Po wybuchu w bloku 33 rodziny nie mogą wrócić do domów

Trwają ekspertyzy w mieszkaniach
Trwają ekspertyzy w mieszkaniach
TVN24
Trwają ekspertyzy w mieszkaniachTVN24

Ponad 30 rodzin z budynku przy ul. Śliskiej wciąż nie wróciło do domów. Trzy piętra wyłączył z użytkowania inspektor nadzoru po wybuchu gazu, konieczny jest remont. - Spółdzielnia o niczym nas nie informuje – żalą się mieszkańcy.

Chodzi o budynek pod numerem 10, w którym 12 sierpnia na trzeciej kondygnacji doszło do wybuchu. Zdarzenie opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl.

"Nic nie wiemy"

Większość lokatorów wróciła do mieszkań tego samego dnia, jednak takiego szczęścia nie mieli mieszkańcy ok. 30 mieszkań na I, II i III piętrze. Ci od prawie dwóch tygodni dni żyją na walizkach i narzekają, że nikt nie informuje ich, kiedy się to zmieni. Do domów mogą wejść tylko na chwilę, po okazaniu dowodu tożsamości, pod czujnym okiem ochrony.

- Od początku nic się nie działo, był długi weekend - nikt nie pracował. Później dzwoniliśmy do spółdzielni, tam panował jeden wielki chaos, a jeszcze później zaczęły się obiecanki - opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl Joanna, mieszkanka osiedla.

I dodaje, że spółdzielnia nie potrafi wskazać terminu, kiedy lokatorzy będą mogli wrócić do domów. - Nikt do mnie nie zadzwonił z informacją, kiedy sama to zrobiłam dowiedziałam się, że do domu wrócę może za miesiąc, może za dwa. To zwykła spychologia - oburza się.

"Spółdzielnia milczy"

Według mieszkanki, zarząd Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Zachód" wydał jedynie oświadczenie. W zamieszczonej na stronie internetowej spółdzielni informacji czytamy:

"W związku ze zdarzeniem jakie miało miejsce w dniu 12 sierpnia nastąpiło uszkodzenie: elewacji budynku na piętrze III, konstrukcji wind, konstrukcji drzwi wejściowych do lokali mieszkalnych na II piętrze, okien klatki schodowej od strony al. Jana Pawła II oraz od strony parkingu do III piętra, instalacji gazowej, wodnej i elektrycznej".

Spółdzielnia informuje również, że trzy piętra nadal są wyłączone z użytkowania, a mieszkańcy mogą poprosić o pomoc - np. mieszkanie zastępcze.

- Ale nie wszyscy z takiego przywileju mogą skorzystać, ja np. mam psa, więc będzie mi ciężko dostać mieszkanie. Największym problemem jest to, że nikt nas o niczym nie informuje. Wydaje mi się, że od chwili wypadku w bloku niewiele się zmieniło - żali się mieszkanka.

Pomóc nie może również ratusz, ponieważ budynek nie leży na miejskim gruncie. - Zaoferowaliśmy lokatorom doraźną pomoc tuż po wypadku, przygotowaliśmy noclegi i ciepłe posiłki. Jesteśmy otwarci na pomoc socjalną, ale przypominam, że mieszkańcy muszą spełniać odpowiednie warunki - mówi Paweł Puławski, wiceburmistrz Śródmieścia.

I dodaje, że do dzielnicy również dotarły sygnały, że zarząd spółdzielni ma ograniczony kontakt z mieszkańcami. - Postaramy się skontaktować z jej zarządem - zapewnia.

Ekspertyzy się przeciągają

Po publikacji tekstu z prezesem spółdzielni rozmawiał reporter TVN24 Łukasz Gonciarski. Ustalił, że w mieszkaniach, które zostały wyłączone z użytkowania przeprowadzono wstępne oględziny.

- W poniedziałek były pierwsze oględziny na piętrach zamkniętych. Z wstępnych rozmów wynika, że chcielibyśmy podzielić ekspertyzę na dwie części. W pierwszym etapie piętro powyżej i część piętra poniżej (czyli pierwsze i trzecie - przyp. red.), żeby można było po ocenie technicznej rzeczoznawców wprowadzić tam ludzi - powiedział prezes spółdzielni Zbigniew Gawron.

O powrocie rodzin do domów zadecyduje ostatecznie inspektor nadzoru budowlanego. Do 10 września ma otrzymać wyniki ekspertyzy z pięter pierwszego i trzeciego. Ekspertyza z mieszkań na drugim piętrze, gdzie doszło do eksplozji, zostanie sporządzona do 10 października.

Dlaczego ekspertyzy trwają tak długo? - Niestety to nie od nas zależy, to są przepisy prawa budowlanego. Chciałoby się, żeby to było szybciej, stąd ten pomysł częściowych ekspertyz - odpowiedział Gawron.

Na powrót do swoich mieszkań czekają 33 rodziny. Dziewięć z nich skorzystało z prawa do wynajmu lokali zastępczych na koszt spółdzielni, reszta mieszka u rodzin i znajomych. W budynku nadal nie działa instalacja gazowa, a mieszkańcy nie mogą używać windy.

Prezes spółdzielni o ekspertyzach
Prezes spółdzielni o ekspertyzachTVN24

kz/md/sk

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekty budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl