Uniwersytet SWPS zasłania szarą cegłę styropianem

Szarą cegłę pokrywają styropianem
Szarą cegłę pokrywają styropianem
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Szarą cegłę pokrywają styropianemTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna, szara cegła elewacji dawnej fabryki Szpotańskiego przy Kałuszyńskiej znika pod warstwą styropianu. Właściciel budynków, Uniwersytet SWPS ociepla budynki. - Remont robimy w zgodzie ze wszystkimi przepisami - zapewnia uczelnia.

O rozpoczęciu prac Uniwersytet SWPS, który jest właścicielem obiektu na Kamionku, poinformował na początku tygodnia. Od razu wzbudziły one wątpliwości miłośników architektury, dla których szara cegła jest czymś szczególnym i charakterystycznym dla tej części Pragi. Obecnie jest "chowana" pod grubą warstwą styropianu.

Ale uczelnia nie ma sobie nic do zarzucenia.

"Nie dało się uratować"

- Prace inwestycyjne w siedzibach naszej uczelni były zaplanowane od dawna i są realizowane etapami. Pozwolenie na realizację wydał urząd miasta - informuje Marta Komor, rzeczniczka Uniwersytetu SWPS.

I przekonuje, że taka, a nie inna decyzja była wynikiem stanu cegły. - Zależało nam na zachowaniu oryginalnego charakteru budynku. Szanujemy historię naszej siedziby i szczególną architekturę. Podjęliśmy próbę wyczyszczenia elewacji, ale cegła jest w bardzo złym stanie, rozpada się i nie jest możliwe jej odtworzenie – twierdzi Komor.

Przekonuje przy tym, że remont nie narusza historycznej wartości budynku.

Przemarznięci studenci

Rzeczniczka twierdzi, że uczelnia jest w stałym kontakcie z rodziną Szpotańskich, potomków Kazimierza, założyciela fabryki maszyn elektrycznych, która znajdowała się w budynkach. Ale przyznaje, że o sposób ocieplenia ich nie pytała.

- Państwo Szpotańscy dopingują naszym działaniom i staraniom o uratowanie tego kompleksu budynków od zniszczenia i zapomnienia. Jak twierdzą, my, nasi studenci i cała nasza uniwersytecka społeczność nadaliśmy temu miejscu drugie życie i opinia ta jest dla nas niezwykle cenną - zapewnia w odpowiedzi na naszej pytania.

Ocieplany nie jest cały budynek, a tylko te części, gdzie znajdują się sale dydaktyczne. Ale to znaczna część dawnej fabryki.

– Remont był niezbędny ze względu na konieczność ocieplenia budynku i zadbania o komfort pracy, i nauki studentów. Budynek nie jest ergonomiczny i nie pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego w salach dydaktycznych tylko poprzez ogrzewanie kaloryferami – tłumaczy Komor i dodaje, że najbardziej ze styropianu ucieszą się studenci, którzy podczas mrozów musieli siedzieć na zajęciach w kurtkach.

"Uważam to za zbrodnię"

Krytycznie do ocieplania budynku odnoszą się znawcy historii i architektury Warszawy. – Unicestwienie tej szarej cegły, poprzez przykrycie jej styropianem, uważam za zbrodnię – ocenia ostro Jarosław Zieliński, varsavianista.

Jego zdaniem można było inaczej ocieplić budynki. – Przy adaptacji hal można było je ocieplić układając styropian od wewnątrz. Zdecydowano się wybrać jednak najłatwiejszą i najtańszą formę, czyli przykrycie cegły styropianem od zewnątrz – oburza się Zieliński.

Przedstawicielka uczelni twierdzi, że na taką formę remontu nie ma funduszy. - Decyzja o wyborze metody ocieplenia wynika z możliwości inwestycyjnych uczelni, która realizuje remont samodzielnie. Rozważaliśmy metodę docieplenia pomieszczeń od wewnątrz, ale jest ona wielokrotnie droższa i uczelnia nie ma możliwości uzyskania dodatkowego finansowania na jej realizację – broni wątpliwej decyzji rzeczniczka.

Nowoczesna fabryka Szpotańskiego

Fabryka na Kamionku powstała w 1918 roku. Wytwarzano w niej wyłączniki elektryczne. Przed wojną fabryka przeżywała największy rozkwit, stając się jednym z najnowocześniejszych zakładów elektrotechnicznych w kraju.

Spora część fabryki została wysadzona przez Niemców. Zakłady zostały odbudowane i znacjonalizowane po wojnie.

jb/r

Pozostałe wiadomości

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę stołecznymi ulicami przebiegną uczestnicy imprezy Biegnij Warszawo. W planach jest również przemarsz Maszeruję-Kibicuję. - Do około godziny 18.00 będą utrudnienia w rejonie Śródmieścia i Dolnego Mokotowa – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Źródło:
PAP

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 października w wieku 91 lat zmarł Jerzy Molga, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Źródło:
PAP

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło wydać komiks uwieczniony na słynnej fotografii z sierpnia 1944.

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Warszawie wylądował samolot z Bejrutu z kilkudziesięcioosobową grupą obywateli Polski i innych państw w ramach transportu humanitarnego - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP

Policjanci z Otwocka znaleźli w mieszkaniu 35-letniego Białorusina pistolet maszynowy PPS i papierosy bez akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany, objęty zakazem opuszczania kraju i dozorem policji. Grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Źródło:
PAP

Mężczyzna potyka się na placu przy drodze, upada i przez chwilę się nie rusza. Nikt jednak nie zatrzymuje samochodu, by mu pomóc. Nagranie sytuacji, która mogła skończyć się o wiele gorzej, udostępniają ku przestrodze strażacy z podwarszawskich Łomianek. "Ciężko znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej obojętności" - komentują.

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety próbowały przemycić luksusowe zegarki o łącznej wartości 13,5 miliona złotych - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Źródło:
PAP

W miejscowości Rudzienko (Mazowieckie) kierująca samochodem osobowym zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Nieprzytomną kobietę z wraku wydostali strażacy. Po długiej akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon. 

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl