Prezent dla Tarchomina: tramwajem na wigilię

mat. prasoweTramwaje wyjadą na nową trasę w wigilię

Mieszkańcy Tarchomina dostaną prezent pod choinkę. W środę rano otwarty zostanie nowy odcinek torów tramwajowych. Pierwszy kurs o 4:31.

Do tej pory „dwójka” na prawym brzegu Wisły kończyła bieg na pętli Stare Świdry. Teraz zyska cztery dodatkowe przystanki: Myśliborska, Tarchomin, Mehoffera i Tarchomin Kościelny. Trasa wydłuży się o 4,5 km w głąb osiedli mieszkaniowych.

- Wszystkie perony są przystosowane do tramwajów niskopodłogowych, dojście do przystanków pasażerom z niepełnosprawnościami ułatwią podjazdy i płytki chodnikowe z wypustkami sygnalizującymi krawędzie peronów i chodników – informuje stołeczny ratusz.

Nowy fragment linii ma torowisko obsiane trawą. Dzięki temu wygląda estetycznie, tramwaje jeżdżą ciszej.

Pierwsi pasażerowie będą mogli wejść do „dwójki” na Tarchominie Kościelnym o godzinie 4.31. W godzinach szczytu tramwaj będzie kursował co 6 - 7 minut. Jazda przez Most Północny do węzła komunikacyjnego Młociny powinna zająć około 15 minut.

W głąb Tarchomina

ZTM planuje dalszy odcinek tej trasy – do pętli Winnica. Będą to kolejne cztery przystanki. Trasa tramwajowa zakończy się w niewielkiej odległości od ul. Modlińskiej. Do Młocin będzie można stamtąd dojechać w 21 minut. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Lata przygotowań

Załatwianie pozwoleń na budowę trasy tramwajowej na Tarchomin rozpoczęło się w 2008 r. Pod koniec września 2013 roku pisaliśmy, że udało się zdobyć decyzję środowiskową, a potem pozwolenie na budowę.

Przetarg na wykonawcę inwestycji został ogłoszony w sierpniu 2013 roku. W związku z dużą ilością pytań otwarcie ofert z 30 grudnia 2013 r. przełożono początkowo na 15 stycznia, a następnie na 23 stycznia 2014 r. Umowę na budowę trasy podpisano w lutym 2014 r., kosztowała ok. 65 mln zł.

jb/r

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości