Komplikuje się referendum w sprawie metropolii warszawskiej. W czwartek stołeczny ratusz przegrał rozprawę w tej sprawie. Sąd stanął po stronie wojewody i uznał, że stołeczni radni źle sformułowali pytanie referendalne.
Rozprawa odbyła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w piątek o 14.30.
Informację o decyzji sądu pierwsza podała "Gazeta Stołeczna". – Faktycznie, takie orzeczenie zostało wydane przez WSA – potwierdziła nam Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. Nie chciała jednak przyznać, czy miasto będzie się odwoływać do wyższej instancji. – Ta decyzja należy do Rady Warszawy – powiedziała.
Nieodpowiednie pytanie
Przypomnijmy, pytanie jakie zaproponowali w uchwale warszawscy radni brzmiało: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawa poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Referendum miało się odbyć 26 marca. Nie odbyło, bo wojewoda Zdzisław Sipiera unieważnił uchwałę rady. W odpowiedzi miasto odwołało się do sądu, a ten przyznał rację wojewodzie.
Jak czytamy w "Stołecznej", sąd przyznał jednak rację prawnikom ratusza w innej kwestii. Potwierdził, że podstawa prawna organizacji referendum wskazywana przez miasto jest poprawna.
Wcześniej pojawiały się wątpliwości, czy ratusz powinno organizować głosowanie na mocy uchwały o referendum lokalnym, czy o samorządzie gminnym. W tym drugim przypadku potrzebowałby poparcia (i podpisów) minimum 15 mieszkańców. Radni wybrali pierwszą opcję.
"Stołeczny ratusz bronił się, wskazując na ustawę o referendum lokalnym, która pozwala radzie miasta na występowanie z wnioskiem o referendum w istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących wspólnotę samorządową" - przypomina gazeta.
Referenda pod Warszawą
Do tej pory referendum odbyło się w Legionowie i Nieporęcie. Tamtejsi mieszkańcy w zdecydowanej większości (ponad 90 proc.) zdecydowali, że nie chcą przyłączenia do stolicy.
W najbliższą niedzielę głosować w tej sprawie będzie Konstancin-Jeziorna, a 4 czerwca Ożarów Mazowiecki, Podkowa Leśna, Karczew, Wiązowna, Wieliszew i Stare Babice.
Ustawa metropolitalna
Ustawa metropolitalna
Ustawa metropolitalna
kw/b
Źródło zdjęcia głównego: TVN24