Uboczne skutki zwrotu: "Lokatorzy komercyjni stają się komunalnymi"

Kamienica przy HożejArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Po decyzji komisji weryfikacyjnej o przywróceniu kamienicy w ręce miasta, władze Warszawy mają obowiązek z powrotem przeprowadzić do niej dawnych lokatorów. Jednocześnie, jak mówią urzędnicy, nie mogą wyrzucić tych, którzy wprowadzili się tam po reprywatyzacji - już na rynkowych zasadach. - Musimy ich przyjąć w nasz zasób komunalny - stwierdza wiceprezydent.

Komisja Patryka Jakiego zdecydowała, że kamienica przy Hożej 25 wraca w ręce miasta, bo Marek M. przejął ją "z rażącym naruszeniem prawa". Dzięki nowelizacji ustawy o komisji, ratusz ma siedem dni na przejęcie zarządu nad budynkiem i 14 na przywrócenie lokatorów. Według miejskich urzędników, to nierealne terminy, o czym informujemy szerzej w innym artykule.

Dawni lokatorzy poszukiwani

Przyjmijmy jednak, że akcja przejęcia nieruchomości kończy się powodzeniem. Właścicielem znów jest miasto, które rozpoczyna przeprowadzanie dawnych mieszkańców do odzyskanej nieruchomości. Jak to się w praktyce odbywa?

- Jeśli ktoś w kamienicy mieszkał po reprywatyzacji cały czas i nadal tam jest, po prostu będziemy proponować przedłużenie umowy najmu. Tu sytuacja jest stosunkowo najprostsza - mówi Magdalena Młochowska z miejskiego Biura Spraw Dekretowych.

Jeżeli lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali komunalnych, miasto będzie do nich docierać i pytać, czy chcą wracać do starej kamienicy, czy wolą zostać w obecnym miejscu. Tu też sytuacja wydaje się nieskomplikowana. Gorzej, jeżeli urzędnicy nie wiedzą, gdzie wyprowadzili się dawni lokatorzy i nie mają z nimi kontaktu. - Ustawa o komisji nie mówi, jak w takiej sytuacji mamy postępować - twierdzi Młochowska. Miasto zamierza więc publikować ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej informując, że - w uproszczeniu - dawny lokator budynku "X" jest poszukiwany.

Lokal nie istnieje

Młochowska podkreśla jednak, że przywracanie dawnych mieszkańców do odzyskanego budynku może być trudne z wielu względów. Po pierwsze - lokal, w którym kiedyś mieszkał przysłowiowy pan Kowalski może już po prostu nie istnieć.

Jeśli mieszkał w małym mieszkaniu liczącym około 30 metrów kwadratowych, a nowy właściciel połączył ten lokal z dwoma innymi i urządził sobie stumetrowe studio - pojawia się problem. Gdzie wtedy przydzielić lokatora, który koniecznie chce wrócić do starego mieszkania? Urzędnicy nie znają odpowiedzi na to pytanie.

Nowy lokator komunalny

Ale to nie koniec problemów. W mieszkaniu przysłowiowego pana Kowalskiego może mieszkać inna osoba. - Jeśli wynajmowała lokal od właściciela, miała ważną umowę najmu, to nie możemy takiej osoby wyrzucić. Skoro stajemy się właścicielem tego budynku, to przejmujemy też umowę najmu, a taka osoba staje się naszym lokatorem komunalnym - wyjaśnia Młochowska. - Co w praktyce oznacza, że obniżamy mu czynsz z komercyjnego na komunalny - dodaje.

Gwoli wyjaśnienia, komercyjny czynsz za mieszkanie w Śródmieściu to (w zależności od metrażu) często kwoty powyżej dwóch tysięcy złotych. Czynsz komunalny to kilkaset złotych. Młochowska nadmienia, że miasto nie może takiego "nowego" lokatora komunalnego wyrzucić. Chcąc to zrobić, musi zapewnić mu inne mieszkanie.

Pozostaje też pytanie, kto w takiej sytuacji ma pierwszeństwo: pan Kowalski, który chce wrócić do dawnego mieszkania czy osoba, która mieszka tam obecnie. Urzędniczka Biura Spraw Dekretowych udziela odpowiedzi, która nie jest korzystna dla dawnych lokatorów. Według niej pierwszeństwo do mieszkania ma "osoba przebywająca w danym lokalu obecnie, nie możemy jej wyrzucić".

15 lokali na Hożej 25a

W kamienicy na Hożej 25a - to na razie jedyny budynek, do którego miasto musi przywrócić dawnych lokatorów - w chwili reprywatyzacji było 15 lokali mieszkalnych. Co do ośmiu urzędnicy wiedzą, gdzie szukać dawnych lokatorów, znają ich adresy. Nieznany jest im za to los mieszkańców z siedmiu lokali. - Mamy też trzy lokale, gdzie są zameldowane osoby, które w chwili reprywatyzacji nie były zameldowane. Nie wiemy, kim są - mówi Młochowska.

Prawa do Hożej 25a Marek M. kupił za symboliczną kwotę od starszych kobiet - spadkobierczyń właścicieli. Budynek został zreprywatyzowany w 2008 roku. Według komisji - niezgodnie z prawem. W związku z reprywatyzacją nieruchomości przy Hożej prokuratorskie zarzuty usłyszeli byli urzędnicy ratusza.

Zobacz jak wyglądało posiedzenie komisji w sprawie Hożej

[object Object]
Patryk Jaki komentuje posiedzenie w sprawie HożejTVN24
wideo 2/7

kw//ec

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl