"Strefa zero" wokół Narodowego. Postawią 2,5-metrowy płot

Kontrowersyjna wystawa MON na szczycie NATO
Kontrowersyjna wystawa MON na szczycie NATO
Źródło: archiwum TVN

Około 6 tys. policjantów będzie zabezpieczać zbliżający się szczyt NATO w Warszawie. Pod specjalną ochroną będą m.in. hotele, w których zamieszkają VIP-y. Wokół Stadionu Narodowego stanie wysoki na 2,5 metra i długi na 3 kilometry płot.

Około 6 tys. policjantów będzie zabezpieczać zbliżający się szczyt NATO w Warszawie. Pod specjalną ochroną będą m.in. hotele, w których zamieszkają VIP-y. Wokół Stadionu Narodowego stanie wysoki na 2,5 metra i długi na 3 kilometry płot.

Podczas szczytu NATO pod specjalnym nadzorem policjantów, BOR i Żandarmerii Wojskowej będzie kilka tysięcy osób. W szczycie ma wziąć udział m.in. prezydent USA Barack Obama, delegacja z 28 państw członkowskich, 26 krajów towarzyszących oraz delegacje ONZ, UE i Banku Światowego.

Policyjny sztab kierujący zabezpieczeniem szczytu znajdzie się w Komendzie Stołecznej Policji. Od 2 lipca uruchomione zostanie Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie. Pracować w nim będą przedstawiciele nie tylko wszystkich formacji podległych MSWiA - Policji, SG, BOR i PSP, ale też m.in. ABW i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. Ich zadaniem będzie koordynowanie i integrowanie działań służb.

- Zabezpieczać będziemy operacyjnie i policjantami mundurowymi kilkanaście hoteli, w których mieszkać będą uczestnicy szczytu, a także restauracje, w których odbywać się będą oficjalne i nieoficjalne spotkania - mówi PAP wiceszef Głównego Sztabu Policji insp. Dariusz Dymiński.

Płot wokół Narodowego

- Wokół Stadionu Narodowego ustawiony zostanie 2,5-metrowy tymczasowy płot, o długości trzech kilometrów. To ogrodzenie powstanie po to, by na przedpolu w sposób bezpieczny sprawdzać osoby i pojazdy. Będzie też zabezpieczeniem przed możliwymi, tego nie możemy wykluczyć, atakami osób, które będą chciały zakłócić bezpieczeństwo szczytu – dodał Dymiński.

Jak sprecyzował, chodzi "o wszystkich tych, którzy będą chcieli zaistnieć podczas szczytu NATO". - Nie możemy wykluczyć, że w Warszawie pojawią się osoby, które będą chciały organizować tzw. antyszczyt. Bo takie informacje też się pojawiają - powiedział.

Płot ustawiony zostanie wokół stadionu, szerzej niż istniejące ogrodzenie. Wygrodzi tzw. strefę zero. Wszystkie osoby i samochody, które będą do niej wchodzić i wjeżdżać zostaną sprawdzone. BOR wystąpiło też o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Stadionem Narodowym.

Wytyczą objazdy

- Stadion Narodowy jest obiektem doskonale nam znanym. Były tam duże imprezy i spotkania. Nasi antyterroryści i służby operacyjne doskonale się po nim poruszają - zapewniał Dymiński.

Jak dodał, podczas szczytu NATO w obrębie Stadionu Narodowego i jego okolic będą strefy stałych wyłączeń z ruchu. - Zostaną wytyczone objazdy, bo nie możemy zostawić mieszkańców Warszawy bez możliwości dotarcia do pracy czy domu. Ruch będziemy też wyłączać czasowo na czas przejazdy kolumn z VIP-ami - np. z lotniska i na lotnisko - podkreślił wiceszef Sztabu.

Same konwoje prowadzone będą w zależności od konwojowanej osoby. BOR i policja konwojować będą wszystkie osoby podlegające ochronie z ustawy o BOR. Natomiast pod pieczą Żandarmerii Wojskowej, która na co dzień ochrania polskiego szefa MON, znajdą się pozostali ministrowie obrony.

VIP-y pod ochroną

Trasy przejazdów VIP-ów, hotele, miejsca spotkań i Stadion Narodowy będą też sprawdzane pod względem pirotechnicznym. - Miejsc do sprawdzenia pirotechnicznego będzie bardzo dużo, więc będziemy to robić z wyprzedzeniem - dodał insp. Dymiński.

W akcji zabezpieczenia szczytu NATO wezmą udział też policyjne śmigłowce. Do ich zadań należeć będzie m.in. sprawdzenie terenu. - Mamy śmigłowce wyposażone w kamery i system przekazu wizji do sztabu, czyli dowodzących zabezpieczeniem w KSP oraz do Policyjnego Centrum Dowodzenia w Legionowie - powiedział Dymiński.

Przygotowania do zabezpieczenia zarówno szczytu NATO jak i ŚDM obejmują też sprawdzanie różnego rodzaju informacji pojawiających się w Internecie. - Zbierane są od bardzo długiego czasu. W KSP i w KGP są komórki wyspecjalizowane w zwalczaniu cyberprzestępczości. Sieć jest stale monitorowana i wychwytywany jest każdy sygnał o potencjalnym zagrożeniu. Współpracujemy też bardzo mocno ze służbami innych krajów - zapewnił inspektor.

Jak zaznaczył, podobnie jak w przypadku Euro 2012 i szczytu klimatycznego policja zaprosiła do współpracy na lipcowe wydarzenia specjalistów z Interpolu. - W Interpolu funkcjonuje specjalna grupa IMEST (Major Event Support Team - PAP) obsługująca duże wydarzenia, nie tylko masowe. To są ludzie, którzy przyjeżdżają ze swoim sprzętem, z dostępem do pełnych baz danych Interpolu i będą nas w ten sposób wspierać. To zespół dwuosobowy, będą pracować w Legionowie - powiedział Dymiński.

TAK ANTYTERRORYŚCI ĆWICZYLI PRZED SZCZYTEM NATO:

Antyterroryści przy Narodowym

PAP/kw//ec

Czytaj także: