Pierwsze święto zabytkowej kolonii. Powstała za 550 tysięcy rubli

mat. organizatora, Mateusz Opasiński / WikimediaŚwięto Kolonii Wawelberga odbędzie się 24 maja

Zabytkowa Kolonia Wawelberga, której historia sięga przełomu XIX i XX wieku, doczekała się swojego święta. 24 maja na urokliwych podwórkach przy ul. Górczewskiej 15 odbędą się koncerty, wystawy i warsztaty.

Święto Kolonii Wawelberga to okazja, by przypomnieć historię osiedla i jego fundatora – informują organizatorzy imprezy.

Za 550 tysięcy rubli

Chodzi o finansistę i społecznika Hipolita Wawelberga, który wymyślił i ufundował kolonię. Wybudowane sto piętnaście lat temu osiedle, zlokalizowane dziś między ul. Górczewską 15, 15A i Wawelberga 3, powstało z myślą o robotnikach z Woli. Trzy duże budynki z czerwonej cegły mieściły 335 mieszkań, jedno- i dwupokojowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Luksus w kolonii z 1900 roku: Piece angielskie, zsypy i pisuary Teraz współcześni mieszkańcy zabytkowej kolonii postanowili zorganizować jej święto. Odbędzie się 24 maja na podwórkach przy Górczewskiej 15, w godz. 12-17.

Zajęcia dla dzieci, spacery z przewodnikiem

Na scenie zaprezentują się m.in. grupa flamenco Madrugada, Magdalena Niernsee - tancerka klasycznego tańca indyjskiego, zespół bębniarski Viva el cajon.

Będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia ceramiki na kole garncarskim. Zajęcia dla dzieci poprowadzą specjaliści z Domu Kultury "Działdowska". Na plenerowej wystawie fotografii będzie można zobaczyć, jak wyglądała Wola na przełomie XIX i XX w.

Historię kolonii opowie przewodnik, który będzie oprowadzał chętnych w kilku turach. "Po raz pierwszy w niedzielę otwarta będzie Pracownia Cukiernicza Zagoździńskich, każdy będzie mógł spróbować najlepszych w Warszawie pączków z różą (wypiekanych od 1925 r. według tej samej receptury)" - dodają organizatorzy.

Po słynne pączki co roku w Tłusty Czwartek ustawiają się ogromne kolejki:

Kolejka po pączki
Kolejka po pączkiLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ŚWIĘTA: 12:00 Otwarcie wystawy zdjęć starej Woli przedstawiających okolice Kolonii Wawelberga na przełomie XIX i XX wieku, przygotowanej przez Muzeum Woli 12:15 Prezentacja wystawy zdjęć Łukasza Perkowskiego. Oficjalne otwarcie Święta 12:30 Występ Grupy Viva el Cajon 13:00 Występ zespołu Domu Kultury "Działdowska" - piosenki z lat 20. i 30. 14:00 Pokaz klasycznego tańca indyjskiego w wykonaniu Magdaleny Niernsee 14:30 Występ uczniów Gimnazjum nr 47 z oddziałami dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15:00 Występ uczniów Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów 15:30 Występ Klubu Młodzieżowego "Alternatywa" Fundacji "Naszym Dzieciom" - hip-hop/r&b 16:00 Koncert zespołu flamenco MADRUGADA Atrakcje towarzyszące: - zajęcia plastyczne prowadzone przez pracowników Domu Kultury "Działdowska", - warsztaty ceramiczne i pokazy pracy na kole garncarskim prowadzone przez Andrzeja Chybowskiego, - serwis rowerowy, znakowanie jednośladów przez policję, - plac zabaw dla dzieci, stroje z epoki wycinane z papieru, - pokaz malowania graffiti dotyczących historii Kolonii Wawelberga, - ćwiczenia na drążkach (streetworkout), - promocja działalności Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki oraz albumu "Warszawska Wola. Co było, co jest, co pozostanie" wydanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Wola Zmian.

Imprezę organizują mieszkańcy kamienic pod patronatem Muzeum Woli i urzędu dzielnicy Wola.

Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora, Mateusz Opasiński / Wikimedia

Pozostałe wiadomości

Strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące zatrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Piastowie (powiat pruszkowski). Jednak pomiary nie wykazały tej substancji. W środku odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Okoliczności ich śmierci wyjaśnia policja.

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ubiegłym tygodniu w szpitalu położniczym przy Inflanckiej doszło do dwóch pożarów. Ogień pojawił się w tym samym piętrze. Pacjentki z dziećmi zostały ewakuowane. Czy mogą czuć się bezpiecznie?

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych.

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w poniedziałek rano na Trasie Siekierkowskiej. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, jedno z nich poruszało się pod prąd. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Tarczynem policjanci zatrzymali 24-letniego kierowcę forda. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 65 kilometrów na godzinę. Stracił prawo jazdy na trzy miesiące.

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił  prawo jazdy

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach zwrócił dziwnie zaparkowany samochód. Okazało się, że kierowca auta potrzebował pomocy. Miał udar. Policjanci wezwali karetkę.

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca. - Tą nagrodę odbieram jako wyraz uznania dla tych którzy wiedzą, że żeby inni mogli pomagać, to oni też potrzebują pomocy - powiedziała nagrodzona podczas przemówienia. Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub instytucjom, które wspierają inicjatywy działające na rzecz praw człowieka.

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP