Podpisali umowę na 10 "elektryków". Rewolucja? To kropla w morzu diesli

[object Object]
Autobus przejeżdża na czerwonym Janusz Ruchu Drogowego, Kontakt 24
wideo 2/6

W przyszłym roku na stołeczne ulice wyjadą kolejne elektryczne autobusy. We wtorek Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowę z firmą Solaris na dostarczenie 10 pojazdów. Miasto zapowiada, że to nie koniec, ale na liście zakupów wciąż dominują pojazdy na olej napędowy.

10 nowych pojazdów elektrycznych ma pojawić się na stołecznych ulicach w marcu przyszłego roku. Tego miesiąca producent dostarczy je do zajezdni autobusowej MZA. Solarisy przyjadą w dwóch partiach po pięć sztuk, w tygodniowym odstępie.

Elektryczne autobusy będą kursowały m.in. po Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu. Jak informują urzędnicy, pojazdy będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, automaty biletowe i szereg ułatwień dla osób niepełnosprawnych. MZA zapowiadają także inwestycje w infrastrukturę służącą "elektrykom".

- Zamierzamy rozwijać komunikację elektryczną coraz bardziej - zapewniał Jan Kuźmiński, prezes MZA. - Nasze najbliższe plany to długofalowe testy przegubowego autobusu elektrycznego, uruchomienie na jesieni kolejnych dwóch ładowarek na ulicy Spartańskiej i wreszcie jeszcze w tym roku ogłoszenie przetargu na budowę 10 punktów ładowania ulicznego - dodał.

Z kolei wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska zapowiedziała, że w ciągu 10 lat 50 procent autobusów jeżdżących po stołecznych drogach ma być nisko- lub zeroemisyjnych (czyli elektrycznych, gazowych lub hybrydowych).

Najpierw ursusy, potem solarisy

- 10 autobusów już mamy, kolejne 10 dostaniemy - zapowiedziała na wtorkowej konferencji Kaznowska. Ta pierwsza pula to pojazdy wyprodukowane przez lubelski Ursus. - Pierwszy autobus tej marki jest już w fazie testów. 14 lipca przyjedzie do nas partia pięciu pojazdów. Reszta miała przyjechać do 21 lipca, ale wiemy że będzie opóźniona. Nałożymy kary na producenta. Ich wysokość będzie uzależniona od liczby dni opóźnień - precyzuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Adam Stawicki, rzecznik MZA.

- Następnym naszym zamówieniem będzie 130 przegubowych autobusów elektrycznych, które przyjadą do 2020 roku. Jednocześnie zamówimy kolejne pojazdy zasilane gazem LNG. Do tego momentu na pewno przy którejś zajezdni doprowadzimy gazociąg, który pozwoli na ich bezproblemowe tankowanie - zapowiada Stawicki.

Ursusy, które przyjadą do Warszawy w wakacje skorzystają z ładowarek przy Spartańskiej i Konwiktorskiej. Ta pierwsza została podłączona do prądu we wtorek. - Po 15 minutach ładowania autobusy będą mogły przejechać 30 kilometrów. Do tej pory nasze elektryki jeździły do zajezdni na Włościańskiej i Woronicza. Z kolei pełne ładowanie wykonywaliśmy w nocy - informuje rzecznik MZA.

Brak możliwości jazdy przez cały dzień na jednym ładowaniu pozostaje największym problemem technologicznym autobusów elektrycznych. Doładowanie w czasie zmiany oznacza przestój w kursowaniu i mniejszą elastyczność w doborze trasy (po drodze musi być ładowarka). Pisaliśmy o tym na tvnwarszawa.pl.

Deklaracja z Brukseli

Działania miasta są zgodne z podpisaną w Brukseli przez Zarząd Transportu Miejskiego deklaracją przystąpienia do Inicjatywy Wdrożenia Zeroemisyjnych Autobusów.

- Chcielibyśmy aby transport publiczny jak najmniej przyczyniał się do pogarszania powietrza w stolicy - wyjaśnił Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Podpisując deklarację informujemy, że chcemy inwestować w tabor przyjazny środowisku - dodał.

Deklarację podpisało 36 miast i regionów, 11 producentów i 8 instytucji transportowych.

Krok w stronę ekologii?

Warto jednak zauważyć, że podpisując umowę na dostawę "elektryków", MZA zamówiło jednocześnie partię 80 tradycyjnych pojazdów napędzanych olejem napędowym. Dziś tabor tego największego przewoźnika w Warszawie to 1366 pojazdów. Tylko 49 z nich to nisko- lub zeroemisyjne pojazdy.

- W tej chwili w naszym posiadaniu są cztery autobusy hybrydowe, 10 elektrycznych oraz 35 zasilanych gazem LNG - wylicza Adam Stawicki. - Obecny stan infrastruktury nie pozwala nam na zakup dużej liczby autobusów gazowych lub elektrycznych - dodaje.

Jeszcze gorzej na tym tle wypadają inni przewoźnicy, którzy wożą pasażerów na zlecenie ZTM. Z 375 autobusów firm Arriva, Europa Express, PKS Grodzisk Mazowiecki, Mobilis i kilku pomniejszych tylko ta pierwsza posiada 5 autobusów o napędzie hybrydowych.

su/md/b

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl