"Plan przygotowywany, taktyki nie zdradzamy". Policja przed marszem

[object Object]
"Plan jest cały czas przygotowywany"TVN24
wideo 2/2

- Biorąc pod uwagę odpowiedzialność za zdrowie i życie, nie tylko mieszkańców Warszawy, ale i przede wszystkim policjantów, o taktyce mówić nie będę - zastrzegł na antenie TVN24 Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji. Zapewnił, że funkcjonariusze podołają zabezpieczeniu marszu zaplanowanego na 11 listopada w Warszawie.

Organizacją marszu z okazji stulecia niepodległości zajęło się Dowództwo Garnizonu Warszawa. Po tym, jak organizacji go przez środowiska narodowe zabroniła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, z inicjatywą wyszli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Ogłosili "wspólny biało-czerwony marsz", objęty prezydenckim patronatem i traktowany jako element państwowych obchodów Święta Niepodległości.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZAKAZANIU MARSZU NARODOWCÓW

"Plan jest przygotowywany"

Rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka zapewnił w TVN24, że za zabezpieczenie tego wydarzenia odpowiedzialni są stołeczni policjanci. - Plan jest cały czas przygotowywany do końca. Na bieżąco zbieramy informacje, również te operacyjne, o których mówić nie mogę, jak i te które napływają chociażby przez media - wyjaśniał.

Zastrzegł też, że ze względu na bezpieczeństwo nie może zdradzać szczegółów tych przygotowań.

Policjanci liczą na to, że niedzielne wydarzenia będą przebiegały spokojnie, jednak muszą brać pod uwagę każdy scenariusz. - Chcielibyśmy, żeby nasza praca polegała na tej funkcji pomocowej. Aby policjanci kierowali ruchem, wskazywali, gdzie pójść i pomagali. Ale musimy też brać pod uwagę różnego rodzaju warianty związane z użyciem przemocy. Do tego się też przygotowujemy - zapowiedział Ciarka.

"Wmanewrowywanie policji w cele polityczne"

Rzecznik przypomniał też, że decyzja o zakazie marszu narodowców nie została skonsultowana ze stołeczną policją. - Podjęła ją, można powiedzieć z minuty na minutę, prezydent Warszawy. Jest to dla nas zaskoczenie i na pewno nie ułatwia nam to pracy, bo podgrzało to środowisko. I to jest kolejny przykład, dlaczego policjanci protestują. Bo to jest znowu wmanewrowywanie policji w jakieś cele polityczne, na co policjanci się nie zgadzają - zaznaczył Ciarka.

Jako jeden z argumentów swojej decyzji Hanna Gronkiewicz-Waltz podawała w środę problemy kadrowe w policji. - Trudno uwierzyć, że uda się zapewnić bezpieczeństwo podczas marszu 11 listopada – mówiła. Zdaniem rzecznika KGP jest to błędne założenie. - Jeżeli pani prezydent się nas o to nie pytała, to skąd może wiedzieć? Ona opiera to na podstawie doniesień medialnych. To nie jest do końca oficjalne źródło. Zabezpieczenie jest cały czas przygotowywane przez Komendę Stołeczną Policji - dodał Ciarka.

W podobnym tonie do argumentacji prezydent odniósł się w środę rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak. - Informacja, która znalazła się w części zakazu wydanego przez prezydent Warszawy, stanowi w mojej ocenie jedynie próbę wciągnięcia policji w grę, w której stanowi ona przedmiot usprawiedliwiający zaskakującą dla nas decyzję - podkreślił.

Jak dodał w rozmowie z TVN24, policjanci przygotowywali się i wciąż przygotowują do tego wydarzenia. - Tradycyjnie, jak to było w latach poprzednich, wnioskowaliśmy do innych garnizonów. To samo dotyczy innych służb, które wspierały nas przy tym wydarzeniu. Decyzja jest dla nas ogromnym zaskoczeniem, tym bardziej że dowiedzieliśmy się po konferencji prasowej, nikt z ratusza wcześniej nie przekazywał nam takiej informacji - powtórzył.

"Wspiera nas żandarmeria"

Marsz 11 listopada wystartuje z ronda Dmowskiego. Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego uczestnicy przejdą na błonia Stadionu Narodowego. Zabezpieczyć go mają policja, Straż Miejska, Żandarmeria Wojskowa i Służba Ochrony Państwa. Mariusz Ciarka na antenie TVN24 przyznał, że Komendant Główny Policji jak dotąd nie zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej o dodatkowe wsparcie. - Wiadomo, że co roku, przy różnych imprezach wspiera nas Żandarmeria Wojskowa. Ale nie wojska, jeśli chodzi o siły zbrojne jako całość - wyjaśnił.

O tym, że zabezpieczenie uroczystości związanych ze świętem niepodległości będzie wyzwaniem dla służb mówił też w czwartek Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. - Z informacji, które posiadam wynika, że jest brak sił i środków, żeby zabezpieczyć dzień 11 listopada - powiedział tuż przed spotkaniem policyjnych związkowców z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROTEŚCIE POLICJANTÓW

kk/ran

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl