Tędy pojedzie tramwaj na Wilanów. Największa taka inwestycja od lat

Z Woli na Wilanów
Z Woli na Wilanów
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Z Woli na WilanówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Bez tunelu pod Polem Mokotowskim, ale z pierwszym podziemnym przystankiem w Warszawie. Tak będzie wyglądała największa inwestycja tramwajowa Warszawy od 1989 roku, planowana równocześnie na Woli, Ochocie, Mokotowie, Wilanowie i... Muranowie.

18 kilometrów będzie miała łącznie linia tramwajowa na Wilanów. Nazwa myląca o tyle, że nowa trasa połączy kilka dzielnic: zacznie się na Woli, w drodze do celu przetnie Ochotę i Mokotów, a przy okazji przyniesie też zmiany w północnej części Śródmieścia.

Inwestycja podzielona jest na sześć etapów, które mają być realizowane w latach 2019-21. Wyjątkiem będzie... odcinek A, na Woli. - Możliwe, że powstanie nieco później. To zależy od koordynacji prac PKP PLK przy Dworcu Zachodnim, a także od funduszy na przedłużenie trasy tramwajowej do Kasprzaka - informuje Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Tak czy owak inwestor - Tramwaj Warszawskie - uzupełnia dokumenty, wybiera warianty i czeka na decyzje środowiskowe. Pierwszą - dla odcinka B, z tunelem pod dworcem Zachodnim - uzyskały pod koniec stycznia.

Ale po kolei...

Odcinek A: wolskie wąsy

Nowa trasa zacznie się przy Kasprzaka. Od - także jeszcze niewybudowanej - linii wzdłuż tej ulicy odbijać będzie na wysokości Ordona. Tory powstaną po zachodniej stronie, przetną ją na wysokości Parafialnej i wjadą do tunelu pod al. Prymasa Tysiąclecia.

Drugie połączenie nowej trasy z resztą sieci powstanie na skrzyżowaniu Kasprzaka z Płocką i Krzyżanowskiego. Tory wzdłuż tej ostatniej i skweru Pawełka dotrą do Kolejowej. Na wysokości zbiorników gazowych składy zjadą pod ziemię. Dwa "wąsy" połączą się w rejonie ulicy Tunelowej.

Tramwaje Warszawskie przygotowują wniosek o decyzję środowiskową dla tego odcinka. Odcinek A i B połączy tunel pod Dworcem Warszawa Zachodnia.

Tramwaj na Wilanów - odcinek ATVN24

Odcinek B: podziemny dworzec

Pod peronami Dworca Zachodniego powstanie pierwszy w stolicy podziemny przystanek tramwajowy, który umożliwi wygodną przesiadkę do pociągów. Na Ochocie tramwaje wyłonią się z tunelu już za parkiem Zachodnim, na środku ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którą dotrą do Grójeckiej, gdzie nowe tory połączą się z istniejącymi.

Długość tego odcinka to około 1,4 km. Na ten etap TW mają już decyzję środowiskową.

Tramwaj na Wilanów - odcinek BTVN24

Odcinek C: z widokiem na Pole

Jeśli Zarząd Transportu Miejskiego zdecyduje się na stworzenie linii, która bezpośrednio połączy Wolę z Wilanowem, to kolejny etap podróży jej składy pokonają po istniejącym już torowisku, wzdłuż Banacha. Miną pętlę i - to już będę nowe tory - przetną Żwirki i Wigury.

I tu kolejne ważne rozstrzygnięcie: tramwajarze porzucili niezwykle kosztowny pomysł budowy tunelu pod Polem Mokotowskim. Składy ominą park po północnej stronie ulicy Rostafińskich, dotrą do skrzyżowania Boboli z Rakowiecką, gdzie nowe tory znów połączą się starymi, dając możliwość stworzenia połączenia Woli i Ochoty z biurowym Służewcem.

Odcinek C będzie miał 1,7 km długości. - Na ten etap złożyliśmy wnioski o wydanie decyzji środowiskowej, uzupełniamy także inne dokumenty oraz przygotowujemy raporty o oddziaływaniu na środowisko – informuje rzecznik TW.

Tramwaj na Wilanów - odcinek CTVN24

Odcinek D: wąs Gagarina, odnoga na Stegny

Na Mokotowie powstanie najdłuższy i najbardziej skomplikowany odcinek. Będzie liczył 7,2 kilometra. Ulicą Rakowiecką tory doprowadzone zostaną do Puławskiej, gdzie powstać ma węzeł przesiadkowy, łączący nowe i stare trasy.

- Będzie to węzeł naziemny, z kompletem relacji i wydzielonymi torami do skrętów w prawo, w Goworka i w Rakowiecką. Przystanki powstaną na wszystkich wylotach skrzyżowań – informuje Powałka.

W dół składy zjadą Goworka i Spacerową. Przy skrzyżowaniu z Belwederską powstanie rozjazd - tramwaje na Wilanów pojadą Sobieskiego, natomiast wzdłuż Gagarina powstanie odnoga, która na razie skończy się torami odstawczymi przy Czernikowskiej, a w przyszłości może być przedłużona na Siekierki.

To nie jedyny "wąs" planowany na Mokotowie. Kolejny powstanie na wysokości osiedla Stegny. Część składów będzie mogła skręcić w ulicę św. Bonifacego. Pętla powstanie w miejscu, gdzie dziś kończą bieg tylko autobusy.

Na ten odcinek złożony jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Tramwaj na Wilanów - odcinek DTVN24

Odcinek E: wąs wilanowski

Tramwaje na Wilanów dotrą środkiem ulicy Sobieskiego i dalej al. Rzeczypospolitej. Na wysokości Branickiego powstanie kolejny rozjazd. Wzdłuż tej ostatniej ulicy tramwaje dotrą do torów odstawczych z możliwością zawracania przy Przyczółkowej i planowanej w tym miejscu galerii handlowej.

Główna trasa zostanie pociągnięta jeszcze kawałek dalej - do powstającej właśnie Południowej Obwodnicy Warszawy. Przed nią powstaną kolejne tory odstawcze. TW chcą wszystkie zaplanowane odnogi budować razem z głównym szlakiem, ale nie ukrywają, że priorytet ma ten drugi.

- Trasa będzie się kończyła tuż przed obwodnicą, ale projekt jej wiaduktu nad aleją Rzeczpospolitej będzie uwzględniał poprowadzenie przedłużenia trasy tramwajowej w przyszłości. Wszystko będzie zależało od tempa rozwoju urbanistycznego terenów na południe od POW – tłumaczy rzecznik TW.

Spółka oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej na ten liczący 4,5 km odcinek.

Tramwaj na Wilanów - odcinek ETVN24

BONUS: pętla na Muranowie

Ostatni etap trasy - odcinek F - powstanie... na Muranowie. Będzie to nowa, jednokierunkowa pętla - składy jadące ze Śródmieścia miną Stawki i okrążą wieżowiec North Gate, skręcając w Międzyparkową (te tory istnieją już dziś), i zaraz potem w Bonifraterską, którą dotrą do Muranowskiej (nowy tor), by wrócić na Andersa.

Zaplanowano pojedynczy tor o długości 500 metrów. Po co? Po zbudowaniu torów planowane jest stworzenie linii z Wilanowa do centrum miasta, gdzie dziś nie ma żadnej pętli. Nie ma też jednak sensu, by tramwaje dublowały metro aż na Żoliborz.

Ale budowa tego odcinka nie jest jeszcze przesądzona. Alternatywą jest stworzenie zawrotki z torem odstawczym w okolicy Muzeum Historii Żydów Polskich lub torów odstawczych na wysokości Ogrodu Krasińskich. - Dla tego odcinka nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, więc nie można mówić o ostatecznej decyzji co do wyboru tego wariantu – podsumowuje Powałka.

Tramwaj na Wilanów - odcinek FTVN24

Pytany o koszty, Powałka odpowiada, że... nie zostały jeszcze oszacowane. Wiadomo jednak, że będzie to największa i najdroższa od 1989 roku inwestycja Tramwajów Warszawskich. Kolejne odcinki będą powstawały w zależności od uzyskiwanych pozwoleń i środków, w tym unijnych, o które stara się inwestor.

Stołeczny ratusz szykuje się do rekordowej wymiany taboru szynowego:

Szykuje się największa w historii wymiana taboru (wideo archiwalne)
Szykuje się największa w historii wymiana taboru (wideo archiwalne)TVN24

Sławomir Krejpowicz/r

Pozostałe wiadomości

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl