Na początku czerwca Rada Warszawy przyjęła program refundacji in vitro na lata 2017-2019. Przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat. Dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie do 80 procent kosztów, nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych.
Sześć propozycji
W piątek w stołecznym ratuszu otwarte zostały oferty w konkursie na realizację programu, zgłosiło się sześć klinik: Centrum Bocian, FeritMedica Centrum Płodności, Invicta, Invimed-T, Przychodnia Lekarska nOvum oraz Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 12 października. Komisja konkursowa do realizacji programu może wybrać od jednej do sześciu ofert. Ratusz podkreśla, że większa liczba klinik wpłynie na krótszy czas oczekiwania przez pacjentkę na przyjęcie i realizacje procedury oraz na możliwość wyboru pomiędzy klinikami.
Do konkursu mogły zgłosić się kliniki z Warszawy, które mają pozwolenie ministra zdrowia na prowadzenie ośrodka medycznie wspomaganej prokreacji, mają odpowiednią kadrę i aparaturę medyczną. Wymagane było też co najmniej pięcioletnie doświadczenie w stosowaniu metody in vitro.
Pierwsza była Częstochowa
Warszawa jest kolejnym miastem, które wprowadza refundację zabiegów in vitro z własnych środków. Jako pierwsza zrobiła to Częstochowa w 2012 roku. Obecnie podobne projekty realizują też między innymi Łódź, Sosnowiec i Poznań.
O finansowanie in vitro w stolicy już w ubiegłym roku apelowali działacze partii Razem. Pod petycją w tej sprawie zebrali kilkanaście tysięcy podpisów. Miasto odrzuciło jednak ich inicjatywę, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.
W 2013 roku rząd Donalda Tuska wprowadził ogólnopolski program refundacji in vitro. Został on jednak - decyzją obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - zakończony latem zeszłego roku. Zamiast niego resort przyjął program ochrony zdrowia prokreacyjnego, który ma być realizowany do końca 2020 roku. Jego głównymi celami mają być edukacja i promocja zdrowia prokreacyjnego, a także szkolenia dla personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.
PAP/kw/b