Ukradli sferę Kopernikowi. "Chcieli pójść z nią na kebab"

fot. KSP
fot. KSP

Trzech 18-latków podczas nocnej eskapady do centrum postanowiło zabawić się w drodze na kebab. Młodzi mężczyźni wspięli się na pomnik Mikołaja Kopernika i zdjęli sferę, którą uczony trzymał w dłoni.

Tuż przed drugą w nocy, patrolujący Krakowskie Przedmieście policjanci zauważyli trzech młodych mężczyzn na pomniku Kopernika. Po chwili funkcjonariusze zorientowali się, że ściągają kulę - sferę trzymaną przez Kopernika.

W drodze na kebab

Na widok mundurowych młodzieńcy zaczęli uciekać. Jeden z nich trzymał w ręku skradziony element. Po krótkim pościgu zostali zatrzymani.

fot. TVN24

fot. TVN24

Łukasz D. i Filip Ł. trafili do policyjnej celi, a Jędrzej W., który miał 1,2 promila alkoholu trafił do izby wytrzeźwień. Policjanci po zatrzymaniu próbowali ustalić, co skłoniło 18-latków do tak głupiego wybryku. Mężczyźni stwierdzili, że z kopernikowską sferą chcieli pójść na kebaba, a potem odnieść ją na miejsce.

Nie pierwsza kradzież

To nie pierwszy raz, gdy sfera trafia w ręce złodziei. W wakacje 2008 r. została zdjęta z dłoni Kopernika, ale niedługo potem anonimowy mężczyzna przyniósł ją do siedziby Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków. Tam została odnowiona, a uroczyste oddanie sfery Kopernikowi nastąpiło 27 lipca.

Ukradli sferę Kopernikowi. "Chcieli pójść z nią na kebab"

KSP/ran/ec

Czytaj także: