Dzisiejszy ranking przygotowaliśmy we współpracy z serwisem morizon.pl. Zestawienie dotyczy najdroższych lokalizacji Warszawy w odniesieniu do ceny metra kwadratowego mieszkania. Wiadomo – mieszkanie mieszkaniu nierówne – więc i ceny na tej samej ulicy mogą być zróżnicowane, głównie ze względu na wielkość nieruchomości i jej stan techniczny.
Dlatego przyjęliśmy kryteria dodatkowe. Rozpatrywaliśmy średnie ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym w danej lokalizacji. Średnie by najdroższą nie stała się okolica, gdzie gros stanowią niewielkie mieszkania, statystycznie droższe za metr kwadratowy.
Rynek wtórny wybraliśmy, bo ceny z pierwotnego mogłyby ostro zamieszać w zestawieniu nie oddając faktycznych kosztów zamieszkania w określonym miejscu. Wystarczy, że na ulicy powstanie jeden drogi, luksusowy apartamentowiec, a średnia cena szybuje w górę, choć dookoła może być wiele mieszkań o cenie umiarkowanej. Z kolei na porównanie cen ofertowych zdecydowaliśmy się z kolei ze względu na niewielką dostępność cen transakcyjnych.
Na piątym – Krakowskie Przedmieście
Za metr kwadratowy lokum przy Trakcie Królewskim trzeba zapłacić około 18 200 złotych. Jeśli więc ktoś marzy, by zamieszkać wśród pałaców, kościołów i ministerstw, stać go i trafia się mieszkanie na sprzedaż - brać od razu! Szansa na nowe inwestycje w tym miejscu jest raczej niewielka (mamy przynajmniej taką nadzieję).
Na czwartym – Bagno
Dla przybysza spoza miasta nazwa może być mało kusząca, nie bardzo prestiżowa, wręcz niepokojąca. Warszawiak jednak wie, że z Bagna blisko wszędzie, a zabudowa doskonale oddaje klimat stolicy – tu stara kamienica, tam blok z wielkiej płyty, obok nowoczesna architektura. Nie dziwi więc, że - mimo tych wielkich bloków, których kupujący nie cenią najwyżej – średnia cena mieszkania to na Bagnie 18 900 za metr kwadratowy.
Na trzecim – Kruczkowskiego
Wiadomo – w samym centrum, pośród parków. Prestiż Powiśla, bliskość Pałacu Kultury, Centralnego, Stadionu Narodowego i jeszcze kilku ważnych obiektów w stolicy. Cena metra kwadratowego przy tej ulicy kształtuje się tu na poziomie 19 200 złotych. Choć tutaj - zaznaczamy jasno – wpływ na średnią może mieć stosunkowo duża, jak na tę okolicę, liczba drogich lokali w nowych apartamentowcach, które licznie powstały tu w ostatnich latach. Swoje kosztują, za to pewnie łatwiej znaleźć mieszkanie tu niż na pozostałych ulicach, które trafiły do rankingu.
Na drugim – Aleja Róż
Krótka uliczka tuż przy Alejach Ujazdowskich. Jeszcze bliżej serca stolicy niż Kruczkowskiego, za to chyba bardziej intymnie. O krok od Parku Ujazdowskiego. Lokali jak na lekarstwo, więc i cena raczej ogranicza potencjalnych kupców do wąskiej elity najbogatszych. Za metr kwadratowy mieszkania płaci się tu około 20 000 złotych.
Na pierwszym - Plac Zamkowy
23 800 złotych trzeba wyłożyć, by kupić jeden metr mieszkania z widokiem na Zamek Królewski. Jeśli ktoś sobie życzy oczywiście i znajdzie mieszkanie na sprzedaż. W tym miejscu nie ma ich wiele. No i zalecamy chłodne, rozsądne podejście do sprawy. Z niektórych mieszkań na Krakowskim Przedmieściu też widać Zamek Królewski, a cena jednak lepsza. Krakowskie – przypominamy – to 5 miejsce zestawienia i ulica aż o 5600 złotych tańsza na każdym metrze kwadratowym. Warto przemyśleć, czy nie lepiej oszczędzić a różnicę zainwestować w rośliny doniczkowe.
Mateusz Szmelter /mś