Rocznica Powstania Warszawskiego. Syreny zatrzymają tysiące ludzi

Obchody rocznicy archiwum TVN

Prezydent Bronisław Komorowski 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego spotka się z powstańcami i wręczy odznaczenia państwowe. Spotkanie będzie częścią obchodów 70. rocznicy zrywu. Tradycyjnie odbędą się także uroczystości m.in. przy pomniku Gloria Victis.

- Za niecały miesiąc w Warszawie będziemy obchodzić jedną z najważniejszych rocznic. Najistotniejszym momentem jej obchodów będzie oczywiście 1 sierpnia, w którym setki tysięcy ludzi o godz. 17 zatrzymają się na dźwięk syren upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało uczcić ten moment, namawiamy też do ustawiania alarmów w telefonach komórkowych, żeby ta godzina była naprawdę momentem specjalnym - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Obchody od 15 lipca

Podczas środowej konferencji prasowej przedstawiono program obchodów przygotowywanych przez placówkę wspólnie ze stołecznym ratuszem. Muzeum rozpoczyna je już 15 lipca promocją książki Macieja Mazura "Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę". Następnego dnia zaplanowano prezentację publikacji, autorstwa Piotra Legutki "Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim". 23 lipca odbędzie się promocja filmu Ewy Ewart "Zdobyć miasto" i prezentacja wystawy "Ślady. Rzecz o pamięci".

Dzień później, 24 lipca, w Fotoplastikonie Warszawskim będzie miał miejsce wernisaż ekspozycji "Miasto zapisane w kadrze. Stereoskopowe fotografie Warszawy z Powstania 1944 roku". 25 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano koncert zespołu Luxtorpeda.

W kolejnym dniu - 26 lipca - w Teatrze Komedia zorganizowana zostanie rodzinna gra miejska "Żoliborz Żagwiący" na podstawie książki "Halicz", a wieczorem w Parku Wolności - koncert Tomasz Stańko Quartet "Wolność w sierpniu" z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Moniki Brodki. 28 lipca w al. Ujazdowskich zaplanowano wystawę plenerową "Powstańcy 1944/70/2014".

Wręczą odznaczenia

30 lipca przed południem z powstańcami spotkają się prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia. Wieczorem na dziedzińcu stołecznego ratusza odbędzie się piknik dla powstańców, a na Stadionie Narodowym zaplanowano pokaz specjalny filmu Jana Komasy "Miasto 44". W przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Warszawy oraz polowa msza i uroczysty apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia

1 sierpnia obchody rozpoczną się przed południem przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944", skąd wyruszy Marsz Mokotowa. Wczesnym popołudniem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego "Grota" oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Później przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" zostaną złożone kwiaty, a o godz. 17, w godzinie "W", hołd powstańcom zostanie oddany przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach.

Wieczorem odbędą się uroczystości przy Pomniku "Polegli-Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego, rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego i premiera spektaklu teatralnego w reż. Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego "Pamiętnik z powstania warszawskiego" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podwórkowi Powstańcy

3 sierpnia zaplanowano piknik rodzinny "Podwórkowi powstańcy, czyli dzieci w powstaniu" w Parku Wolności przy MPW. 5 sierpnia odbędzie się uroczystość przy pomniku poświęconym mieszkańcom Woli zamordowanym w powstaniu. Dwa dni później - 7 sierpnia - w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce promocja książki Agnieszki Sopińskiej "Operacja Muzeum". 9 sierpnia odbędzie się przejazd rowerowy Masy Powstańczej 2014.

Zaplanowano też fotograficzną grę miejską "Twoja klisza z Powstania" oraz spacery historyczne.

Wystawa w Berlinie

Podczas konferencji zwrócono również uwagę, że oprócz stołecznych uroczystości, na 29 lipca w Berlinie zaplanowano też otwarcie wystawy "Powstanie Warszawskie 1944" przygotowanej we współpracy z berlińską Fundacją Topografii Terroru. Na ekspozycji będzie można m.in. zobaczyć pokolorowane archiwalne fotografie z powstańczych kronik, faksymile dokumentów oraz materiały dźwiękowe i multimedialne. Wystawę honorowym patronatem objęli prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck.

W związku z rocznicą Związek Powstańców Warszawskich przygotowuje publikacje książkowe, jedną poświęconą zrywowi zawierającą m.in. genezę powstania i relacje uczestników. - Druga, oprócz warszawskiego zrywu, przybliża także dwa równolegle odbywające się powstania - słowackie i paryskie. Dzięki Urzędowi ds. Kombatantów każdy z żyjących uczestników powstania warszawskiego otrzyma także pamiątkowy medal - dodał obecny na konferencji wiceprezes Związku Edmund Baranowski.

Zwiastun filmu "Powstanie Warszawskie":

Nowy zwiastun filmu
Nowy zwiastun filmuMPW

PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24