Rocznica Powstania Warszawskiego. Syreny zatrzymają tysiące ludzi

Obchody rocznicy archiwum TVN

Prezydent Bronisław Komorowski 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego spotka się z powstańcami i wręczy odznaczenia państwowe. Spotkanie będzie częścią obchodów 70. rocznicy zrywu. Tradycyjnie odbędą się także uroczystości m.in. przy pomniku Gloria Victis.

- Za niecały miesiąc w Warszawie będziemy obchodzić jedną z najważniejszych rocznic. Najistotniejszym momentem jej obchodów będzie oczywiście 1 sierpnia, w którym setki tysięcy ludzi o godz. 17 zatrzymają się na dźwięk syren upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało uczcić ten moment, namawiamy też do ustawiania alarmów w telefonach komórkowych, żeby ta godzina była naprawdę momentem specjalnym - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Obchody od 15 lipca

Podczas środowej konferencji prasowej przedstawiono program obchodów przygotowywanych przez placówkę wspólnie ze stołecznym ratuszem. Muzeum rozpoczyna je już 15 lipca promocją książki Macieja Mazura "Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę". Następnego dnia zaplanowano prezentację publikacji, autorstwa Piotra Legutki "Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim". 23 lipca odbędzie się promocja filmu Ewy Ewart "Zdobyć miasto" i prezentacja wystawy "Ślady. Rzecz o pamięci".

Dzień później, 24 lipca, w Fotoplastikonie Warszawskim będzie miał miejsce wernisaż ekspozycji "Miasto zapisane w kadrze. Stereoskopowe fotografie Warszawy z Powstania 1944 roku". 25 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano koncert zespołu Luxtorpeda.

W kolejnym dniu - 26 lipca - w Teatrze Komedia zorganizowana zostanie rodzinna gra miejska "Żoliborz Żagwiący" na podstawie książki "Halicz", a wieczorem w Parku Wolności - koncert Tomasz Stańko Quartet "Wolność w sierpniu" z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Moniki Brodki. 28 lipca w al. Ujazdowskich zaplanowano wystawę plenerową "Powstańcy 1944/70/2014".

Wręczą odznaczenia

30 lipca przed południem z powstańcami spotkają się prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia. Wieczorem na dziedzińcu stołecznego ratusza odbędzie się piknik dla powstańców, a na Stadionie Narodowym zaplanowano pokaz specjalny filmu Jana Komasy "Miasto 44". W przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Warszawy oraz polowa msza i uroczysty apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia

1 sierpnia obchody rozpoczną się przed południem przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944", skąd wyruszy Marsz Mokotowa. Wczesnym popołudniem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego "Grota" oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Później przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" zostaną złożone kwiaty, a o godz. 17, w godzinie "W", hołd powstańcom zostanie oddany przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach.

Wieczorem odbędą się uroczystości przy Pomniku "Polegli-Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego, rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego i premiera spektaklu teatralnego w reż. Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego "Pamiętnik z powstania warszawskiego" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podwórkowi Powstańcy

3 sierpnia zaplanowano piknik rodzinny "Podwórkowi powstańcy, czyli dzieci w powstaniu" w Parku Wolności przy MPW. 5 sierpnia odbędzie się uroczystość przy pomniku poświęconym mieszkańcom Woli zamordowanym w powstaniu. Dwa dni później - 7 sierpnia - w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce promocja książki Agnieszki Sopińskiej "Operacja Muzeum". 9 sierpnia odbędzie się przejazd rowerowy Masy Powstańczej 2014.

Zaplanowano też fotograficzną grę miejską "Twoja klisza z Powstania" oraz spacery historyczne.

Wystawa w Berlinie

Podczas konferencji zwrócono również uwagę, że oprócz stołecznych uroczystości, na 29 lipca w Berlinie zaplanowano też otwarcie wystawy "Powstanie Warszawskie 1944" przygotowanej we współpracy z berlińską Fundacją Topografii Terroru. Na ekspozycji będzie można m.in. zobaczyć pokolorowane archiwalne fotografie z powstańczych kronik, faksymile dokumentów oraz materiały dźwiękowe i multimedialne. Wystawę honorowym patronatem objęli prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck.

W związku z rocznicą Związek Powstańców Warszawskich przygotowuje publikacje książkowe, jedną poświęconą zrywowi zawierającą m.in. genezę powstania i relacje uczestników. - Druga, oprócz warszawskiego zrywu, przybliża także dwa równolegle odbywające się powstania - słowackie i paryskie. Dzięki Urzędowi ds. Kombatantów każdy z żyjących uczestników powstania warszawskiego otrzyma także pamiątkowy medal - dodał obecny na konferencji wiceprezes Związku Edmund Baranowski.

Zwiastun filmu "Powstanie Warszawskie":

Nowy zwiastun filmu
Nowy zwiastun filmuMPW

PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na ulicy Puławskiej. Na miejscu pracowały służby. Zdarzenie spowodowało korek w kierunku Piaseczna.

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oboje mieli po około półtora promila alkoholu w organizmie. Jechali wspólnie na hulajnodze. Podróż zakończyli uderzając w stojący samochód. 22-latka i 19-latek trafili do szpitala.

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali poszukiwanego trzema listami gończymi 34-latka. Ma na koncie przestępstwa narkotykowe. Od 2021 roku był nieuchwytny, często zmieniał miejsce pobytu. Mężczyzna wpadł w Warszawie.

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy policjanci zostali zaalarmowani o awanturującej się opiekunce, która przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "Okazało się, że kobieta jest kompletnie pijana i pod opieką miała już półtoraroczne dziecko. Podczas interwencji znieważyła i naruszyła nietykalność cielesną policjantów" - informuje Marta Sulowska, rzeczniczka bemowskiej policji.

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Świadkowie zaalarmowali policję o rowerzyście, który według nich mógł być pijany. Mężczyzna jechał na rowerze z trzyletnią córką. Jak podała policja, 46-latek wydmuchał dwa promile. Dziecko trafiło pod opiekę matki, a ojciec poniesie konsekwencje.

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z ulubionych praskich ulic wypełnią w weekend koncerty, warsztaty, spacery i wystawy. Po raz trzeci Dom Kultury Praga organizuje Święto Ulicy Stalowej. Po Pradze będą jeździły historyczne tramwaje linii S.

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, um

Brodka - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, reżyserka i laureatka Fryderyków - została zaproszona do współpracy przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej projektu "WAWA".

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Źródło:
PAP

W domu przy ulicy Modlińskiej wybuchł pożar. Jak ustalili strażacy, jego przyczyną było zwarcie. O bezpieczeństwo osób postronnych i płynność ruchu w czasie działań gaśniczych zadbali strażnicy miejscy. Obecna była też policja.

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed bramą Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się demonstracja studentów w obronie Palestyny. Wiązała się też z zamknięciem bram UW. Będą one otwierane po sprawdzeniu tożsamości osób wchodzących i ich uprawnień do przebywania na terenie uczelni - zakomunikował rektor.

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym wywozie z Polski obrazu Jacka Malczewskiego znanego jako "Rzeczywistość". - Nie udało się ustalić losów zarówno obrazu, jak i całej kolekcji lwowskiego kolekcjonera - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba.

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Źródło:
PAP

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w związku rozbojem dokonanym na na konwojentach. Łupem trzech Gruzinów i Ukraińca padła "znaczna ilość gotówki". Grozi im 12 lat więzienia. Pieniądze udało się odzyskać.

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

Źródło:
tvnwarszawa.pl