"Przesiedlenie" oznaczało śmierć

Umschlagplatz przy ulicy Stawki: ludzie oczekają na deportację - fot. United States Holocaust Memorial Museum/Wikimedia
Umschlagplatz przy ulicy Stawki: ludzie oczekają na deportację - fot. United States Holocaust Memorial Museum/Wikimedia
Źródło: | Fakty TVN

"Z dniem dzisiejszym zaczyna się przesiedlenie Żydów z Warszawy. Wiadomo wam przecież, że jest tu zbyt wielu Żydów" - tak 22 lipca 1942 roku zakomunikował SS-Sturmbannfurer Hermann Hofle. "Przesiedlenie" oznaczało podróż do Treblinki, na śmierć. Dziś można będzie uczcić pamięć pomordowanych warszawiaków - przypomina "Gazeta Stołeczna".

Zaczęło się rano 22 lipca 1942 roku. Codziennie do obozu zagłady w Treblince z Umschlagplatzu wyjeżdżało kilka tysięcy osób.

Dzień później prezes warszawskiej gminy żydowskiej, Adam Czerniaków odmówił podpisania zarządzenia dotyczącego wysłania z getta pierwszej grupy ludzi i popełnił samobójstwo.

Przez dwa miesiące pociągi śmierci wywiozły 300 tys. Żydów. W warszawskim getcie zostało 35 tys. zarejestrowanych i 20 tys. nielegalnych mieszkańców.

Wieczorny hołd

Jak pisze "Gazeta Stołeczna", w tę tragiczną rocznicę, przy pomniku Umschlagplatz o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie poświęcone zamordowanym warszawiakom. Organizuje je stowarzyszenie Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalonych z Holokaustu. Można będzie zapallić znicz i złożyć kwiaty.

Mapy dostarcza Targeo.pl

mz

Czytaj także: