Najnowsze

W stolicy nawet 34 stopnie Celsjusza. Upał do wtorku

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ratusz rozstawił kurtyny wodneTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plRatusz rozstawił kurtyny wodne

Z uwagi na falę upałów, która dotarła do stolicy, ratusz zdecydował się na uruchomienie kurtyn wodnych w dziewięciu lokalizacjach. Pojawiły się również beczkowozy z warszawską kranówką. Wysokie temperatury mają utrzymać się co najmniej do wtorku.

Jak podaje portal tvnmeteo.pl, synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla 13 województw. W Mazowieckiem ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 13 w piątek do wtorku do godziny 20. Według IMGW, temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 34 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna w nocy od 16 do 21 st. Celsjusza.

W piątek po południu reporter tvnwarszawa.pl odwiedził jedną z popularnych nadwiślańskich plaż. - Na plaży Poniatówka o 13.30 wypoczywało niewiele osób. Ale temperatura w pełnym słońcu jest ekstremalna. Opalanie w takich warunkach wytrzymują tylko najwytrwalsi. Myślę, że po godzinie 16, kiedy słońce nie będzie już tak ostre, na plaży pojawi się więcej osób - opowiadał Zieliński.

Tłumów nie było również na plaży na wysokości ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie.

Kurtyny wodne w Śródmieściu

Aby nieco ulżyć mieszkańcom Warszawy podczas upalnych dni, ratusz podjął decyzję o uruchomieniu kurtyn wodnych. Urzędnicy zapowiadają, że wodne pióropusze będą działały od piątku 18 czerwca do czasu ustania upałów w dziewięciu popularnych lokalizacjach: na placu Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Kopernika, placu Trzech Krzyży przy pomniku Witosa, placu Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego), placu Defilad (w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej), Floriańskiej przy Bazylice św. Floriana, Bulwarze Flotylli Wiślanej przy ul. Solec, Nowym Świecie przy skrzyżowaniu ze Smolną oraz przy Skwerze Hoovera. Kurtyny nawilżają powietrze w okolicy rozpryskując mgiełkę wodną na wysokości do dwóch.

Jak zauważył nasz reporter warszawiacy chętnie z nich korzystają.

Dodatkowo w miejscach, w których planowane są wydarzenia dla mieszkańców, MPWiK rozstawi beczkowozy z warszawską kranówką. Mieszkańcy będą częstowani wodą m.in. przed Pałacem Kultury i Nauki, na Żoliborzu w parku Kępa Potocka, w Ursusie, Wilanowie oraz w Lesie Bielańskim.

W dzielnicach bramki wodne

Jak przekazał rzecznik MPWiK, oprócz kurtyn na ulicach Warszawy od przyszłego tygodnia pojawią się również bramki wodne. - Myślę, że bramki pojawią się na początku przyszłego tygodnia, ale nie jest to jeszcze pewne, bo zależy od tempa ustaleń z urzędami dzielnic – powiedział Marek Smółka. - Do urzędów dzielnic wysłaliśmy prośbę o propozycję lokalizacji. Na tej podstawie - biorąc pod uwagę dostęp do naszej infrastruktury - będziemy ustalać lokalizacje - wskazał.

Smółka zaznaczył, że bramki wodne zużywają niewielkie ilości wody, dużo mniej niż kurtyny wodne. - Biorąc pod uwagę zużycie wody przez bramki musimy wypośrodkować między interesem mieszkańców podczas upałów, który dotyczy zdrowia, a oszczędzaniem wody - wytłumaczył.

Pamiętajmy o zwierzętach

Ratusz zaapelował, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. "Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. W najbliższych dniach nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Osoby starsze powinny być otoczone uważną opieką" - czytamy w komunikacie.

Urzędnicy przypominają, aby podczas upałów szczególną opieką otoczyć zwierzęta. Nie wolno zostawiać ich w nasłonecznionych miejscach, np. przed sklepem. W żadnym wypadku, nawet na chwilę, nie wolno zostawiać ich w samochodzie. "Wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych, zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach, należy niezwłocznie zgłaszać do ekopatrolu straży miejskiej pod całodobowym numerem telefonu 986" - podkreśla ratusz.

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl