Premier Szydło opublikowała wyrok, prezydent musi podpisać ustawę

Reprywatyzacja. Ustawa opublikowanaTVN 24

Rząd opublikował wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie „małej” ustawy reprywatyzacyjnej. We wtorek pojawił się w Monitorze Polskim. - Teraz prezydent Andrzej Duda nie ma innego wyjścia. Musi ją podpisać – mówi konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

We wtorek weszła w życie nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Zgodnie z jej zapisami rząd musi opublikować (i opublikował) część zaległych wyroków wydanych przed 20 lipca tego roku.

W internetowych wydaniach Dziennika Ustaw ukazało się 18 wyroków, a w Monitorze Polskim – 3. Wśród nich jest m.in. kluczowy dla Warszawy wyrok w sprawie "małej" ustawy reprywatyzacyjnej. Został ogłoszony 27 lipca, co relacjonowaliśmy na tvnwarszawa.pl, ale zapadł 8 dni wcześniej – 19 lipca. Dlatego został objęty nową ustawą.

"Klamka zapadła"

Co dalej z dokumentem? Zgodnie z Konstytucją RP, "Prezydent Rzeczypospolitej nie może odmówić podpisania ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z Konstytucją". Potwierdza to w rozmowie z nami prof. Ryszard Piotrowski, prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego. – Prezydent nie ma innego wyjścia, jak tylko podpisać tę ustawę. To jego konstytucyjny obowiązek. Jeśli została ogłoszona i wyrok TK sprowadza się do stwierdzenia, że ustawa jest zgodna z Konstytucją, to klamka zapadła – zapewnia.

Jóźwiak: to wielkie wydarzenie

Władze miasta nie kryją satysfakcji. - Od początku mówiliśmy, że to jest wyrok i nie mogliśmy doczekać się jego publikacji. Zwłaszcza, że kancelaria prezydenta powtarzała, że po niej ustawa zostanie niezwłocznie podpisana. Teraz z niecierpliwością czekamy na kolejny krok i podpis pana prezydenta – mówi nam Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. Jak dodaje, jest to wielki dzień i bardzo ważne wydarzenie. - "Mała" ustawa dużo zmienia, daje miastu możliwości odmawiania zwrotów w przypadkach, gdzie mamy cel publiczny. Nie możemy się już doczekać jej stosowania – przyznaje.

Kiedy zacznie obowiązywać?

Zgodnie z zapisami ustawy, powinna ona wejść w życie w ciągu 30 dni od dnia jej ogłoszenia. Prof. Piotrowski przyznaje jednak, że sprawa nie jest taka prosta, bo wystąpienie prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego wstrzymuje bieg terminu przewidzianego dla podpisania ustawy. - Teraz termin, w którym akt musi zostać podpisany jest wyznaczony liczbą dni, jaka pozostała do wejścia w życie w dniu, w którym prezydent skierował ją do trybunału. Od liczby 21 (co wynika z Konstytucji) należy odjąć liczbę dni, które upłynęły pomiędzy przedstawieniem prezydentowi ustawy przyjętej przez Parlament, a wystąpieniem prezydenta do trybunału - tłumaczy. Aby jednak mieć pewność, profesor zaleca pytać o termin podpisania i wejścia w życie bezpośrednio w Kancelarii Prezydenta RP. Tak też zrobiliśmy; wysłaliśmy pytania i czekamy na odpowiedź.

Co zmienia "mała" ustawa?

"Mała" ustawa reprywatyzacyjna została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pod koniec lipca, sędziowie TK przyznali jednak, że jej zapisy są zgodne z ustawą zasadniczą. Jednym z głównych założeń małej ustawy było ukrócenie działalności kuratorów i tzw. handlu roszczeniami. Poza tym, nowelizacja określa również szereg możliwości, w których miasto może odmówić oddania nieruchomości w naturze. Mowa tu głównie o szkołach, przedszkolach, parkach, czyli nieruchomościach przeznaczonych na cele publiczne. CO JESZCZE ZMIENIA "MAŁA" USTAWA? CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Minister Sadurska o podpisie pod "małą" ustawą
Minister Sadurska o podpisie pod "małą" ustawąTVN24

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl