowało nad tym, jak udoskonalać możliwości uczenia młodzieży, pobudzania jej do myślenia - mówił Trzaskowski.
Jak przekazał dyrektor CNK, fasada budynku będą tworzyć wypełnione powietrzem poduszki z membran ETFE. Nietypowy materiał i konstrukcja elewacji stworzy ciekawy wizualnie, energooszczędny i ekologiczny obiekt. Umożliwi oświetlanie pomieszczeń naturalnym światłem i zrównoważone zużycie energii. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne, a także instalacje, umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej w sanitariatach.
Koncepcję architektoniczną opracowała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci, kierowana przez Edzarda Schultza i Annę Stryszewską-Słońską. Wykonawcą jest firma Unibep.
Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zmieści jednorazowo 600 osób. Będzie mieć trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni około 6000 metrów kwadratowych. Z siedzibą CNK zostanie skomunikowana poprzez łącznik.
Pełny koszt prac budowlanych wyceniony jest na ponad 82 miliony złotych. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) w kwocie ponad 16,7 miliona złotych oraz dotacji z budżetu Warszawy - 27,7 miliona. Pozostałe środki to wkład własny Centrum Nauki Kopernik oraz fundusze pozyskane od sponsorów.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Centrum Nauki Kopernik