Najnowsze

"Antek Rozpylacz" z Brackiej zabytkiem

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pamiątka po Antku Rozpylaczu zabytkiem

Wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków napis upamiętniający Antoniego Szczęsnego Godlewskiego, pseudonim "Antek Rozpylacz". Pamiątka po powstańcu znajduje się na ścianie oficyny tylnej kamienicy przy Brackiej 5.

Napis "ANTEK ROZPYLACZ / POCHOWANY ZOSTAŁ NA CMENTARZU / POWĄZKI-WOISKOWE" został wykonany w 1945 roku przez Anielę Godlewską – matkę Antoniego.

Antek Rozpylacz urodził się w 1923 roku w Warszawie. Podczas okupacji studiował na Tajnej Politechnice Warszawskiej. Walczył też w Powstaniu Warszawskim w stopniu kaprala w batalionie szturmowym Korpusu Bezpieczeństwa "Sokół". Pseudonim Antoniego Godlewskiego związany był z używanym przez niego uzbrojeniem - pistoletem automatycznym marki Sten – zwanym potocznie w okresie Powstania Warszawskiego "rozpylaczem". Jak przypomina w komunikacie konserwator, wiele relacji związanych z powstańcem - dotyczących między innymi jego bojowej skuteczności i odwagi - utrwalonych zostało na taśmach Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Godlewski zginął 8 sierpnia 1944 r. w Alejach Jerozolimskich i został pochowany w powstańczej mogile na terenie podwórza przy Brackiej 5. W konspiracyjnym periodyku z dnia 13 sierpnia 1944 r. zamieszczono wspomnienie po Antku Rozpylaczu oraz relacja z pogrzebu: "9 sierpnia pochowali szturmowcy z grupy Sokoła najdzielniejszego ze swoich – Antka Rozpylacza. Ruchliwy jak iskra, wytrzymały jak stal i bezprzykładnie odważny, był ze swoim stenem wszędzie".

2 października 1944 r. Antoni Szczęsny Godlewski został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Walecznych. W sierpniu 1945 roku na wniosek rodziny dokonano ekshumacji zwłok, które przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

"Duże znaczenie dla środowiska kombatanckiego"

Jak zaznaczył w komunikacie konserwator, napis jest autentyczną pamiątką z powstania i uhonorowaniem wybitnej postaci Antoniego Godlewskiego. Zachowanie go w oryginalnym otoczeniu jest też ważne z uwagi na wiarygodność tego miejsca.

"Omawiane miejsce pamięci posiada duże znaczenie dla środowiska kombatanckiego i mieszkańców Warszawy - odbywają się w tym miejscu m.in. uroczystości związane z wybuchem Powstania Warszawskiego. Ochrona prawna obiektu leży w interesie społecznym definiowanym jako kultywowanie pamięci o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Warszawy oraz materialnych pamiątek związanych z jego uczestnikami" - przekazał MWKZ.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o wpisaniu do rejestru zabytków mozaiki Domicelli Bożekowskiej:

Mozaika z lat 60. jest dziełem Domicelli Bożekowskiej
Mozaika z lat 60. jest dziełem Domicelli BożekowskiejMazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MKWZ

Pozostałe wiadomości