Na niebie samoloty MiG-i 29 i F-16, a w Al. Ujazdowskich czołgi Leopard 2, PT-91 Twardy, wozy opancerzone Rosomak i szereg innych pojazdów. W stolicy odbyła się wielka defilada.
Główna uroczystość z okazji święta Wojska Polskiego rozpoczęła się w południe w Al. Ujazdowskich przy Belwederze. Prezydent Duda, po przyjęciu meldunku od szefa Sztabu Generalnego WP, dokonał przeglądu pododdziałów, przejechał w odkrytym samochodzie.
Po przemówieniu prezydenta na lądzie i w powietrzu rozpoczęła się defilada wojskowa, w której udział wzięło blisko 1,5 tys. żołnierzy, ponad 50 samolotów i śmigłowców i ponad 150 pojazdów wojskowych.
Śmigłowce, czołgi, transportery
Pierwsze poleciały śmigłowce: SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8/Mi-17 oraz Mi-24. W dalszej kolejności na niebie pojawiły się samoloty transportowe M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M oraz szkolne PZL-130 Orlik. Na końcu poleciały odrzutowe Su-22, MiG-29 i F-16. Odstęp pomiędzy poszczególnymi grupami statków powietrznych wynosił kilkadziesiąt sekund.
Po przelocie samolotów rozpoczął się przemarsz pododdziałów pieszych. Wzięło w nim udział ponad 1000 żołnierzy i 61 pocztów sztandarowych. Kolumna maszerujących była rozciągnięta na ćwierć kilometra. Defilowali nie tylko Polacy, ale i ponad 200 żołnierzy z 12 innych państw.
W przemarszu pierwszy raz wzięły też udział pododdziały złożone z członków czterech organizacji proobronnych. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która wraz ze szwadronem kawalerii oraz Orkiestrą Reprezentacyjną WP zamykała kolumnę marszową, w całości jest uzbrojona w nowe karabiny polskiej produkcji MSBS-R. Broń ta zadebiutowała na uroczystościach państwowych na początku maja.
W Al. Ujazdowskich zaprezentowały się także pojazdy - od najlżejszych motocykli i quadów po najcięższe czołgi i działa samobieżne. Można było zobaczyć m.in. samochody HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak (także w wersji ewakuacji medycznej), samobieżne armatohaubice Dana i Krab, wyrzutnie rakietowe z pociskami NSM (należące do Morskiej Jednostki Rakietowej) i Langusta, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa, czołgi PT-91 Twardy i Leopard 2 w wersjach A4 i A5. Nowością tegorocznej defilady były pojazdy z USA - czołgi Abrams i transportery opancerzone Bradley.
Defiladę zamknął przemarsz 13 grup rekonstrukcji historycznej liczących prawie 350 osób.
Uroczystości
Uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego trwają od rana. Odbywają się z udziałem zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta Andrzeja Dudy. Rano w katedrze polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza św. w intencji Wojska Polskiego. Celebrował ją biskup polowy WP gen. Józef Guzdek.
Po godz. 10 na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza prezydent odsłonił nową tablicę pamiątkową poświęconą Żołnierzom Wyklętym.
O godz. 11. na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Na stopnie generalskie awansowanych zostało ośmiu oficerów. Trzecią gwiazdkę generała broni otrzymali : I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Michał Sikora i inspektor Wojsk Lądowych w dowództwie generalnym gen. dyw. Leszek Surawski. Trzech generałów brygady otrzymało awanse na generała dywizji, a trzech pułkowników przywdziało szlify generała brygady.
PO południu szef MON - Antoni Macierewicz - wziął udział w uroczystościach w Radzyminie na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r.
15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
PAP/ran/md/mś//ec