Sasin o nowej ustawie warszawskiej. "Gminy zachowają niezależność"

Jacek Sasin o projekcie metropoli warszawskiej
Jacek Sasin o projekcie metropoli warszawskiej
TVN24
Jacek Sasin o projekcie metropoli warszawskiejTVN24

- Wszystkie gminy zachowają niezależność, władze gmin będą wybierane na dotychczasowych zasadach, a nowa jednostka przejmie zadania powiatu - powiedział poseł PiS Jacek Sasin, odnosząc się do projektu ustawy o ustroju Warszawy.

Według projektu, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Na dotychczasowych zasadach

Jacek Sasin, który pilotuje ten projekt, powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że po wprowadzeniu zmian, wszystkie gminy zachowają swoją niezależność, a władze tych gmin będą wybierane na dotychczasowych zasadach.

- Wszystkie kompetencje, które realizują gminy, będą w dalszym ciągu realizowane na poziomie gminnym. Te gminy będą miały swoje budżety, konstruowane, według tych założeń, które są regulowane w ustawie o samorządzie gminnym - podkreślił.

Dodał, że projekt ustawy autorstwa PiS, "nie dotyczy jakichkolwiek zmian (dotyczących) samorządności na poziomie podstawowym, gminnym". Jak zapowiedział polityk PiS kompetencje nowej jednostki w zdecydowanej większości będą odpowiadały tym jakie obecnie mają powiaty. Ponadto koordynować ma działania związane z planami zagospodarowania przestrzennego czy gospodarki wodno-ściekowej. - Ale w dalszym ciągu kompetencje decydujące będą w zakresie gmin. To, co z poziomu gmin zostanie przeniesione na poziom jednostki metropolitalnej to komunikacja – dodał Sasin.

Jacek Sasin o jednolitej komunikacji publicznej
Jacek Sasin o jednolitej komunikacji publicznejTVN24

Jednolita komunikacja

- Będziemy mieli jedną komunikację zbiorową, z jednym biletem dostępnym na całym obszarze metropolitalnym, ta komunikacja będzie zarządzana przez Zarząd Transportu Miejskiego na poziomie metropolii warszawskiej, czyli miasta stołecznego Warszawy - powiedział.

Do czasu uruchomienia jednolitej komunikacji umowy zawarte przez samorządy przejmie ZTM. - Nie ma niebezpieczeństwa, że będzie okres kiedy mieszkańcy podwarszawskich miejscowości zostaną pozbawieni środków transportu - deklarował Sasin.

Nowy związek metropolitalny ma dostawać z budżetu krajowego 2 procent z podatków PIT na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Ponadto miasto stołeczne jako powiat stanie się organem założycielskim dla szkół ponadpodstawowych. Polityk PiS przekonywał na konferencji prasowej, że tych w obecnych powiatach brakuje, przez co większość uczniów zmuszona jest dojeżdżać do nich do Warszawy. - Zarządzanie z poziomu miasta stołecznego pozwoli na racjonalne gospodarowanie siatką szkół - dodał Sasin.

Dziury w Pruszkowie i w Wołominie

Polityk przekonywał, że inwestycje lokalne pozostaną w kompetencjach gmin i dalej będą przez nie realizowane. Sama ustawa ma według niego usprawnić przeprowadzanie projektów ponadlokalnych. - Nie będzie tak, że dzisiejsza gmina Warszawa będzie decydować czy załatać dziurę w Wołominie czy w Pruszkowie. Z poziomu miasta stołecznego Warszawy będą planowane i przeprowadzane jedynie duże inwestycje obejmujące obszar więcej niż jednej gminy. Dzisiaj nie da się dogadać pomiędzy gminami podwarszawskimi a Warszawą – powiedział polityk PiS.

Otwarta pozostaje kwestia sposobu wyborów nowych władz w układzie metropolitalny. Jacek Sasin zapowiedział, że zaproponowany w projekcie ustawy skomplikowany system wyborów do nowej Rady Warszawy zostanie zmieniony na proporcjonalny.

- Aby zabezpieczać interesy wszystkich podmiotów. Wsłuchujemy się w głosy polityków i komentatorów. Być może taka konstrukcja rady spowoduje utrudnienie podejmowania decyzji, a my chcemy a proces decyzyjny był sprawny - tłumaczył.

Dyskusja w szerokim gronie

Sasin odniósł się do zarzutów o brak konsultacji przed złożeniem projektu. Zapowiedział, że odbędzie się dyskusja "w szerokim gronie" nad nim podczas prac sejmowych.

- W tej chwili zostały już skierowane zapytania do wszystkich organizacji samorządowych, skupiających samorządy, o opinie na temat ustawy, będziemy w Sejmie nad nimi deliberować - powiedział poseł PiS.

Zaznaczył, że na posiedzenia sejmowych komisji będą zapraszane "zainteresowane grupy społeczne".

Warszawa jeszcze z Mazowszem

Sasin był pytany, czy PiS planuje wyłączenie Warszawy z Mazowsza. - Uważamy, że taki podział jest podziałem celowym, ale na tym etapie dzisiaj nie będziemy go przeprowadzać. Został przeprowadzony podział statystyczny. To wystarcza, żeby cele przez nas oczekiwane zostały osiągnięte, czyli pozyskanie dla Mazowsza, poza metropolią warszawską funduszy europejskich. Żadne prace nad wydzieleniem aglomeracji warszawskiej z Mazowsza nie są prowadzone - powiedział.

Dziennikarze pytali też posła PiS o to, czy przed wprowadzeniem projektu, powinny odbywać się referenda w gminach, które zostaną wcielone do metropolii. - Ta ustawa nic nie zmienia w zakresie działania gmin. Referenda są organizowane, kiedy gmina miałaby być zlikwidowana, połączona z inną gminą. (...) W tym przypadku nie zostały zaplanowane żadne działania, które zmieniają cokolwiek w działaniu samorządu gminnego, więc nie ma powodu, żeby tego typu akcje podejmować - powiedział Sasin.

PAP/sk/pm

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24