Tramwaj na Tarchomin: łapie kolejne opóźnienie

fot. ZTM
fot. ZTM | Fakty w Południe TVN24

Tramwaj na Tarchomin, którym mieszkańcy mieli pojechać najpierw w 2011, a później w 2012 roku, stracił pozwolenie środowiskowe. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po protestach mieszkańców, właśnie uchyliło decyzję, wydaną przez prezydent miasta. Co dalej z inwestycją? ZTM na razie mówi krótko: sprawdzamy, co da się zrobić, żeby wybudować linię w planowanym terminie.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu protestów mieszkańców Białołęki, uchyliło decyzję środowiskową wydaną przez urząd miasta dla linii tramwajowej na odcinku od Trasy Mostu Północnego do pętli tramwajowej Winnica. Jak to wpłynie na realizację inwestycji?

Rzecznik ZTM Andrzej Skwarek na razie nie komentuje sprawy. Na stronie ZTM pojawiło się za to krótkie oświadczenie. Oto jego treść:

ZTM otrzymał w dniu dzisiejszym (20.07.) informację o uchyleniu przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie linii tramwajowej na Tarchomin na odcinku od mostu Północnego do pętli tramwajowej Winnica. W związku z decyzją SKO przekazującą sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji w ZTM jest prowadzona analiza dalszych kroków prawnych, które umożliwią realizację inwestycji w planowanym terminie, przynajmniej na odcinku do pętli przy ul. Mehoffera.

Więcej szczegółów mamy poznać w czwartek.

O protestach informowaliśmy już w 2010 roku - mieszkańcy nie chcieli tramwaju w pobliżu swoich domów. Czytaj więcej.

"Mogą budować..."

Jak powiedział tymczasem w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jan Jakiel, prezes SISKOM: - Uchylenie decyzji środowiskowej nie uniemożliwia rozpoczęcia prac, ponieważ ZTM dostal zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - tłumaczy.

"... ale będzie problem z kredytem"

Według niego decyzja SKO nie uniemożliwia, ale może utrudnić inwestycję. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w Tramwajach Warszawskich, uchylona decyzja środowiskowa utrudni zdobycie kredytowania inwestycji w Europejskim Banku Inwestycyjnym. - Nie będzie kompletu dokumentacji, a dla banków w przypadku tego typu inwestycji liczy się m.in. spokoj społeczny - mówi nam anonimowo jeden z pracowników TW.

Michał Powałka, rzecznik Tramwajów, na razie ucina dyskusję na ten temat: - Mamy wiele możliwości finansowania, nie tylko kredyt z EBI - mówi.

Czekają na kolejną decyzję

ZTM stara się odłuższego czasu o "zapasową" decyzję środowiskową. Byłaby ważna dla nie budzącego sporów odcinka - do pętli przy Mehoffera. Procedura toczy się od jesieni 2010 r.

Tramwaj na Tarchomin ma jechać trasą mostu Północnego i dalej: najpierw do Mehoffera (termin oddania linii to 3 kwartał 2012 roku), a w kolejnych latach do Winnicy. Obsługiwać to połączenie będą przestronne i nowoczesne pesy - obiecuje ZTM. Czas przejazdu z Mehoffera do Młocin ma wynieść 14 minut (z późniejszej pętli Winnica: 21 min.). Tramwaje mają kursować co 2 minuty. Z trasy ma skorzystać 6500 osób na godzinę.

Tramwaj łapie opóźnienie

Początkowo I część linii miała zostać oddana razem z mostem Północnym w 2011, a II w 2013 roku. Chociaż na stronie ZTM nadal figurują te daty, od dawna nie są aktualne. Przyczyniło się do tego opóźnienie samego mostu, spowodowane najpierw przez fale powodziowe, później przez niski stan wody w Wiśle, którą transportowane były przęsła potrzebne do budowy przeprawy oraz przedłużające się prace projektowe. Czytaj więcej.

Bartłomiej Frymus, Milena Zawiślińska

Przeczytaj całą decyzję SKO:

INFORMACJA o wydaniu decyzji

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie informuje o zamieszczeniu w publicznie dostępnym wykazie - stosownie do przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1277), o wydaniu w dniu 15 lipca 2011 r. decyzji znak: KOC/4333/Oś/11 uchylającej decyzję Prezydenta m.st. Warszawy Nr 580/OŚ/2010 z dnia 8 lipca 2010 r. znak: OŚ-IV-IKU/EMA-76242-16-145-09, ustalającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi publicznej o nawierzchni utwardzonej oraz linii tramwajowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą, używanej głównie do przewozu pasażerów w ramach budowy linii tramwajowej na Tarchomin, na odcinku od Trasy Mostu Północnego do pętli tramwajowej Winnica, wraz z rozbudową ul. Światowida, polegającą na dobudowie drugiej jezdni na odcinku od ul. Projektowanej do ul. Dzierzgońskiej oraz budowie dwóch jezdni na odcinku od ul. Dzierzgońskiej do ul. Modlińskiej, w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji oraz o uchyleniu zaskarżonego, w trybie art. 142 Kpa, postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 6 maja 2010 r. znak: RDOŚ-14-WOOŚ-II-UW-6613-289/09 i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty w Południe TVN24

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP