Najnowsze

"Pieniądze się znajdą." Jaki podał koszt ustawy reprywatyzacyjnej

Najnowsze

[object Object]
Patryk Jaki o zgodzie na projektRadio Zet
wideo 2/2

- Projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej ma wsparcie premier Beaty Szydło, był też konsultowany na Nowogrodzkiej, będzie kosztował od 15 do 20 miliardów złotych - poinformował w czwartek wiceminister sprawiedliwości, szef komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji Patryk Jaki.

W środę Jaki zaprezentował projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej, w którym znalazła się między innym propozycja wypłaty odszkodowań w gotówce do 20 procent wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwości zwrotu kamienic z lokatorami. Projekt zakłada również, że na złożenie roszczeń będzie przysługiwać rok i mają być one wypłacane w ramach możliwości finansowych państwa.

"Nie ma alternatywy"

Jaki pytany w czwartek w Radiu Zet, czy prezydent, prezes PiS i minister finansów dali "zielone światło" dla tego projektu, powiedział: - Ale oczywiście. Ja rozmawiałem, mam zgodę najważniejszej partii koalicyjnej. To znaczy projekt był konsultowany na Nowogrodzkiej (...) pokazałem (go) najwyższym czynnikom partyjnym na Nowogrodzkiej (...) projekt był skonsultowany, ma też wsparcie pani premier. Dlatego wierzę w to, że również w parlamencie zyskamy dla niego szerokie wsparcie. Bo to jest projekt propaństwowy. Jaki odniósł się także do kosztów projektu. - Budżet państwa ma te miliardy (...) Oczywiście, że się znajdą pieniądze - zapewnił. Podkreślił, że nie ma alternatywy - bowiem już dziś państwo płaci z tego tytułu miliardy rocznie. Wiceminister poinformował, że ustawa będzie kosztować "od 15 do 20 miliardów złotych", ale - jak zastrzegł - "pewny nikt nie jest".

"Ograniczony krąg"

- Skorzystaliśmy z wyliczeń byłego ministerstwa Skarbu Państwa i odliczyliśmy od tego krąg spadkobierców, bo pamiętacie państwo, co wpisujemy w tej ustawie. Starać się będą mogły osoby tylko w pierwszej linii, a nie tak, jak było do tej pory: handlarze roszczeń, czy "ta przysłowiowa siódma ciotka po kisielu". I to powoduje, że krąg tych osób jest ograniczony - powiedział Jaki. - Jeżeli jest tak, że do tej pory szacowano tę ustawę w 2008 roku na ponad 140 miliardów złotych, to my odliczając ten krąg spadkobierców i to, że nieruchomości były wypłacane, odpowiednio to obliczyliśmy - dodał wiceminister. Według niego, jeżeli Polska uzyskałaby reperacje wojenne od Niemiec, to można by zwracać 100 procent wartości utraconych nieruchomości, a nie 20 procent - jak przewiduje projekt. - Cała katastrofa drugiej wojny światowej, jest to katastrofa wywołana nie nieudolnością Polski, ale Niemcami - którzy nas napadli. Dlatego, jeżeli my uzyskamy na przykład reparacje wojenne od Niemiec, bo to oni wywołali tę wielką katastrofę, to wtedy mogę zwracać 100 procent. Ale dzisiaj państwa polskiego nie stać na to, żeby wypłacać wszystkim 100 procent - mówił Jaki.

[object Object]
Patryk Jaki o "dużej" ustawie reprywatyzacyjnej TVN24
wideo 2/5

PAP/ran/mś

Pozostałe wiadomości