Poczekalnia, wygodne przesiadki. Duże zmiany przy metrze Wilanowska

| Google EarthDw. Południowy będzie przebudowywany

Węzeł przesiadkowy przy metrze Wilanowska ma zmienić swoje oblicze. ZTM ogłosił przetarg na wykonanie kilku koncepcji Dworca Południowego. Urzędnicy zapewniają, że już niebawem będzie to miejsce nowoczesne, wygodne i w pełni funkcjonalne.

Obecny stan Dworca Południowego pozostawia wiele do życzenia. Obok prowizorycznych chodników są wydeptane przez pasażerów ścieżki, które prowadzą do autobusów najkrótszą drogą. Wzdłuż nich rozrastają się dzikie bazary z perfumami, starymi książkami, ubraniami czy jedzeniem.

Wkrótce ma się to zmienić. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonanie czterech wariantów koncepcji przyszłego Dworca Południowego.

"Projekty będą się różnić od siebie dokładną lokalizacją planowanych budynków oraz przebiegiem planowanej w przyszłości linii tramwajowej, która połączy Służewiec Przemysłowy z Wilanowem" – wyjaśniają urzędnicy.

Nowa poczekalnia i restauracje

ZTM zapewnia, że chce zmienić to miejsce w sprawną, bezpieczną i wygodną strefę przesiadkową między metrem, autobusem i tramwajem. Poprawić ma się również komfort oczekiwania na podróż. "Dla osób korzystających z autobusów dalekobieżnych planowana jest poczekalnia, a także kawiarnie, restauracje i miejsca, gdzie będzie można przyjemnie spędzić czas" – deklaruje ZTM.

To ważne zmiany. Obecnie z pętli przy metrze Wilanowska odjeżdżają autobusy obsługujące dalekie trasy. Liczba pasażerów jest bardzo duża, w przeciwieństwie do liczby wiat, które dawałyby schronienie przed deszczem czy wiatrem.

Będą konsultacje społeczne

Wykonawca, który wygra przetarg będzie musiał przeprowadzić pełną analizę inwestycji – pod względem prawnym, ekonomicznym i funkcjonalnym. Zorganizuje też konsultacje społeczne.

Wszystko w ciągu ośmiu miesięcy od dnia podpisania umowy.

ZTM zapewnia, że przy wyborze firmy nie będzie kierować się wyłącznie ceną. Ta będzie wynosiła 55 proc. możliwych do zdobycia punktów.

Pozostałe 25 proc. będzie można zdobyć za tzw. metodykę pracy. "Będziemy tu oceniać plan zrealizowania przedmiotu przetargu i propozycję współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego na etapie projektowania" – wyjaśniają urzędnicy.

Ostatnie 20 proc. to doświadczenie i kwalifikacje.

Zamknęli popularne wyjście

Pod koniec czerwca informowaliśmy o zamknięciu najbardziej obleganego wyjścia z metra, przez które pasażerowie najkrótszą drogą mogli dojść do autobusów. Teraz muszą "nakładać" drogi i czasu, i przechodzić wzdłuż parkingu "Parkuj i Jedź".

Przyczyną utrudnień jest budowa biurowca na działce między stacją metra a pętlą.

CZYTAJ TAKŻE: Na metrze Wilanowska wciąż trwają lata 90.:

Bałagan przy metrze Wilanowska
Bałagan przy metrze WilanowskaLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

kw//ec

Źródło zdjęcia głównego:  | Google Earth

Pozostałe wiadomości