Platformie kończy się cierpliwość. Gronkiewicz-Waltz może stracić funkcję

[object Object]
Grzegorz Schetyna o działaniach prezydent Warszawy i jej przyszłości w partiiTVN24
wideo 2/3

Do listy politycznych i wizerunkowych problemów Hanny Gronkiewicz-Waltz już wkrótce może dojść kolejny - utrata funkcji wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej. Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna mówi ostrożnie: "W grudniu są wybory, zobaczymy". Ale politycy partii coraz bardziej się od prezydent odcinają.

O tym, że Gronkiewicz-Waltz straci funkcję wiceprzewodniczącej partii napisała w piątek "Rzeczpospolita". Według dziennikarzy, czołowi politycy Platformy uważają, że cała afera reprywatyzacyjna jest dużym kłopotem wizerunkowym nie tylko dla szefowej warszawskiego ratusza, ale całej formacji.

- Gdybyśmy wyraźniej odcięli się od niej kilkanaście miesięcy temu, to teraz nie byłoby tak źle. To ostatni moment, by coś zrobić - mówi "Rzeczpospolitej" jeden z ważnych polityków PO.

Porażka w sądzie

Kłopoty Gronkiewicz-Waltz zaczęły narastać wraz z kolejnymi posiedzeniami komisji weryfikacyjnej, na które prezydent konsekwentne nie chce się stawiać. I o ile wcześniej tłumaczyła to możliwym "sporem kompetencyjnym" między stołecznym ratuszem a komisją, tak w czwartek ten koronny argument wypadł jej z rąk. Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, że żadnego sporu nie ma. Oba organy działają w oparciu o inne przepisy prawa i powinny ze sobą współpracować.

Mimo to prezydent zaraz po orzeczeniu sądu poinformowała, że stanowiska nie zmienia i na komisji nie planuje się pojawiać. - Będą pełnomocnicy i przedstawiciele urzędu miasta - powiedziała.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości na czele z przewodniczącym komisji Patrykiem Jakim wykorzystują nieobecność Gronkiewicz-Waltz. Konsekwentnie powtarzają, że "pani prezydent się boi, ma coś do ukrycia".

"Nieobecni nie mają racji"

Sama zainteresowana, zamiast obrony, wybiera milczenie, co coraz bardziej nie podoba się politykom Platformy. - Nieobecni nie mają racji - powiedział w czwartek Grzegorz Schetyna. - Źle byłoby, gdyby dalej budowane było wrażenie, że ona unika spotkania, opowiedzenia prawdy, pokazania swojej aktywności i dokonań ostatnich 10 lat, właśnie w tych [reprywatyzacji - red.] sprawach. Bulwersujące przypadki, do których dochodziło przez wiele lat, wymagają wyjaśnienia. To nie kwestia polityki ani partyjnej solidarności - dodał.

Pytany przez reportera TVN24, czy Gronkiewicz-Waltz powinna stracić funkcję wiceprzewodniczącej odpowiada ostrożnie: - O tym zdecydują wybory, które będziemy mieć teraz od listopada do grudnia.

Podobne zdanie o obecności prezydent na komisji ma szef poselskiego klubu PO Sławomir Neumann. W piątek rano w radiu TOK FM powiedział, że orzeczenie NSA "trochę zmienia sytuację" i powinno być powodem do nowych przemyśleń dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, by chyba jednak stawić się przed komisją weryfikacyjną - ocenił poseł. Dodał, że PO będzie rozmawiać z prezydent stolicy przed kolejnym posiedzeniem komisji.

Trudna kampania Platformy

Komisja weryfikacyjna nie zaczęła działać "na chwilę". Będzie wyjaśniać reprywatyzację co najmniej do końca kadencji parlamentarnej, a więc i w ogniu samorządowej kampanii wyborczej. To nie wróży Platformie Obywatelskiej ani jej kandydatowi na prezydenta nic dobrego. Partia nie wskazała jeszcze, kto nim będzie. Nieoficjalnie mówi się o dwóch osobach: Andrzeju Halickim i Rafale Trzaskowskim. Ostatecznie zdecydować mają sondaże, wskazując, który z nich ma większe szanse.

Bez względu na to, kto zostanie kandydatem, afera reprywatyzacyjna z pewnością będzie mu wytykana przez politycznych przeciwników na każdym kroku.

Mimo to politolog profesor Rafał Chwedoruk przyznaje, że afera reprywatyzacyjna nie musi oznaczać całkowitej porażki Platformy Obywatelskiej w najbliższych wyborach samorządowych. Z trzech powodów.

- Po pierwsze dlatego, że PO w Warszawie rządzi długo, co oznacza ugruntowanie struktur organizacyjnych i wpływów. Po drugie, żaden inny podmiot liberalnej opozycji w Warszawie się kompletnie nie liczy. I po trzecie wreszcie, reprywatyzacja z całym swoim dramatyzmem, dotyczy tych grup społecznych, które i tak głosują na Prawo i Sprawiedliwość aniżeli wyborców liberalnych - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl politolog.

Dodaje, że PO może stracić sporo głosów w wyborach do Rady Warszawy. Natomiast jeśli chodzi o wybory prezydenckie, kandydat tej partii powinien zostać faworytem. - Bez względu na to, czy będzie to Halicki czy Trzaskowski. Musiałby się pojawić inny, bardzo mocny liberalny kandydat, bo Paweł Rabiej nadal jest dla wielu dość anonimową postacią - stwierdza profesor.

kw/pm/jb

Pozostałe wiadomości

"Mimo licznych apeli i informacji w mediach o kolejnych tragediach spowodowanych prędkością, dalej widzimy, że niektórzy traktują drogę jak tor wyścigowy" - mówią stołeczni policjanci i dodają, że tacy kierowcy nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Każdy z bohaterów opublikowanego przez policję filmu został ukarany mandatem w kwocie od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych.

Jeżdżą szybko, "traktują drogę jak tor wyścigowy" i słono za to płacą. "Nie ma taryfy ulgowej"

Jeżdżą szybko, "traktują drogę jak tor wyścigowy" i słono za to płacą. "Nie ma taryfy ulgowej"

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwaszawa.pl

W czwartek około godziny 22 drogowcy zamykają rondo Sedlaczka. Będą tam układali ostatnią warstwę asfaltu. Przywrócenie ruchu zostało zaplanowane na poniedziałek, 4 grudnia - poinformował stołeczny ratusz.

Zamykają rondo Sedlaczka

Zamykają rondo Sedlaczka

Autor:
red.
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.p,

Znalazła w sieci atrakcyjne ogłoszenie sprzedaży konsoli do gier. Ustaliła ze sprzedawcą, że wpłaci na wskazane konto 1600 złotych. Gdy ten dostał pieniądze, kontakt się urwał. W innej sprawie policjanci zatrzymali z kolei podejrzanego o podobne oszustwa. Teraz, w okresie przedświątecznym, apelują o szczególną ostrożność podczas zakupów w sieci.

Zapłaciła za konsolę i kontakt ze sprzedawcą się urwał

Zapłaciła za konsolę i kontakt ze sprzedawcą się urwał

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend, od 1 do 4 grudnia, Zarząd Dróg Miejskich planuje drugi etap frezowania ulicy Chodeckiej. Kierowcy pojadą objazdami. Nieczynna będzie pętla Bródno-Podgrodzie.

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Drogowcy wracają na Chodecką. Kierowcy pojadą objazdami

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na posesję małżeństwa seniorów na warszawskim Targówku wtargnął mężczyzna. Kręcącego się obok ich domu intruza zauważyła sąsiadka - strażniczka miejska, której udało się go obezwładnić. Mężczyzna był pijany.

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Sąsiadka obezwładniła intruza i wyprowadziła go z posesji starszego małżeństwa

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wodociągowcy chcą, wzorem innych krajów, by ze ścieków można było odzyskiwać wodę zdatną do spożycia. Jak zapowiadają, zapewnić ma to Kolektor Wiślany, który będzie w pełni gotowy do połowy przyszłego roku. Z opóźnieniem, bo pierwotnie mówiono, że system ma działać od końca 2023 roku.

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, a wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa"

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Neogotyckie meble z historycznej apteki przy Nowym Świecie po ponad sześciu latach sądowej batalii wróciły na miejsce. Przejdą konserwację i będą eksponowane w pierwotnym miejscu - oficynie Pałacu Branickich. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków nie kryje radości z sukcesu.

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Po sześcioletniej batalii neogotyckie meble wróciły do dawnej apteki

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

Mimo zakazu używania pieców bezklasowych, a tym bardziej palenia odpadami, nie brakuje osób, które w ten sposób "oszczędzają". Tym razem strażnicy miejscy odwiedzili z tego powodu warsztaty: samochodowy na Woli i stolarsko-ślusarski na Ursynowie.

"Ciemny dym wydobywał się z komina, smród było czuć w całej okolicy"

"Ciemny dym wydobywał się z komina, smród było czuć w całej okolicy"

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 1 grudnia, ruszają pierwsze stołeczne lodowiska – na Moczydle i Stegnach. W mikołajki kolejne - przed Pałacem Kultury i Nauki oraz na Rynku Starego Miasta. Miasto przygotowuje też wiele innych zimowych atrakcji, między innymi półkolonie.

Czas na łyżwy, ruszają pierwsze stołeczne lodowiska

Czas na łyżwy, ruszają pierwsze stołeczne lodowiska

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarzawa.pl

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek po południu w Regułach pod Warszawą doszło do potrącenia kierującego hulajnogą przez nieoznakowany radiowóz. 20-letni mężczyzna został zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Kierujący hulajnogą pod kołami nieoznakowanego radiowozu

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 15.24 doszło do zerwania sieci trakcyjnej na ulicy Marszałkowskiej w kierunku placu Bankowego. Tramwaje nie kursowały na odcinku do placu Zbawiciela do placu Bankowego.

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Tramwaje wracają na Marszałkowską

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Modernistyczny budynek przy ulicy Żwirki i Wigury 41 wygląda niepozornie, ale historię ma niesamowitą. Od domu małżeństwa Kotarskich przez sanatorium po siedzibę Luftwaffe. - Przed planowanym remontem zleciliśmy jego badania konserwatorskie - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Mieściły się tu sanatorium i siedziba Luftwaffe. Co kryje modernistyczny budynek na Ochocie?

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia