Na niebie samoloty MiG-i 29 i F-16, a w Al. Ujazdowskich czołgi Leopard 2, PT-91 Twardy, wozy opancerzone Rosomak i szereg innych pojazdów. W stolicy odbyła się wielka defilada.
Główna uroczystość z okazji święta Wojska Polskiego rozpoczęła się w południe w Al. Ujazdowskich przy Belwederze. Prezydent Duda, po przyjęciu meldunku od szefa Sztabu Generalnego WP, dokonał przeglądu pododdziałów, przejechał w odkrytym samochodzie.
Po przemówieniu prezydenta na lądzie i w powietrzu rozpoczęła się defilada wojskowa, w której udział wzięło blisko 1,5 tys. żołnierzy, ponad 50 samolotów i śmigłowców i ponad 150 pojazdów wojskowych.
Rozpoczęła się wielka defilada
Śmigłowce, czołgi, transportery
Pierwsze poleciały śmigłowce: SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8/Mi-17 oraz Mi-24. W dalszej kolejności na niebie pojawiły się samoloty transportowe M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M oraz szkolne PZL-130 Orlik. Na końcu poleciały odrzutowe Su-22, MiG-29 i F-16. Odstęp pomiędzy poszczególnymi grupami statków powietrznych wynosił kilkadziesiąt sekund.
Po przelocie samolotów rozpoczął się przemarsz pododdziałów pieszych. Wzięło w nim udział ponad 1000 żołnierzy i 61 pocztów sztandarowych. Kolumna maszerujących była rozciągnięta na ćwierć kilometra. Defilowali nie tylko Polacy, ale i ponad 200 żołnierzy z 12 innych państw.
W przemarszu pierwszy raz wzięły też udział pododdziały złożone z członków czterech organizacji proobronnych. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która wraz ze szwadronem kawalerii oraz Orkiestrą Reprezentacyjną WP zamykała kolumnę marszową, w całości jest uzbrojona w nowe karabiny polskiej produkcji MSBS-R. Broń ta zadebiutowała na uroczystościach państwowych na początku maja.
Oddziały piesze przeszły w wielkiej defiladzie
W Al. Ujazdowskich zaprezentowały się także pojazdy - od najlżejszych motocykli i quadów po najcięższe czołgi i działa samobieżne. Można było zobaczyć m.in. samochody HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak (także w wersji ewakuacji medycznej), samobieżne armatohaubice Dana i Krab, wyrzutnie rakietowe z pociskami NSM (należące do Morskiej Jednostki Rakietowej) i Langusta, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa, czołgi PT-91 Twardy i Leopard 2 w wersjach A4 i A5. Nowością tegorocznej defilady były pojazdy z USA - czołgi Abrams i transportery opancerzone Bradley.
Przejazd pojazdów w wielkiej defiladzie
Defiladę zamknął przemarsz 13 grup rekonstrukcji historycznej liczących prawie 350 osób.
Uroczystości
Uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego trwają od rana. Odbywają się z udziałem zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta Andrzeja Dudy. Rano w katedrze polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza św. w intencji Wojska Polskiego. Celebrował ją biskup polowy WP gen. Józef Guzdek.
Po godz. 10 na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza prezydent odsłonił nową tablicę pamiątkową poświęconą Żołnierzom Wyklętym.
Prezydent wręczył nominacje ośmiu oficerom
O godz. 11. na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Na stopnie generalskie awansowanych zostało ośmiu oficerów. Trzecią gwiazdkę generała broni otrzymali : I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Michał Sikora i inspektor Wojsk Lądowych w dowództwie generalnym gen. dyw. Leszek Surawski. Trzech generałów brygady otrzymało awanse na generała dywizji, a trzech pułkowników przywdziało szlify generała brygady.
PO południu szef MON - Antoni Macierewicz - wziął udział w uroczystościach w Radzyminie na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r.
15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.
Trwa próba generalna defilady
PAP/ran/md/mś//ec