- W dyskusjach na temat zanieczyszczenia powietrza oraz kryzysu klimatycznego bardzo często podkreśla się, że w szkołach brakuje wystarczającej edukacji - informuje Justyna Glusman, koordynatorka odpowiedzialna w ratuszu za rozwój i zieleń. Ratusz zapewnia, że ma zamiar to zmienić.
To, jak ważnym problem jest zanieczyszczenie powietrza, pokazują choćby ostatnie tygodnie. Wraz z mroźną aurą powrócił problem smogu. W połowie stycznia pisaliśmy, że władze województwa wprowadziły zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach na obszarze Warszawy i okolicznych powiatach. Za badanie smogu w obwarzanku wziął się z kolei Polski Alarm Smogowy, a teraz urząd miasta poinformował, że będzie stawiał na edukację o klimacie i powietrzu w szkołach.
- W dyskusjach na temat zanieczyszczenia powietrza oraz kryzysu klimatycznego bardzo często podkreśla się, że w szkołach brakuje wystarczającego edukacji, która byłaby oparta na aktualnej wiedzy naukowej. Również wielu nauczycieli zwraca nam uwagę, że potrzebują materiałów edukacyjnych oraz pomysłów na scenariusze lekcji na ten temat – mówi cytowana w komunikacie ratusza Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.
Podręczniki i ćwiczenia
Miasto przygotowało pakiety edukacyjne dla nauczycieli, a w nich scenariusze lekcji na temat zanieczyszczenia powietrza oraz zmiany klimatu. Do tego dochodzą podręczniki, lista źródeł dodatkowej wiedzy czy arkusze ćwiczeń, a także prezentacje multimedialne do wykorzystania podczas zajęć. Ma to pomóc ułatwić uczniom zrozumienia problemów cywilizacyjnych, wskazanie kierunku zmian i zmotywowanie do działań.
Pierwszy pakiet jest przeznaczony dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Miasto zapewnia, że materiały dla kolejnych grup wiekowych są w trakcie przygotowania i będą sukcesywnie przekazywane placówkom oświatowym w 2021 roku. "Materiały zostały przygotowane w taki sposób, żeby można było z ich pomocą przeprowadzić zajęcia niezależnie od specjalizacji nauczyciela. Zostały skonsultowane pod względem merytorycznym z ekspertami zewnętrznymi, a pod względem metodycznym z doradcami Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W grudniu 2020 r. odbyły się pilotażowe lekcje w Technikum Ogrodniczym w Zespole Szkół nr 39 oraz w Szkole Podstawowej nr 103" – zapewniają urzędnicy.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl