- Przez trzy dni będą się odbywać dwie sesje. Dziś m.in. "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwo" oraz "System wartości społecznych w dobie kryzysu". Przemawiać będą m.in. byli prezydenci Lecha Wałęsa, Frederik Willem de Klerk – relacjonuje Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN 24. - W środę będzie wręczana Nagroda Pokoju Sharon Stone za jej działalność na rzecz chorych na AIDS i HIV. Będzie przemawiał Dalajlama – dodaje.
- Wyzwania, które przed nami stoją wcale nie są takie trudne. One są inne - mówił Lech Wałęsa. Były prezydent i lauret Pokojowej Nagrody Nobla oświadczył też, że "świat powinien uzgodnić wspólne wartości - laickich 10 przykazań". Czytaj więcej o tym przemówieniu na tvn24.pl.
Gorbaczow nie dojechał
W szczycie nie weźmie udziału zapowiedziany wcześniej były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow. - W ostatniej chwili odwołał swój udział w spotkaniu i nie przyjedzie do Warszawy - poinformowali organizatorzy.
Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r., w poniedziałek miał wziąć udział w sesji "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa".
Wywiad z Lechem Wałęsą
6 tysięcy uczestników
W trakcie Szczytu ponad 6 tysięcy uczestników z całego świata będzie dyskutowało wspólnie z Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla o najistotniejszych sprawach dotyczących zmniejszenia nierówności społecznych na świecie. Poza wspomnianymi osobami w debatach wezmą udział m.in. irańska prawniczka Shirin Ebadi i twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus.
Gościem specjalnym szczytu będzie działaczka społeczna Samia Nkrumah, córka pierwszego prezydenta Ghany i kontynuatorka jego myśli.
Zaczęło się w Rzymie
Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.
- Chciałbym, żeby ten Szczyt Noblistów w Polsce zastanowił się nad tym: kiedy miliony ludzi przekracza różne granice, spotyka się z wielkimi różnicami religii, zachowań prawa, czy nie należałoby jednak zastanowić się nad paroma punktami, które powinniśmy uczynić dla bezpieczeństwa, dla rozwoju: wspólnym myśleniem, wspólnym programem, wspólnymi strukturami - mówił na niedzielnej konferencji prasowej gospodarz szczytu Lech Wałęsa.
Zdjęcie na stronie głównej: Jacek Turczyk/PAP
PAP/b