Wojna z dopalaczami wkracza w nową fazę. W Otwocku zaprezentowano nowoczesne laboratorium Izby Celnej. Sprzęt zwany Spektrometrem Ramana pozwala na szybkie i dokładne wykrywanie niebezpiecznych substancji, które do tej pory nie były rozpoznawane za pomocą tradycyjnych badań laboratoryjnych.
Nie ma tygodnia żeby do centralnego laboratorium celnego nie trafiały próbki dopalaczy, wiele substancji było trudnych do wykrycia ale teraz będzie to możliwe.
Wszystko dzięki Spektrometrowi Ramana - urządzeniu, które będzie służyło m.in. w walce z dopalaczami. Jak działa? Specjalny laser potrafi badać próbki przez opakowanie. w którym się znajdują. To jedyny taki sprzęt na Mazowszu i, jak przekonują celnicy, jego zakup był po prostu niezbędny.
"Nie mieliśmy 100 proc. pewności"
- Bardzo często nie mieliśmy stuprocentowej pewności czy związek, który identyfikujemy jest tym związkiem. Byłą taka możliwość, że mogliśmy mieć do czynienia z narkotykiem lub substancją zastępczą i nie byliśmy w stanie tego udowodnić – tłumaczy Przemysław Sołtys z laboratorium.
Spektrometr będzie uzupełniać badania tradycyjnymi metodami. A jest co sprawdzać bo celnicy mają ręce pełne roboty. – Niestety praktycznie każda próbka, która do nas trafia z podejrzeniem, że to może być substancja niedozwolona jest taką substancja – tłumaczy Sylwia Lech z laboratorium.
Walka wciąż trwa
Choć w październiku sklepy z dopalaczami zostały zamknięte, handel przeniósł się do internetu. - Od października jest kontrola zatruć dopalaczami i o ile w październiku było ich 258 przez cały miesiąc tak w tej chwili przez cały miesiąc w listopadzie jest ich 60 czyi czterokrotnie mniej – mówi Piotr Burda, krajowy konsultant toksykologii.
Problem jednak nie znika. Jak przekonują terapeuci, zerwanie z nałogiem jest bardzo trudne, bo to po prostu uzależnienie od narkotyków. – Młode osoby, w początkowym etapie, nie chcą przyjeżdżać na terapię i leczyć się. Wynika to z przekonania subiektywnego, że nic się nie dzieje złego – mówi Zbigniew Michalczyk, specjalista terapii uzależnień.
Małgorzata Walczak
ran/ec