"Prezydent Warszawy odwróciła się od idei placu Piłsudskiego"

[object Object]
Minister Adamczyk: przekazałem plac wojewodzie mazowieckiemuTVN24
wideo 2/3

- W sprawie placu Piłsudskiego nie mówimy o żadnych nieprawidłowościach. Wojewoda ma prawo wystąpić do ministerstwa o przekazanie w trwałe użytkowanie nieruchomości Skarbu Państwa - oświadczył w poniedziałek w TVN24 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Jeden na Jeden".

Minister, pytany o kwestię przekazania praw do dysponowania placem Piłsudskiego wojewodzie mazowieckiemu powiedział, że Zdzisław Sipiera już w czerwcu wystąpił do ministerstwa z wnioskiem w tej sprawie.

- Uzasadnił to organizacją uroczystości państwowych. Proszę pamiętać, że jesteśmy w przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości, jesteśmy w przeddzień wielu uroczystości, które wymagają szczególnej staranności, a taką staranność w organizacji zapewnia wojewoda - przekonywał Adamczyk.

Jego zdaniem, "wojewoda wypełnił wszystkie znamiona ustawy o gospodarce nieruchomościami". Minister tłumaczył więc, że na podstawie tej ustawy podjął taką decyzję.

"Widzę pewną aberrację i emocje"

Bogdan Rymanowski dopytywał Adamczyka, czy do tej pory kiedykolwiek były problemy z organizowaniem uroczystości państwowych na placu Piłsudskiego. Polityk nie odpowiedział. - Nie jest rolą organu, jakim jest minister infrastruktury badanie, co działo się wcześniej na tej nieruchomości - stwierdził krótko.

Prezydent Warszawy podkreślała na ostatniej konferencji prasowej, że ministerstwo przekazując plac w zarząd Sipierze łamie prawo. Zwłaszcza, że - jak dodała - wszystkie uroczystości państwowe odbywają się na terenie należącym do miasta, a nie Skarbu Państwa.

- Jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz dzisiaj mnie oskarża mnie o łamanie prawa, to myślę, że zakłada, że żyje w państwie prawników, bo sama jest profesorem prawa - odpowiadał Adamczyk. - W przypadku pani prezydent widzę pewną aberrację, pewne emocje, które powodują tę niespójność wypowiedzi, często niecelne, a te akurat mnie obrażające - dodał.

Minister przekonywał też, że w lipcu wystąpił do ratusza o przekazanie dokumentów dotyczących tej nieruchomości. Oczekiwanej odpowiedzi - jak zapewnił - nie otrzymał. - To prezydent Warszawy odwróciła się od idei placu Piłsudskiego. Nie chciała, żeby powstał tam Pałac Saski, nigdy nie był w szczególnym zainteresowaniu pani prezydent - ocenił Adamczyk, ale nie potwierdził, że rząd zamierza odbudować pałac.

Przed weekendem władze stolicy sugerowały też, że przejęcie placu Piłsudskiego może mieć związek z pomnikami smoleńskimi. Sam wojewoda mazowiecki w rozmowie z "Faktami" TVN potwierdził, że pomniki w tej przestrzeni powstawać będą, lecz nie ma informacji, w którym miejscu dokładnie.

- Nie spotkałem się z żadną decyzją, która potwierdzałaby budowę pomników na placu Piłsudskiego. Działa komitet na rzecz pomników smoleńskich. Wiemy, że te pomniki muszą powstać w Warszawie w godnym miejscu, to jest poza wszelką dyskusją - przyznał Adamczyk.

"Chodzi o budowanie napięcia"

Ratusz dementuje informacje ministra Adamczyka. Po publikacji tekstu skontaktowała się z nami Agnieszka Kłąb z biura prasowego urzędu. Zapewniła, że odpowiedź na pismo ministra była - "i to jednoznaczna". - Została wysłana i odebrana przez ministerstwo we wrześniu - zapewniła. Urzędnicy poinformowali resort, że przekazanie dokumentacji w sprawie placu jest niemożliwe ze względów formalnych, do czasu wydzielenia drogi z kilku działek w tym rejonie.

- Po drugie, pan minister mówi o braku naszego zainteresowania placem. Podam tylko jeden kontrargument: w 2013 roku przeprowadziliśmy remont placu, współfinansując go z naszego budżetu - podała Kłąb.

Mapa własności gruntów na terenie Warszawymapa.um.warszawa.pl

O przekazaniu placu Piłsudskiego w poniedziałek rano mówił też wiceprezydent miasta Michał Olszewski, w programie "Rzecz o polityce" na Rp.pl. Jego zdaniem, w całej sprawie "chodzi o budowanie pola napięcia [przez rządzących - red.], tak jak w przypadku ustawy metropolitalnej".

Olszewski oświadczył też, że argument dotyczący organizowania uroczystości państwowych jest nietrafiony, bo część placu, na której one się odbywają i tak jest własnością miasta.

- Plac składa się z trzech głównych działek. Dwie są działkami drogowymi i należą do Skarbu Państwa, natomiast jedna z nich, gdzie jest Grób Nieznanego Żołnierza i płyta główne należy do miasta, zawsze należała - powiedział. - Tych działek, na których odbywają się uroczystości wojewoda więc i tak nie otrzymał - dodał.

Pytany przez dziennikarkę o możliwość postawienia pomników w rejonie placu Piłsudskiego, Olszewski stwierdził, że gdyby te intencje okazały się prawdziwe "byłoby to bardzo smutne dla warszawiaków". - Kwestia urządzania miasta jest kompetencją Rady Warszawy. To ona odpowiada za pomniki, różne elementy dekorujące, a nawet nazwy ulic - przypomniał.

Zobacz ostatnią konferencję władz Warszawy w sprawie przejęcia placu Piłsudskiego:

[object Object]
Prezydent o placu PiłsudskiegoTVN24
wideo 2/3

kw/b

Pozostałe wiadomości

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl