Reprywatyzacja na Gocławiu. Lokatorzy 120 mieszkań pełni obaw

Roszczenia do gruntów spółdzielni "Gocław Lotnisko"
Roszczenia do gruntów spółdzielni "Gocław Lotnisko"
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Roszczenia do gruntów spółdzielni "Gocław Lotnisko"Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy 120 lokali przy ul. Bartosika 4 i 6 dostali pocztą zawiadomienia od Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Mają ustosunkować się do sprawy reprywatyzacji gruntu pod ich blokami. Ludzie obawiają się, że to początek zwracania ogromnej części Gocławia.

Pięcioro spadkobierców wystąpiło z roszczeniem do niewielkiej części gruntów z ponad 100 ha terenów obecnie użytkowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Gocław Lotnisko". Mieszkańcy bloków przy Bartosika na Pradze Południe są zaniepokojeni o los swoich lokali.

O sprawie poinformował Dariusz Lasocki, radny Pragi Południe.

- Wczoraj mieszkańcy zbierali się przed domami i zastanawiali, co począć z takimi wezwaniami. Nie wszyscy mają rozeznanie w przepisach prawnych. Denerwują się, że mogą stracić swoje mieszkania - mówi Lasocki.

Sprawa dotyczy wniosku pięciu spadkobierców dawnych właścicieli terenów na Gocławiu wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji Urzędu Dzielnicowego Warszawa Praga-Południe z 8 lutego 1989 roku, ustanawiającej na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej Gocław Lotnisko użytkowanie wieczyste gruntu o powierzchni 1 180 717 metrów kwadratowych. Mieszkańcy mają dwa tygodnie na zajęcie stanowiska w sprawie.

Prezydent też dostała pismo

- To typowa procedura w przypadku wystąpienia roszczeń – mówi Lasocki. – Mieszkańcy są pełni obaw, stąd mój apel o pomoc dla nich ze strony władz dzielnicy. Kiedy w 1989 roku przekazywano tereny spółdzielni w użytkowanie, nie było do nich roszczeń. Jednak bywa, że na osi czasu pojawiają się spadkobiercy, wcześniej nieujawnieni. Tak jest w tym przypadku - dodaje.

Jak podkreśla, w lepszej sytuacji są mieszkańcy posiadający wykupione mieszkania na własność. W gorszej - reszta, czyli spółdzielcy. Jednak jak zaznaczył, każdemu należy się pomoc i ochrona, biorąc pod uwagę obecne zawirowania przy warszawskich reprywatyzacjach.

Do tych adresów są roszczeniaGoogle

- Sprawa dotyczy 120 osób, jednak jeżeli dodamy ich rodziny to liczba wzrasta do kilkuset osób. Dodam, że wśród adresatów pisma jest także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, więc ratusz też powinien zająć się tym tematem – tłumaczy praski radny.

Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy, uspokaja mieszkańców. - Ze wstępnej analizy tej sytuacji na Gocławiu wynika, że zastosowanie będzie miała tu "mała ustawa reprywatyzacyjna" - mówi wiceprezydent - Ratusz przyjrzy się temu dokładnie po otrzymaniu dokumentów od SKO, ale myślę, że mieszkańcy tych bloków nie mają żadnych powodów do obaw - dodaje.

Nie chcą zabierać mieszkań

Spółdzielnia Mieszkaniowa Orlik Jantar (to na jej terenie znajdują się bloki przy ul. Bartosika 4 i 6) o sprawie już wie i zaczęła działać. - Wystąpiliśmy o opinię prawną, żeby móc przekazać mieszkańcom informację, co w tej sprawie odpowiedzieć SKO – mówi Jan Charenza, wiceprezes spółdzielni. – Porady będziemy wywieszać w klatkach schodowych. Mamy także nadzieję, że tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna pozwoli należycie chronić lokatorów.

O komentarz zapytaliśmy kancelarię prawną, reprezentującą osoby, które zgłosiły roszczenie do gruntów przy ul. Bartosika 4 i 6.

- To standardowa sprawa z dekretem Bieruta - mówi mec. Katarzyna Wołoch. - Spółdzielnie uwłaszczyły się na prywatnych gruntach. Cała decyzja z 1989 roku dotyczy ponad 100 hektarów. Roszczenia moich mocodawców dotyczą tylko ich niewielkiego ułamka. Zawiadomienie z SKO może wyglądać groźnie, ale jest to typowa sprawa reprywatyzacyjna, jakich w Warszawie są tysiące. Nikt nie chce odbierać spółdzielcom mieszkań, tylko dawni właściciele chcą uzyskać odszkodowanie – zapewnia.

skw/sk/mś

Pozostałe wiadomości

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

21-letni kierowca trafił na dwa miesiące do aresztu. Spowodował wypadek, w wyniku którego zginął 19-latek - poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu Ilona Cichocka. Jak się okazało, 21-latek miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu do 12 lat więzienia.

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl