Przetarg na 213 tramwajów. Odpadła Skoda, w grze Hyundai i Pesa

| Tramwaje WarszawskiePrzetarg na 213 tramwajów ruszy od nowa

Zapadł wyrok Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie unieważnienia przez Tramwaje Warszawskie przetargu na 213 nowych tramwajów - poinformował Transport Publiczny. Jak ustalił branżowy portal, Tramwaje Warszawskie jeszcze raz muszą rozpatrzyć oferty Hyundaia oraz Pesy. Wykluczona została oferta Skody.

Przetarg na nowe tramwaje został unieważniony w sierpniu ubiegłego roku. Powodem był koszt inwestycji zaproponowany przez zwycięska Skodę.

"Krajowa Izba Odwoławcza nakazuje zamawiającemu unieważnienie czynności unieważnienia postępowania oraz nakazuje powtórzenie czynności badania i oceny ofert" - poinformowała portal Transport Publiczny rzeczniczka KIO, Magdalena Grabarczyk.

Dodatkowo, na podstawie odwołań złożonych przez firmę Hyundai oraz konsorcjum Solaris i Stadlera, KIO nakazała unieważnienie wyboru oferty Skody i wykluczenie czeskiego producenta z ponownego przetargu. Jak czytamy w artykule, decyzja spowodowana jest tym, że oferta Czechów nie odpowiada istotnym warunkom zamówienia.

Sierpniowe unieważnienie

Przetarg na 213 nowych niskopodłogowych tramwajów został ogłoszony wiosną ubiegłego roku. Do przetargu zgłosiło się pięć firm. Komisja przetargowa odrzuciła dwie z nich - czyli konsorcjum Solarisa wraz ze Stadlerem oraz Alstomu. Do wyboru zostały: Skoda, Hyundai oraz bydgoska Pesa.

W sierpniu Tramwaje Warszawskie unieważniły postępowanie, ponieważ koszt najkorzystniej ocenionej oferty nie mieścił się w budżecie, który wynosił 2,3 miliarda złotych. Zwycięska propozycja Skody była droższa o 387 milionów.

Początkowo zakładano, że 123 tramwajów wyjechałoby na ulice stolicy w 2021 roku, kolejne 90 miałoby stanowić opcję, w przypadku gdyby spółka miała pieniądze na ich zakup. Te składy trafiłyby na planowane trasy do Wilanowa czy na Gocław.

Wśród zamówionych przez Tramwaje Warszawskie pojazdów miało być 85 tramwajów dwukierunkowych oraz 18 tramwajów jednokierunkowych niskopodłogowych o długości do 33 m, a także 20 tramwajów niskopodłogowych jednokierunkowych o długości do 24 m.

W ramach opcji przewidziano 45 tramwajów niskopodłogowych dwukierunkowych o długości do 33 m i 45 tramwajów jednokierunkowych o długości do 33 m.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA JAZDA SYMULATOREM TRAMWAJU:

[object Object]
Symulator Tramwajów WarszawskichArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kk/b

Źródło zdjęcia głównego:  | Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości