Remontują dachy podczas jesiennej pluchy

Jesienne remonty na Pradze Północ - fot. TVN Warszawa
Jesienne remonty na Pradze Północ - fot. TVN Warszawa | ENEX, rtve.es, aemet.es

Mimo niskiej temperatury, deszczu i trwającego roku szkolnego na Pradze Północ będą remontować dachy w szkołach. - To nie jest dobry czas na remont - ostrzegają opozycyjni radni.

Potwierdzeniem słów krytyków były wydarzenia z niedzieli. Remont dachu szkoły przy ul. Kawęczyńskiej skończył się zalaniem sal i korytarzy na trzecim piętrze budynku. Woda przeciekła także na niższe piętro. Robotnicy musieli położyć nową warstwę papy i naprawić szkody wewnątrz budynku.

Według władz dzielnicy sytuacji można było uniknąć. - W tym przypadku nawalił wykonawca. Niewłaściwie zabezpieczył remont. Koszty koniecznych napraw pokryje prawdopodobnie ubezpieczyciel wykonawcy - mówi wiceburmistrz Pragi Północ Jarosław Sarna.

Dwa jesienne remonty

Na feralnej renowacji przy Kawęczyńskiej, tegoroczne remonty się nie kończą. Jeszcze w październiku ogłoszono przetargi na remont dachu oraz części elewacji sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 258 przy ul. Brechta 8 oraz dachu w Zespole Szkół nr 14 przy ul. Szanajcy. Dlaczego władze dzielnicy nie zajęły się tym podczas wakacji?

- Po prostu staramy się wykorzystać wszystkie pieniądze, którymi dysponujemy. Jeśli uda nam się oszczędzić w ciągu roku jakieś środki, to przeznaczamy je na inne zadania. To mogą być drobne remonty lub prace projektowe - wyjaśnia Jarosław Sarna - Remonty dachów w tych szkołach nie były na liście priorytetów. To pozycje z listy rezerwowych - dodaje.

Nadrabiają opóźnienia

Zapewnia przy tym, że remonty nie będą odbywać się w środku zimy, a wykonawca wejdzie na teren w ciągu 7-10 dni od momentu rozstrzygnięcia przetargu. Zaznacza, że na inwestycje przeznaczono w tym roku trzykrotnie więcej niż w zeszłym, a wykonalność sięga 100 procent.

- Jest trochę opóźnień jeśli chodzi o remonty szkół na Pradze Północ np. w 2007 roku wykonano tylko jeden. Teraz trzeba nadrabiać - tłumaczy Paweł Lisiecki, radny Prawa i Sprawiedliwości, ale dodaje, że na miejscu zarządu dzielnicy wystrzegałby się remontów o tej porze roku.

- Jako radny, ale także licencjonowany zarządca nieruchomości, mogę stwierdzić, że na takie remonty wybiera się raczej porę wiosenno-letnią. Wtedy zagrożenie zalaniem jak w szkole przy Kawęczyńskiej jest znacznie mniejsze - mówi radny Lisiecki.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | ENEX, rtve.es, aemet.es

Pozostałe wiadomości

Policjanci złożyli wizytę 33-latkowi z Mokotowa. Jak podali, miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i kokainę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na Wale Miedzeszyńskim. Jedna osoba była badana w karetce. Były duże utrudnienia w ruchu w kierunku Otwocka.

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na trasie S8 w kierunku centrum. Dwie osoby są poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala. Były utrudnienia.

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl