Uboczne skutki zwrotu: "Lokatorzy komercyjni stają się komunalnymi"

Kamienica przy HożejArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Po decyzji komisji weryfikacyjnej o przywróceniu kamienicy w ręce miasta, władze Warszawy mają obowiązek z powrotem przeprowadzić do niej dawnych lokatorów. Jednocześnie, jak mówią urzędnicy, nie mogą wyrzucić tych, którzy wprowadzili się tam po reprywatyzacji - już na rynkowych zasadach. - Musimy ich przyjąć w nasz zasób komunalny - stwierdza wiceprezydent.

Komisja Patryka Jakiego zdecydowała, że kamienica przy Hożej 25 wraca w ręce miasta, bo Marek M. przejął ją "z rażącym naruszeniem prawa". Dzięki nowelizacji ustawy o komisji, ratusz ma siedem dni na przejęcie zarządu nad budynkiem i 14 na przywrócenie lokatorów. Według miejskich urzędników, to nierealne terminy, o czym informujemy szerzej w innym artykule.

Dawni lokatorzy poszukiwani

Przyjmijmy jednak, że akcja przejęcia nieruchomości kończy się powodzeniem. Właścicielem znów jest miasto, które rozpoczyna przeprowadzanie dawnych mieszkańców do odzyskanej nieruchomości. Jak to się w praktyce odbywa?

- Jeśli ktoś w kamienicy mieszkał po reprywatyzacji cały czas i nadal tam jest, po prostu będziemy proponować przedłużenie umowy najmu. Tu sytuacja jest stosunkowo najprostsza - mówi Magdalena Młochowska z miejskiego Biura Spraw Dekretowych.

Jeżeli lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali komunalnych, miasto będzie do nich docierać i pytać, czy chcą wracać do starej kamienicy, czy wolą zostać w obecnym miejscu. Tu też sytuacja wydaje się nieskomplikowana. Gorzej, jeżeli urzędnicy nie wiedzą, gdzie wyprowadzili się dawni lokatorzy i nie mają z nimi kontaktu. - Ustawa o komisji nie mówi, jak w takiej sytuacji mamy postępować - twierdzi Młochowska. Miasto zamierza więc publikować ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej informując, że - w uproszczeniu - dawny lokator budynku "X" jest poszukiwany.

Lokal nie istnieje

Młochowska podkreśla jednak, że przywracanie dawnych mieszkańców do odzyskanego budynku może być trudne z wielu względów. Po pierwsze - lokal, w którym kiedyś mieszkał przysłowiowy pan Kowalski może już po prostu nie istnieć.

Jeśli mieszkał w małym mieszkaniu liczącym około 30 metrów kwadratowych, a nowy właściciel połączył ten lokal z dwoma innymi i urządził sobie stumetrowe studio - pojawia się problem. Gdzie wtedy przydzielić lokatora, który koniecznie chce wrócić do starego mieszkania? Urzędnicy nie znają odpowiedzi na to pytanie.

Nowy lokator komunalny

Ale to nie koniec problemów. W mieszkaniu przysłowiowego pana Kowalskiego może mieszkać inna osoba. - Jeśli wynajmowała lokal od właściciela, miała ważną umowę najmu, to nie możemy takiej osoby wyrzucić. Skoro stajemy się właścicielem tego budynku, to przejmujemy też umowę najmu, a taka osoba staje się naszym lokatorem komunalnym - wyjaśnia Młochowska. - Co w praktyce oznacza, że obniżamy mu czynsz z komercyjnego na komunalny - dodaje.

Gwoli wyjaśnienia, komercyjny czynsz za mieszkanie w Śródmieściu to (w zależności od metrażu) często kwoty powyżej dwóch tysięcy złotych. Czynsz komunalny to kilkaset złotych. Młochowska nadmienia, że miasto nie może takiego "nowego" lokatora komunalnego wyrzucić. Chcąc to zrobić, musi zapewnić mu inne mieszkanie.

Pozostaje też pytanie, kto w takiej sytuacji ma pierwszeństwo: pan Kowalski, który chce wrócić do dawnego mieszkania czy osoba, która mieszka tam obecnie. Urzędniczka Biura Spraw Dekretowych udziela odpowiedzi, która nie jest korzystna dla dawnych lokatorów. Według niej pierwszeństwo do mieszkania ma "osoba przebywająca w danym lokalu obecnie, nie możemy jej wyrzucić".

15 lokali na Hożej 25a

W kamienicy na Hożej 25a - to na razie jedyny budynek, do którego miasto musi przywrócić dawnych lokatorów - w chwili reprywatyzacji było 15 lokali mieszkalnych. Co do ośmiu urzędnicy wiedzą, gdzie szukać dawnych lokatorów, znają ich adresy. Nieznany jest im za to los mieszkańców z siedmiu lokali. - Mamy też trzy lokale, gdzie są zameldowane osoby, które w chwili reprywatyzacji nie były zameldowane. Nie wiemy, kim są - mówi Młochowska.

Prawa do Hożej 25a Marek M. kupił za symboliczną kwotę od starszych kobiet - spadkobierczyń właścicieli. Budynek został zreprywatyzowany w 2008 roku. Według komisji - niezgodnie z prawem. W związku z reprywatyzacją nieruchomości przy Hożej prokuratorskie zarzuty usłyszeli byli urzędnicy ratusza.

Zobacz jak wyglądało posiedzenie komisji w sprawie Hożej

[object Object]
Patryk Jaki komentuje posiedzenie w sprawie HożejTVN24
wideo 2/7

kw//ec

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP