"Plan przygotowywany, taktyki nie zdradzamy". Policja przed marszem

[object Object]
"Plan jest cały czas przygotowywany"TVN24
wideo 2/2

- Biorąc pod uwagę odpowiedzialność za zdrowie i życie, nie tylko mieszkańców Warszawy, ale i przede wszystkim policjantów, o taktyce mówić nie będę - zastrzegł na antenie TVN24 Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji. Zapewnił, że funkcjonariusze podołają zabezpieczeniu marszu zaplanowanego na 11 listopada w Warszawie.

Organizacją marszu z okazji stulecia niepodległości zajęło się Dowództwo Garnizonu Warszawa. Po tym, jak organizacji go przez środowiska narodowe zabroniła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, z inicjatywą wyszli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Ogłosili "wspólny biało-czerwony marsz", objęty prezydenckim patronatem i traktowany jako element państwowych obchodów Święta Niepodległości.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZAKAZANIU MARSZU NARODOWCÓW

"Plan jest przygotowywany"

Rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka zapewnił w TVN24, że za zabezpieczenie tego wydarzenia odpowiedzialni są stołeczni policjanci. - Plan jest cały czas przygotowywany do końca. Na bieżąco zbieramy informacje, również te operacyjne, o których mówić nie mogę, jak i te które napływają chociażby przez media - wyjaśniał.

Zastrzegł też, że ze względu na bezpieczeństwo nie może zdradzać szczegółów tych przygotowań.

Policjanci liczą na to, że niedzielne wydarzenia będą przebiegały spokojnie, jednak muszą brać pod uwagę każdy scenariusz. - Chcielibyśmy, żeby nasza praca polegała na tej funkcji pomocowej. Aby policjanci kierowali ruchem, wskazywali, gdzie pójść i pomagali. Ale musimy też brać pod uwagę różnego rodzaju warianty związane z użyciem przemocy. Do tego się też przygotowujemy - zapowiedział Ciarka.

"Wmanewrowywanie policji w cele polityczne"

Rzecznik przypomniał też, że decyzja o zakazie marszu narodowców nie została skonsultowana ze stołeczną policją. - Podjęła ją, można powiedzieć z minuty na minutę, prezydent Warszawy. Jest to dla nas zaskoczenie i na pewno nie ułatwia nam to pracy, bo podgrzało to środowisko. I to jest kolejny przykład, dlaczego policjanci protestują. Bo to jest znowu wmanewrowywanie policji w jakieś cele polityczne, na co policjanci się nie zgadzają - zaznaczył Ciarka.

Jako jeden z argumentów swojej decyzji Hanna Gronkiewicz-Waltz podawała w środę problemy kadrowe w policji. - Trudno uwierzyć, że uda się zapewnić bezpieczeństwo podczas marszu 11 listopada – mówiła. Zdaniem rzecznika KGP jest to błędne założenie. - Jeżeli pani prezydent się nas o to nie pytała, to skąd może wiedzieć? Ona opiera to na podstawie doniesień medialnych. To nie jest do końca oficjalne źródło. Zabezpieczenie jest cały czas przygotowywane przez Komendę Stołeczną Policji - dodał Ciarka.

W podobnym tonie do argumentacji prezydent odniósł się w środę rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak. - Informacja, która znalazła się w części zakazu wydanego przez prezydent Warszawy, stanowi w mojej ocenie jedynie próbę wciągnięcia policji w grę, w której stanowi ona przedmiot usprawiedliwiający zaskakującą dla nas decyzję - podkreślił.

Jak dodał w rozmowie z TVN24, policjanci przygotowywali się i wciąż przygotowują do tego wydarzenia. - Tradycyjnie, jak to było w latach poprzednich, wnioskowaliśmy do innych garnizonów. To samo dotyczy innych służb, które wspierały nas przy tym wydarzeniu. Decyzja jest dla nas ogromnym zaskoczeniem, tym bardziej że dowiedzieliśmy się po konferencji prasowej, nikt z ratusza wcześniej nie przekazywał nam takiej informacji - powtórzył.

"Wspiera nas żandarmeria"

Marsz 11 listopada wystartuje z ronda Dmowskiego. Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego uczestnicy przejdą na błonia Stadionu Narodowego. Zabezpieczyć go mają policja, Straż Miejska, Żandarmeria Wojskowa i Służba Ochrony Państwa. Mariusz Ciarka na antenie TVN24 przyznał, że Komendant Główny Policji jak dotąd nie zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej o dodatkowe wsparcie. - Wiadomo, że co roku, przy różnych imprezach wspiera nas Żandarmeria Wojskowa. Ale nie wojska, jeśli chodzi o siły zbrojne jako całość - wyjaśnił.

O tym, że zabezpieczenie uroczystości związanych ze świętem niepodległości będzie wyzwaniem dla służb mówił też w czwartek Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. - Z informacji, które posiadam wynika, że jest brak sił i środków, żeby zabezpieczyć dzień 11 listopada - powiedział tuż przed spotkaniem policyjnych związkowców z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROTEŚCIE POLICJANTÓW

kk/ran

Pozostałe wiadomości

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl