Ratusz proponuje datę otwarcia przedszkoli i żłobków. "Muszą być spełnione trzy ważne warunki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Robimy te ankiety, przygotowujemy się, kupujemy sprzęt"
"Robimy te ankiety, przygotowujemy się, kupujemy sprzęt"TVN24
wideo 2/5
"Robimy te ankiety, przygotowujemy się, kupujemy sprzęt"TVN24

Miasto przygotowuje się do otwarcia przedszkoli i żłobków. Urzędnicy podają wstępnie, że mogłoby to się stać 18 maja, ale najpierw muszą kupić między innymi maseczki.

Zgodnie z decyzją rządu zamknięte w połowie marca przedszkola i żłobki mogą zostać otwarte w środę 6 maja. Ale ostateczna decyzja zależy od samorządów. Władze stolicy się na razie nie zdecydowały na otwarcie miejskich placówek.

- Robimy ankiety, przygotowujemy się, kupujemy sprzęt i myślę, że na początku przyszłego tygodnia będę mógł powiedzieć, kiedy w maju, bo na pewno w maju, otworzymy żłobki i przedszkola - mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach" w TVN24.

CAŁY PROGRAM OBEJRZYSZ W TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że w poniedziałek miasto wysyłało drogą elektroniczną ankiety do około 13 tysiąca rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Pada tam pytanie czy rodzic "deklaruje chęć skorzystania z opieki przedszkolnej w trakcie trwania pandemii COVID-19 od 18 maja 2020 roku".

- My jednak nie zapowiadamy w ten sposób, że na pewno od 18 maja żłobki i przedszkola zaczną działać. Zanim to zrobimy muszą być spełnione trzy ważne warunki - zastrzega Gałecka w rozmowie z tvnwarszawa.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Średnio 20 procent w innych miastach

Jednym z nich są właśnie wyniki ankiet, na podstawie których miasto będzie w stanie oszacować ilu rodziców jest zainteresowanych posłaniem dzieci do placówek. Rodzice na ich wypełnienie mieli kilkanaście godzin, ankiety powoli spływają do miasta.

- Jeszcze dzisiaj (w środę - red.) albo w czwartek będziemy w stanie oszacować ilu mamy tych chętnych rodziców w Warszawie. Dla porównania z innymi miastami to taką chęć między innymi w Krakowie wyraziło około 10 procent rodziców, w Rzeszowie 30 procent. Uznajemy, że średnio 20 procent rodziców chce posłać swoje pociechy do żłobków i przedszkoli po poluzowaniu obostrzeń - podaje rzeczniczka.

Według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego pierwszeństwo mają rodzice, którzy pracują w służbie zdrowia, służbach mundurowych czy przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją w celu zwalczania koronawirusa czyli np. produkcją maseczek czy płynów dezynfekujących. O to też zapytało miasto w ankiecie.

"25 tysięcy maseczek i 25 tysięcy rękawiczek"

Kolejna kwestią od której miasto warunkuje otwarcie jest doprecyzowanie wytycznych GIS-u. - Wysłaliśmy do nich pismo z prośbą o doprecyzowanie pewnych informacji takich jak na przykład to czy izolatorium musi powstać w każdej placówce i co z pracownikami powyżej 60. roku życia? Zgodnie z zaleceniem GIS takie osoby nie mają sprawować opieki nad dziećmi - wskazuje Gałecka.

I zaznacza, że wypełnienie tych wszystkich zaleceń wiąże się też z ogromnymi kosztami: - Przygotowujemy się na wielomilionowe zakupy. 25 tysięcy rękawiczek i 25 tysięcy maseczek - o takich ilościach sprzętu ochronnego mówimy. To są ilości na jeden dzień.

Do tej kwestii odniósł się także Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". - Rząd tego nie konsultował z nami i nie dał nam czasu na przygotowania się. Wprowadził rozporządzenie, do którego trzeba się bardzo długo przygotować i które nie do końca jest racjonalne - dzieci się nie mogą spotykać między grupami, osoby, które wydają posiłki nie mogą się spotykać z tymi, które się opiekują dziećmi - wymieniał. - Jeśli ktoś będzie się w przedszkolu opiekował dziećmi w masce, to pewnie nie będzie problemem dla czterolatka, bo da mu się to wytłumaczyć, natomiast dla maluchów samo to może być problemem - zwrócił uwagę prezydent Warszawy.

"Przecież pandemia cały czas trwa"

Gałecka odpiera też zarzut, że miasto specjalnie odwleka otwarcie miejskich placówek. - My, jako samorząd, jak najbardziej chcemy, żebyśmy wszyscy szybko wrócili do tej normalności, mogli posyłać dzieci do żłobków, przedszkoli czy korzystać z obiektów sportowych. Wiemy, że ludzie są w trudnej sytuacji, chcą wrócić do pracy i nie mają co zrobić z dziećmi, ale przecież pandemia cały czas trwa i nie widać jeszcze tendencji spadkowej czy chociaż utrzymującej się - przypomina.

Zaznacza też, że "chodzi o zdrowie, a nawet życie nie tylko dzieci, ale też kadry, personelu czy rodziców i dziadków tych dzieci". - To wymaga naprawdę solidnego przygotowania. Jeśli nie zrobimy tego w sposób przemyślany, zgodny z wytycznymi i zapewniający 100 procent bezpieczeństwa to za tydzień nasze rozmowy mogą już dotyczyć innych rzeczy jak na przykład zakażenia na masowo skalę - podsumowuje Gałecka.

"Jesteśmy jak dzieci we mgle"

A co o tak szybkim otwarciu żłobków i przedszkoli mówią specjaliści? We wtorkowych "Faktach" wypowiedział się na ten temat doktor Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert do spraw zakażeń.. - Jesteśmy jak dzieci we mgle. Uważam, że po otwarciu żłobków i przedszkoli będziemy mieli więcej zakażeń dlatego, że dzieci w grupie będą wymieniały wirusa nawet bezobjawowo, a potem tego wirusa przynosiły do osób dorosłych w domach - stwierdził.

Część samorządowców też nie zamierza otworzyć placówek w terminie, planują to zrobić w przyszłym tygodniu bądź jeszcze później. Na przykład władze Gdańska zapowiedziały, że miejskie żłobki i przedszkola zostaną otwarte nie wcześniej niż 18 maja. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wskazała, że pierwszym potencjalnie realnym terminem ich otwarcia jest 11 maja. Wrocław ten tydzień przeznaczyć na przygotowanie się do funkcjonowania placówek. Z kolei krakowskie żłobki mają być otwarte od poniedziałku 11 maja.

Autorka/Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl