Rocznica Powstania Warszawskiego. Syreny zatrzymają tysiące ludzi

Obchody rocznicy archiwum TVN

Prezydent Bronisław Komorowski 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego spotka się z powstańcami i wręczy odznaczenia państwowe. Spotkanie będzie częścią obchodów 70. rocznicy zrywu. Tradycyjnie odbędą się także uroczystości m.in. przy pomniku Gloria Victis.

- Za niecały miesiąc w Warszawie będziemy obchodzić jedną z najważniejszych rocznic. Najistotniejszym momentem jej obchodów będzie oczywiście 1 sierpnia, w którym setki tysięcy ludzi o godz. 17 zatrzymają się na dźwięk syren upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało uczcić ten moment, namawiamy też do ustawiania alarmów w telefonach komórkowych, żeby ta godzina była naprawdę momentem specjalnym - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Obchody od 15 lipca

Podczas środowej konferencji prasowej przedstawiono program obchodów przygotowywanych przez placówkę wspólnie ze stołecznym ratuszem. Muzeum rozpoczyna je już 15 lipca promocją książki Macieja Mazura "Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę". Następnego dnia zaplanowano prezentację publikacji, autorstwa Piotra Legutki "Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim". 23 lipca odbędzie się promocja filmu Ewy Ewart "Zdobyć miasto" i prezentacja wystawy "Ślady. Rzecz o pamięci".

Dzień później, 24 lipca, w Fotoplastikonie Warszawskim będzie miał miejsce wernisaż ekspozycji "Miasto zapisane w kadrze. Stereoskopowe fotografie Warszawy z Powstania 1944 roku". 25 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano koncert zespołu Luxtorpeda.

W kolejnym dniu - 26 lipca - w Teatrze Komedia zorganizowana zostanie rodzinna gra miejska "Żoliborz Żagwiący" na podstawie książki "Halicz", a wieczorem w Parku Wolności - koncert Tomasz Stańko Quartet "Wolność w sierpniu" z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Moniki Brodki. 28 lipca w al. Ujazdowskich zaplanowano wystawę plenerową "Powstańcy 1944/70/2014".

Wręczą odznaczenia

30 lipca przed południem z powstańcami spotkają się prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia. Wieczorem na dziedzińcu stołecznego ratusza odbędzie się piknik dla powstańców, a na Stadionie Narodowym zaplanowano pokaz specjalny filmu Jana Komasy "Miasto 44". W przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Warszawy oraz polowa msza i uroczysty apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia

1 sierpnia obchody rozpoczną się przed południem przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944", skąd wyruszy Marsz Mokotowa. Wczesnym popołudniem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego "Grota" oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Później przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" zostaną złożone kwiaty, a o godz. 17, w godzinie "W", hołd powstańcom zostanie oddany przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach.

Wieczorem odbędą się uroczystości przy Pomniku "Polegli-Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego, rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego i premiera spektaklu teatralnego w reż. Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego "Pamiętnik z powstania warszawskiego" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podwórkowi Powstańcy

3 sierpnia zaplanowano piknik rodzinny "Podwórkowi powstańcy, czyli dzieci w powstaniu" w Parku Wolności przy MPW. 5 sierpnia odbędzie się uroczystość przy pomniku poświęconym mieszkańcom Woli zamordowanym w powstaniu. Dwa dni później - 7 sierpnia - w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce promocja książki Agnieszki Sopińskiej "Operacja Muzeum". 9 sierpnia odbędzie się przejazd rowerowy Masy Powstańczej 2014.

Zaplanowano też fotograficzną grę miejską "Twoja klisza z Powstania" oraz spacery historyczne.

Wystawa w Berlinie

Podczas konferencji zwrócono również uwagę, że oprócz stołecznych uroczystości, na 29 lipca w Berlinie zaplanowano też otwarcie wystawy "Powstanie Warszawskie 1944" przygotowanej we współpracy z berlińską Fundacją Topografii Terroru. Na ekspozycji będzie można m.in. zobaczyć pokolorowane archiwalne fotografie z powstańczych kronik, faksymile dokumentów oraz materiały dźwiękowe i multimedialne. Wystawę honorowym patronatem objęli prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck.

W związku z rocznicą Związek Powstańców Warszawskich przygotowuje publikacje książkowe, jedną poświęconą zrywowi zawierającą m.in. genezę powstania i relacje uczestników. - Druga, oprócz warszawskiego zrywu, przybliża także dwa równolegle odbywające się powstania - słowackie i paryskie. Dzięki Urzędowi ds. Kombatantów każdy z żyjących uczestników powstania warszawskiego otrzyma także pamiątkowy medal - dodał obecny na konferencji wiceprezes Związku Edmund Baranowski.

Zwiastun filmu "Powstanie Warszawskie":

Nowy zwiastun filmu
Nowy zwiastun filmuMPW

PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych,

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu 9-10 listopada pociągi WKD będą jeździć po obu torach na odcinku Warszawa Reduta Ordona - Warszawa Śródmieście. Na razie nie zmieni się jednak rozkład jazdy.

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

Źródło:
PAP

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl