Ruszył przetarg na obwodnicę Pragi

tvnwarszawa.plTędy ma przebiegać obwodnica

Ratusz ogłosił przetarg na część wschodniego odcinka obwodnicy Śródmieścia, od ronda Wiatraczna do Radzymińskiej. Szuka firmy, która zaprojektuje trasę i uzyska pozwolenia na budowę.

Przetarg dotyczy odcinka od skrzyżowania al. Stanów Zjednoczonych z Międzyborską, przez Grenadierów, rondo Wiatraczna i dalej śladem ulicy Wiatracznej przez Szaserów, Chrzanowskiego, nad torami, do Radzymińskiej.

- Projektant opracuje studium wykonalności, które wskaże jakie rozwiązania projektowe są optymalne dla drogi oraz zaproponuje trzy warianty koncepcji uwzględniające bardziej szczegółowe rozwiązania - wyjaśnia Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Te szczegóły to m.in. szerokość i lokalizacja dróg rowerowych oraz chodników, przejść dla pieszych czy przystanków. - Wybór będzie poprzedzony spotkaniami z mieszkańcami i zebraniem uwag do zaproponowanych koncepcji - zapowiada rzeczniczka.

Przeanalizują tunel

W projekcie przewidziane będą węzły i skrzyżowania, które ułatwią ruch pomiędzy przystankami komunikacji. W szczególności dotyczy to rejonu ronda Wiatraczna, gdzie już są tramwaje i autobusy, a w przyszłości metro i ul. Radzymińskiej (kolej, autobus, metro).

- Analizowana będzie także pod kątem kosztów finansowych, środowiskowych i społecznych kwestia długości tunelu pod rondem Wiatraczna – dodaje Choińska-Ostrowska.

Projekt ma uwzględnić planowaną lokalizację stacji metra w rejonie ronda Wiatraczna, estakady nad terenami kolejowymi oraz przystanki autobusowe z zejściami na wiaduktach.

Bez kontynuacji

Termin składania ofert mija 25 listopada 2015 r. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 30 miesięcy na realizację zadania, co oznacza, że budowa zacznie się za pewne dopiero w 2018 roku. Drogowcy mają zarezerwowane pieniądze na lata 2015 - 21.

Na razie nie wiadomo nic na temat budowy kolejnego odcinka obwodnicy, między Radzymińska a rondem Żaba. – Na razie nie pracujemy nad nim – ucina rzeczniczka.

Dodaje jednak, że projekt węzła obwodnicy z Radzymińską ma umożliwiać kontynuację trasy w tym kierunku.

W planach od lat

Domknięcie obwodnicy Śródmieścia przewijało się w planach urzędników od lat. Było na liście obietnic Hanny Gronkiewicz-Waltz jeszcze osiem lat, przed objęciem pierwszej kadencji w fotelu prezydent stolicy. Odcinek od ronda Wiatraczna do ronda Żaba miał być gotowy na Euro 2012, ale 3 lata przed imprezą prezydent i rada Warszawy zmienili zdanie, i odłożyli inwestycję w czasie.

Prezydent rozmawia z mieszkanką Saskiej Kępy
Prezydent rozmawia z mieszkanką Saskiej KępyTVN24

jb/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości