Skarby z Wisły jak zabytkowe puzzle. Chcą odtworzyć arkadę Villa Regia

Pałac Kazimierzowski w 1925 rokuKoncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC

Odtworzenie arkady ze zniszczonego podczas potopu szwedzkiego pałacu Villa Regia (obecnie Kazimierzowskiego), planuje Muzeum Historii Polski. Placówka pragnie pozyskać w tym celu znaleziska wydobyte z Wisły.

Iwona Jesionowska z działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski powiedziała PAP, że jej placówka chciałaby zaprezentować elementy zabytkowej kamieniarki wydobyte z Wisły na ekspozycji w swojej przyszłej siedzibie na Cytadeli Warszawskiej. - Najbardziej zależy nam na pozyskaniu fragmentów pochodzących z Villa Regia, czyli obecnego Pałacu Kazimierzowskiego, który był bardzo zniszczony w okresie potopu szwedzkiego. Z wydobytych z Wisły fragmentów udałoby się złożyć praktycznie całą arkadę o szerokości 15 i wysokości 4 metrów, więc to by było coś naprawdę spektakularnego. Chcielibyśmy ją wmontować w ekspozycję jako taki element architektury Muzeum, w przestrzeni nowożytnej ilustrującej zniszczenia dotyczące właśnie potopu szwedzkiego - opowiadała Jesionowska.

Herb rodu

W jej ocenie zaprezentowanie tak dużego i oryginalnego eksponatu dałoby naprawdę wyjątkowy efekt. - Na jednym z kamieni widać nawet Snopek wazowski, czyli herb rodu Wazów, co jest dodatkowym walorem historycznym. Poza tym arkada doskonale by zilustrowała zniszczenia jakich podczas potopu doznała nie tylko Warszawa, ale cała Polska - zaakcentowała. Wśród eksponatów jakie Muzeum chciałoby także pozyskać do ekspozycji jest m.in. fragment posadzki pochodzący z Villa Regia lub z Zamku Królewskiego. - Ciekawostką jest, że ten wydobyty z Wisły fragment nie zdążył być wywieziony. Natomiast są przypuszczenia, że druga część tej posadzki znajduje się w jednym z zamków w Szwecji. Ciekawe byłoby gdyby udało się je zestawić, czyli fragment posadzki ułożony u nas w Muzeum z fotokopiami tej ze Szwecji. Mogłoby to w obrazowy sposób ukazać jak wiele takich eksponatów zrabowanych kilkaset lat temu i wywiezionych jako łupy wojenne często do tej pory znajduje się w rękach potomków żołnierzy szwedzkich - podkreśliła Jesionowska. - Zresztą rabowano wówczas praktycznie wszystko, od rzeczy naprawdę cennych jak biżuteria, dzieła sztuki czy obrazy po fragmenty kamieniarki czy futryny okienne, które były wywożone do Szwecji i wmontowywane w lokalne budynki. To pokazuje skalę zniszczeń - dodała muzealniczka.

Zrabowano 87 zamków

Wedle zestawienia przygotowanego przez historyków z Instytutu Historycznego UW zniszczeniom w okresie potopu szwedzkiego uległo blisko 190 miast, w tym największe jak Warszawa czy Kraków. - Z Wawelu wywieziono np. relikwie św. Stanisława. Zrabowano 87 zamków. Większość, wcześniej okazałych, już się nie podniosła ze zniszczeń. Przykładem są tu - znane już dziś tylko jako ruiny - zamki Krzyżtopór czy Ogrodzieniec. Zniszczonych zostało ponad 150 kościołów. Wnętrza większości z nich odbudowano w popularnym w okresie potopu stylu barokowym. Stąd tak wiele starszych kościołów nosi cechy tego stylu, co jest związane właśnie ze zniszczeniami z tego okresu, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę - wyjaśniła Jesionowska. Część znalezisk, które Muzeum pragnie wyeksponować już udało się pozyskać. - Podczas prac prowadzonych przez dr Huberta Kowalskiego z zespołem wydobyto z Wisły również m.in. fragmenty szwedzkich dębowych kół armatnich dość dobrze zachowanych, które już pozyskaliśmy. Marzy nam się "do kompletu" także armata szwedzka wydobyta z Wisły w tym roku i odnalezione kule armatnie. Wyeksponowanie takiego kompletu byłoby czymś unikatowym - przyznała. Jak dodała obecnie Muzeum prowadzi negocjacje ze stołecznym konserwatorem zabytków i Muzeum Warszawy dysponującym fragmentami kamieniarki, które placówka chciałaby pozyskać. - Trafiły one do ich zbiorów na początku XX w. Odnaleźli je wiślani piaskarze i okazało się, że to część łupów wojennych zrabowanych przez Szwedów podczas potopu. Mamy nadzieję, że uda nam się je pozyskać tym bardziej, że fragmenty tej arkady wydobyto dosłownie kilometr w linii prostej od Cytadeli, gdzie powstanie gmach Muzeum Historii Polski. Gdyby udało się te znaleziska pozyskać i wkomponować w naszą ekspozycję byłby to niesamowity efekt przybliżający choć w części obraz dawnej Warszawy - podsumowała muzealniczka.

Konkurs na ekspozycję

Jak jednak niedawno informowaliśmy, władze miasta chciały wystawić skarby z Wisły nad rzeką. Rozstrzygnięto nawet konkurs na ekspozycję, a urzędnicy szacują, ile może kosztować jego budowa. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

SKARBY Z WISŁY:

W Wiśle odnaleziono ceramikę, fragmenty mostów i statków
W Wiśle odnaleziono ceramikę, fragmenty mostów i statkówMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Akcja policji i archeologów filmowana z pokładu Błękitnego24
Akcja policji i archeologów filmowana z pokładu Błękitnego24TVN24

WIĘCEJ ZDJĘĆ DAWNEJ WARSZAWY NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO

PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl