Rozebrali zabytek. Inwestor zapowiada odbudowę, konserwator - kontrolę

[object Object]
Rozbiórka przy "pekinie"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Długo oczekiwany remont "pekinu" przy Złotej pociągnął za sobą rozbiórkę zabytkowej trafostacji. Inwestor tłumaczy, że zachował cegły i budynek zostanie odtworzony. Ale wojewódzki konserwator zabytków mówi o nielegalnej rozbiórce i zapowiada kontrolę.

Remont zabytkowej kamienicy przy Złotej 83 rozpoczął się niedawno, ale prace już wzbudziły kontrowersje.

Przeszła do historii?

Na portalach społecznościowych poświęconych tematyce warszawskiej (Tu było, tu stało oraz Kierunkowy 22) pojawiły się głosy oburzenia.

"Wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków historyczna trafostacja przeszła do historii... Została zbudowana na początku lat 30., jej budynki mogły zyskać drugie życie" - czytamy na stronie Kierunkowy 22.

Mowa dokładnie o niewielkich budynkach, które sąsiadowały z "pekinem" od strony ulicy Żelaznej. Od 1931 roku pełniły rolę trafostacji, czyli służyły do rozdzielania prądu i zasilania linii tramwajowej.

Rzeczywiście były pod ochroną konserwatorską, więc wszelkie prace musiały być uzgadniane z konserwatorem. Teraz efekt jest jednak taki, że zabudowy nie ma. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt. Nawierzchnia działki jest pokryta mnóstwem cegieł, część z nich poukładano na paletach w kupkach.

"Odtworzenie budynku"

O odniesienie się do prac poprosiliśmy firmę AFI Europe, do której należy kamienica.

- Uzyskaliśmy prawomocne pozwolenie na budowę z Biura Architektury miasta, które obejmuje wymianę zabudowy. Trafostacja będzie odbudowana, przed pracami została zeskanowana. Materiały zostały zeskładowane, trwa ich segregacja, żeby ustalić, które możemy wykorzystać do odtworzenia budynku - zapewnia Michał Stępień ze spółki.

Zanim to się stanie, inwestor będzie w tym miejscu wkopywał się pod ziemię, żeby pod "pekinem" wybudować garaż podziemny. - Ze ścianą szczelinową i fundamentowaniem zejdziemy około 15 metrów pod ziemię. Zabezpieczenia mają stabilizować konstrukcję Złotej 83, ale nie tylko. Zapewnią także wzmocnienie przestrzeni dookoła - budynku mieszkalnego przy Złotej 81, a także przy Żelaznej 22 - przekonuje Stępień.

Jak zaznacza, ten sposób prac (z rozbiórką i odtworzeniem trafostacji) został przeanalizowany przez inżynierów i wskazany jako optymalny.

Kto pozwolił?

Zgodę na prace musiał wydać wojewódzki konserwator zabytków. Rzeczniczka Jakuba Lewickiego Agnieszka Żukowska w mailu wysłanym do redakcji przypomniała, że stołeczny konserwator zabytków uzgodnił w styczniu 2012 roku "rozbiórkę budynków podstacji elektrycznej i rozdzielni transformatorowej (z pozostawieniem elewacji zachodniej wieży mechanizmu wyciągowego). Następnie postanowieniem z 17 maja 2013 r. Stołeczny Konserwator Zabytków uzgodnił pozwolenie na rozbiórkę zachodniej elewacji wieży mechanizmu wyciągowego na terenie Trafostacji przy ul. Żelaznej 24, zgodnie z przedłożonym projektem".

Dodała, że wojewódzki konserwator zabytków 23 kwietnia 2018 roku uzgodnił pozwolenie na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku przy Żelaznej 24.

"Jednocześnie informujemy, że AFI Złota 83 Sp. z o.o. – użytkownik wieczysty gruntu i inwestor, złożył do MWKZ wniosek w sprawie zaopiniowania zamiennego programu prac konserwatorskich, w związku z bardzo złym stanem technicznym obiektów dawnej trafostacji, zlokalizowanych na terenie posesji przy Żelaznej 24 oraz oficyn budynku przy ulicy Złotej 83. Wniosek nie został jeszcze ostatecznie rozpatrzony" - podało biuro wojewódzkiego konserwatora. I dodało, że "w związku z zaistniałą nielegalną kompletną rozbiórką obiektów zlokalizowanych na terenie posesji przy Żelaznej 24" urząd przeprowadzi kontrolę i "będzie dążył do wyciągnięcia konsekwencji".

"Nie była jeszcze pod ochroną"

Do sprawy odniósł się również wywołany stołeczny konserwator zabytków.

- Pozwolenia dotyczące rozbiórki trafostacji z lat 2012 i 2013 roku oceniam jako złe. Pewnym wytłumaczeniem poprzedników jest to, że w 2012 roku, pod odmowie wpisu do rejestru zabytków, trafostacja nie była jeszcze pod ochroną, nie była w gminnej ewidencji zabytków, a jedynie w wykazie wojewódzkiego konserwatora - tłumaczy nam teraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

I zaznacza, że tamte decyzje były też wydawane dla innego projektu i inwestora. - W 2015 roku w zaleceniach konserwatorskich, a potem w 2016 roku w ramach uzgadniania warunków zabudowy dla trafostacji zaznaczyliśmy, że powinna zostać zachowana. To był warunek "wuzetki". Z tego co wiem, późniejsze pozwolenie na budowę zostało wydane w 2018 r. i uzgodnione już przez wojewódzkiego konserwatora - wyjaśnia Krasucki.

ran/pm

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl