W czwartek przejedziesz A2: odcinek C już z asfaltem

Mówi Urszula Nelken, rzeczniczka GDDKiA
Mówi Urszula Nelken, rzeczniczka GDDKiA
TVN24
TVN24Mówi Urszula Nelken, rzeczniczka GDDKiA

W środę wieczorem, a najpóźniej w czwartek rano będzie już można przejechać po A2 - dowiedziała się TVN24. Na odcinku C położono już asfalt. Brakuje tylko pasów ruchu i barierek. - Rząd i wykonawcy będą walczyć, aby A2 była przejezdna przed rozpoczęciem Euro 2012 - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

Rzecznik rządu pytany, czy planowane jest uroczyste przecinanie wstęgi odparł, że w kalendarzu premiera Donalda Tuska nie ma takich planów. - Jeśli tylko odcinek zostanie oddany do ruchu, natychmiast zostanie uruchomiony - powiedział Graś.

Jeszcze we wtorek rano rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Urszula Nelken podkreśliła, że "tempo prac daje nadzieję", że A2 będzie przejezdna na Euro 2012. Nie chciała jednak przesądzać, kiedy dokładnie się to stanie. Dodała, że potrzebna jest decyzja Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Ostatnią warstwę ścieralną na najbardziej opóźnionym odcinku C wylano we wtorek nad ranem. Drogowcom pozostała już tylko kosmetyka, czyli malowanie pasów i barierki.

- To wielka rzecz, że masa ścieralna została ułożona, ale ten odcinek nie jest jeszcze gotowy, jest mnóstwo pracy do wykonania, walka trwa - podkreśliła na atenie TVN24 rzeczniczka GDDKiA.

"Chciałbym, żeby się wszystko udało"

We wtorek rano również minister transportu Sławomir Nowak nie chciał przesądzać, czy A2 będzie przejezdna na Euro 2012. - Poczekajcie, pozwólcie ludziom dokończyć robotę. To ciśnienie jest nieuzasadnione - mówił do dziennikarzy, minister.

Dopytywany, czy ma przeczucia, że A2 będzie przejezdna na Euro 2012 stwierdził, że nie jest od przeczuć. - Chciałbym, żeby się wszystko udało. Jak będzie gotowe, wtedy bez żadnych pomp dopuścimy do ruchu, żeby ludzie mogli bezpiecznie dojechać na mecz otwarcia (w piątek w Waraszwie o godz. 18 - red.) - podkreślił Nowak.

Przyspieszyli prace

Odcinek C autostrady A2 na trasie pomiędzy Strykowem a Konotopą nie miał szczęścia do wykonawców. Najpier budował go chiński Covec (nie płacił podwykonawcom i zerwano z nim umowę), potem bankrutująca polska firma DSS. Teraz prace prowadzi firma Bogl a Krysl, która wcześniej była partnerem DSS.

Drogowcy postawili sobie za punkt honoru dokończenie inwestycji na Euro 2012. Prace przyspieszyła specjalna maszyna sprowadzona z Niemiec, która kładła asfalt na całej szerokości drogi.

Autostradę A2 z Łodzi do Warszawy, między węzłami w Strykowie i Konotopie, podzielono na pięć odcinków.

Dwa z nich - budowane przez Budimex (E) i Strabag (D) - zostały oddane kierowcom do użytku 23 i 27 maja. Można nimi dojechać z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego.

W minioną niedzielę oddano częściowo odcinek B między Łodzią a Nieborowem. Pozostała część odcinka B zostanie udostępniona kierowcom po oddaniu do użytkowania odcinka C. Wówczas autostradą A2 będzie można przejechać z Warszawy do zachodniej granicy Polski.

Czytaj więcej na tvn24.pl

tvn24.pl/MAC//bgr

Pozostałe wiadomości