Piaseczno: opłaty za miejskie ogrzewanie mogą wzrosnąć niemal czterokrotnie. Burmistrz pisze do ministerstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Widmo podwyżek cen miejskiego ogrzewania w Piasecznie
Widmo podwyżek cen miejskiego ogrzewania w Piasecznie TVN24
wideo 2/7
Widmo podwyżek cen miejskiego ogrzewania w Piasecznie TVN24

Niemal czterokrotnie może wzrosnąć opłata za miejskie ogrzewanie w Piasecznie. Władze gminy szacują, że w przyszłym roku za dostawy ciepła sieciowego do szkół, urzędów i instytucji kultury zapłacą o ponad dwa miliony złotych netto więcej. Są też obawy o to, jak poradzą sobie lokatorzy mieszkań na najstarszych piaseczyńskich osiedlach. Burmistrz Daniel Putkiewicz zwrócił się z apelem w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz senatorów.

O podwyżkach cen ogrzewania informuje na swojej stronie Urząd Miasta i Gminy Piaseczno. Jak wskazano w komunikacie, lokalny wytwórca i dostawca ciepła, Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Usługowe "Piaseczno" zapowiedziało, że nowa cena gazu w 2023 roku wyniesie 685,96 zł/MWh, co oznacza siedmiokrotny wzrost względem ceny obecnej - 92,78 zł/MWh.

"Tak drastyczny wzrost ceny paliwa gazowego spowoduje konieczność podwyżki ceny ciepła dla odbiorców do wysokości 197,39 zł/GJ, co wraz z kosztami przesyłu oznacza wzrost ceny ciepła o 376 procent" - informuje urząd. Przypomina też, że aktualna taryfa wynosi 52,48 zł/GJ. "Taki wzrost ceny ciepła spowoduje ponad trzykrotny wzrost obciążeń dla odbiorców indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych oraz jednostek oświatowych i gminnych. W samej tylko Gminie Piaseczno opłaty związane z zakupem ciepła sieciowego na ogrzewanie szkół, przedszkoli, urzędów i jednostek kultury wzrosną o ponad dwa miliony złotych netto w ciągu roku" - podano.

Urząd zaznacza, że miejska ciepłownia ogrzewa między innymi najstarsze piaseczyńskie osiedla, gdzie lokatorami są w dużej mierze osoby niezbyt zamożne czy seniorzy. "Drastyczny wzrost kosztów ogrzewania będzie ogromnym obciążeniem w szczególności dla osób uboższych, emerytów i rencistów czy rodzin wielodzietnych" - przyznają urzędnicy. Obawiają się też, że wzrost kosztów może spowodować, że mieszkańcy będą częściowo rezygnować z ogrzewania, przez co lokale będą wychłodzone, a to prowadzić może na przykład do problemów dla pacjentów z chorobami układu oddechowego spowodowanymi pojawiającym się zagrzybieniem ścian.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Piaseczno: drastycznie wrośnie cena opłat za miejskie ogrzewanie (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Apel burmistrza Piaseczna do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Według władz Piaseczna działania rządu pomijają samorządy w programach dotyczących wsparcia w związku z podwyżkami cen surowców energetycznych. Jak przypomniano w komunikacie, rząd podjął już między innymi kroki związane z ochroną gospodarstw domowych czy spółdzielni przed wzrostem cen gazu, przyjęto też ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych i trwają prace legislacyjne związane z dodatkiem węglowym.

- Niestety, w dalszym ciągu nie zostało zaproponowane żadne rozwiązanie, które w podobny sposób chroniłoby przed nadmiernym wzrostem cen, zarówno lokatorów mieszkań ogrzewanych ciepłem sieciowym, jak i samorządy finansujące koszty ogrzewania z sieci placówek oświatowych i gminnych - mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, cytowany w komunikacie.

W związku z widmem ogromnych podwyżek burmistrz zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą "o podjęcie szybkich i skutecznych działań mających na celu ochronę lokatorów przed nadmiernie wysokimi cenami ciepła".

Burmistrz przypomina też, że gmina intensywnie rozwijała w ostatnich latach miejską ciepłownię, zachęcając mieszkańców do korzystania z ciepła systemowego, jako formy bardziej ekologicznej niż indywidualne piece gazowe. Jego zdaniem, w świetle nowych przepisów, takie działania przestają być rentowne, co w konsekwencji spowoduje rezygnację z ciepła sieciowego, jako droższego w utrzymaniu. - Wpłynie to negatywnie na poziom niskiej emisji w mieście, co będzie sprzeczne z podjętymi już przez Gminę Piaseczno działaniami dążącymi do poprawy stanu powietrza - zauważa Putkiewicz.

"Problem wzrostu cen paliw dotyka wszystkich obywateli w równym stopniu. Niestety nie wszyscy mogą liczyć na jednakowe wsparcie systemowe, które choć w części pomoże w tak ciężkiej sytuacji. Dlatego, apeluję w imieniu mieszkańców o pomoc i wdrożenie rozwiązań (na wzór odbiorców gazu) chroniących odbiorców ciepła systemowego przy jednoczesnym wsparciu producentów ciepła" - napisał burmistrz w liście do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

Urząd podaje, że burmistrz zaapelował również do kilku senatorów pracujących nad ustawą o dodatku węglowym o zajęcie się problemem pomijania odbiorców korzystających z miejskiego ciepła w rozwiązaniach wspierających Polaków w sytuacji drastycznego wzrostu cen paliw.

Burmistrz przyznaje, że rok 2023 będzie trudny dla budżetu Piaseczna

- Prosiłbym o jak najszybsze poinformowanie, jakie są propozycje rozwiązań systemowych. Wiemy, że pojawiają się propozycje ceny regulowanej na ciepło dla odbiorców końcowych. To informacja dobra dla naszych mieszkańców, ale dla samorządu, który zarządza miejską ciepłownią już nie do końca - stwierdził burmistrz Putkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Jak wyjaśnił, konieczne jest szybkie wyjaśnienie, czy będą przyznawane rekompensaty i na jakiej zasadzie będzie dobywało się ich wypłacanie.

- Jesteśmy w przededniu planowania przyszłorocznych, bardzo ciężkich budżetów. Koszty energii to też koszty energetyczne, które idą w górę. To są koszty dla naszej spółki wodno-kanalizacyjnej, która jest jednym z głównych odbiorców energii elektrycznej w naszej gminie. Tam też będą podwyżki - zapowiedział. - Wiemy, że pieniędzy na wydatki bieżące będzie potrzeba więcej i dobrze byłoby wiedzieć, na co się przygotowywać. Tym bardziej, że nie jest to pierwszy kryzys dotyczący naszych finansów - zastrzegł burmistrz Piaseczna.

I wyliczał, że poprzednie trudne lata budżetowe wiązały się z kryzysem śmieciowym w 2019 roku, pandemią w roku 2020 i pomocą dla uchodźców z Ukrainy w roku bieżącym. - Teraz jest kolejny kryzys energetyczny. Nie wiem, czy te kolejne ciosy ustoimy, biorąc pod uwagę, że jeśli chodzi o nasze dochody, to w związku ze zmianami podatkowymi, mamy ich coraz mniej - wskazał.

Autorka/Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UiG w Piasecznie

Pozostałe wiadomości

Policjanci drogówki zauważyli dziwnie zachowującego się kierowcę na węźle trasy S7 w Mławie. Kontrola wykazała, że 65-latek miał w samochodzie częściowo opróżnioną butelkę wódki, wydmuchał też ponad 1,2 promila. Mężczyzna stracił prawo jazdy w 12 kategoriach.

Stracił prawo jazdy w 12 kategoriach. Jechał pijany, w aucie miał wódkę

Stracił prawo jazdy w 12 kategoriach. Jechał pijany, w aucie miał wódkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Złamanie ręki uczestniczce demonstracji przed komendą przy Wilczej, najechanie przez funkcjonariusza ABW na uczestników protestu przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, spryskanie gazem pieprzowym ówczesnej posłanki Magdaleny Biejat. Prokuratura Krajowa dokonała przeglądu postępowań dotyczących incydentów podczas zgromadzeń publicznych w latach 2016-2023. "Analiza wykazała nieprawidłowości" - poinformowano.

Prześwietlili postępowania dotyczące zgromadzeń. "Analiza wykazała nieprawidłowości"

Prześwietlili postępowania dotyczące zgromadzeń. "Analiza wykazała nieprawidłowości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 100 lat zmarła Zofia Czekalska, pseudonim "Sosenka". O śmierci uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformował w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Powstańczyni, bohaterka, wspaniała osoba". Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka"

"Powstańczyni, bohaterka, wspaniała osoba". Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka"

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Do końca maja obowiązuje zakaz wstępu do lasów na terenie dwóch gmin: Różan i Goworowo. Mieszkańcy otrzymali alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o prowadzonych opryskach.

Zakaz wstępu do lasów w dwóch gminach. Rządowy alert

Zakaz wstępu do lasów w dwóch gminach. Rządowy alert

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek w terenie zabudowanym jechał z prędkością blisko 130 kilometrów na godzinę. Nie po raz pierwszy. Tym razem miał za swój "wyczyn" zapłacić pięć tysięcy złotych. Mandatu nie przyjął, bo - jak stwierdził - jest zbyt wysoki w polskich realiach. Grzywna wymierzona przez sąd może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

Nie przyjął mandatu, bo był "zbyt wysoki w polskich realiach"

Nie przyjął mandatu, bo był "zbyt wysoki w polskich realiach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z cukierni istniejącej od 1958 roku przy rondzie Wiatraczna w Warszawie zaginęła historyczna maszyna służąca do nabijania rurek bitą śmietaną. Potrzebowała naprawy i trafiła do "złotej rączki". Stamtąd już nie wróciła. Właściciel cukierni zgłosił sprawę policji.

Zaginęła historyczna maszyna do nabijania rurek bitą śmietaną

Zaginęła historyczna maszyna do nabijania rurek bitą śmietaną

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Opuszczony zabytkowy budynek szkoły tramwajarzy przy ulicy Kawęczyńskiej przyciąga uwagę nieletnich. Tym razem do środka weszło osiem osób, by "pozwiedzać". Wyprowadzili ich strażacy i strażnicy miejscy.

Opuszczony budynek kusi nastolatków. Osiem osób chciało "pozwiedzać"

Opuszczony budynek kusi nastolatków. Osiem osób chciało "pozwiedzać"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

- Na razie nie ma powodów sądzić, aby którykolwiek z tych pożarów z ostatnich kilkudziesięciu godzin w Polsce, z weekendu, był skutkiem działań sił zewnętrznych - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał, że w żaden sposób nie zmniejsza to zagrożenia ewentualnym sabotażem i dywersją.

Tusk zabrał głos w sprawie pożarów

Tusk zabrał głos w sprawie pożarów

Źródło:
TVN24, PAP

Razem z wojewodą mazowieckim Mariuszem Frankowskim spotkaliśmy się z władzami spółki, do której należała hala przy ul. Marywilskiej. Uzyskaliśmy potwierdzenie, że firma jest zdeterminowana, aby jak najszybciej odbudować halę – napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że wspólnie szukają rozwiązań, które pozwoliłyby uratować jak najwięcej miejsc pracy.

"Firma jest zdeterminowana, aby jak najszybciej odbudować halę"

"Firma jest zdeterminowana, aby jak najszybciej odbudować halę"

Źródło:
PAP

We wtorek gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24 był Karol Hoang, wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce. Mówił o sytuacji kupców poszkodowanych w pożarze hali przy Marywilskiej. - Niestety bardzo duża część osób miała tylko ubezpieczenie OC i byli przekonani, że to również ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Ubolewamy nad tym, ale niestety taka jest prawda - powiedział.

Pożar hali przy Marywilskiej. "Niestety bardzo duża część osób miała tylko ubezpieczenie OC"

Pożar hali przy Marywilskiej. "Niestety bardzo duża część osób miała tylko ubezpieczenie OC"

Źródło:
TVN24

Wybór marszałka oraz zarządu województwa mazowieckiego został odroczony już po raz drugi. Kolejne podejście w piątek za tydzień.

Mazowsze wciąż bez marszałka

Mazowsze wciąż bez marszałka

Źródło:
PAP

Nadchodzi historyczna zmiana dla mieszkańców Warszawy. Od lipca tego roku Urząd Pracy m.st. Warszawy zmienia swoją lokalizację. Zintegrowane w jednym miejscu usługi związane z poszukiwaniem pracy stanowić będą swoiste "Centrum Kariery" i będą się mieścić przy ulicy Kasprzaka 18/20, zapewniając mieszkańcom wysoki standard obsługi. Teraz wszystkie usługi będą dostępne pod jednym adresem, co znacznie ułatwi proces poszukiwania pracy oraz wprowadzi jakość realizowanego wsparcia na wyższy poziom.

Urząd Pracy m.st. Warszawy przenosi się pod nowy adres! Bieżąca obsługa klientów, pośrednictwo i aktywizacja będą w nowym "Centrum Kariery" w sercu Woli

Urząd Pracy m.st. Warszawy przenosi się pod nowy adres! Bieżąca obsługa klientów, pośrednictwo i aktywizacja będą w nowym "Centrum Kariery" w sercu Woli

We wtorek, 14 maja, pierwszy od ponad 50 lat tramwaj z pasażerami przejechał ulicami Goworka, Spacerową i Gagarina. Linia 11 z Bemowa w godzinach szczytu będzie kursować co osiem minut. Docelowo trasa ma być dłuższa.

Po ponad pół wieku tramwaj wrócił na Sielce

Po ponad pół wieku tramwaj wrócił na Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa zmienia dekoracje kwiatowe, a Zarząd Oczyszczania Miasta rozdaje 11 tysięcy bratków, które dotychczas zdobiły pętle komunikacji miejskiej. Można je będzie odebrać w ośmiu punktach

11 tysięcy bratków do rozdania

11 tysięcy bratków do rozdania

Źródło:
PAP

Rozpoczął się kolejny etap modernizacji wiaduktu mostu Poniatowskiego. Odrestaurowane zostaną zabytkowe balustrady, a to wiążę się z utrudnieniami dla pieszych.

Zdemontują zabytkowe balustrady, renowację przejdą w warsztacie

Zdemontują zabytkowe balustrady, renowację przejdą w warsztacie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy urzędnicy zapowiadają zmiany na 13 nieutwardzonych ulicach na terenie Białołęki, Wawra, Rembertowa, Wesołej i Targówka. Pojawi się tam nowa nawierzchnia.

13 ulic w pięciu dzielnicach zyska nową nawierzchnię

13 ulic w pięciu dzielnicach zyska nową nawierzchnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trawnik i chodnik przed jednym z wieżowców przy ulicy Garwolińskiej spadały z 10. piętra różne sprzęty domowe. Wystraszeni mieszkańcy wezwali strażników miejskich.

Z okna na 10. piętrze wypadały sprzęty domowe

Z okna na 10. piętrze wypadały sprzęty domowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wietnamczycy, którzy stracili miejsce pracy w pożarze centrum handlowego przy ulicy Marywilskiej mogą skorzystać z pomocy duszpasterskiej i psychologicznej. Oferuje ją Ośrodek Migranta Fu Shenfu, prowadzony przez zgromadzenie ojców werbistów. Z zakonnikami wiele osób kontaktowało się już w niedzielę. - Nie zawsze są to katolicy - powiedział dyrektor tego centrum o. Eric Hounake SVD.

"Wietnamczycy są narodem bardzo solidarnym". Pomoc psychologiczna dla poszkodowanych po pożarze centrum handlowego

"Wietnamczycy są narodem bardzo solidarnym". Pomoc psychologiczna dla poszkodowanych po pożarze centrum handlowego

Źródło:
PAP

W wyniku ogromnego pożaru hali targowej przy Marywilskiej 44, który wybuchł w niedzielę nad ranem, pracę, a nawet dobytek życia straciło tysiące osób. Wojewoda i miasto deklarują chęć pomocy, a zarząd centrum jego odbudowę.

"Kobiety rano płakały na chodnikach. Chciały tam wchodzić, mimo że ogień buchał z każdej strony"

"Kobiety rano płakały na chodnikach. Chciały tam wchodzić, mimo że ogień buchał z każdej strony"

Źródło:
Uwaga! TVN, tvnwarszawa.pl

Na gorącym uczynku wpadł 18-latek, który podawał się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Został zatrzymany tuż po odebraniu gotówki - 36 tysięcy złotych.

Na trawnik spadła siatka z gotówką. Młody mężczyzna ją chwycił i zaczął biec. 18-latek został zatrzymany

Na trawnik spadła siatka z gotówką. Młody mężczyzna ją chwycił i zaczął biec. 18-latek został zatrzymany

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Mariusz Z. ps. Małpa był poszukiwany listem gończym. Zatrzymali go funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. W trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli narkotyki i plantację marihuany.

"Małpa" w rękach "łowców cieni"

"Małpa" w rękach "łowców cieni"

Źródło:
PAP

Przed meczem Lecha z Legią pseudokibice "chcieli spróbować swoich sił w walce na pięści na polach pod Gnieznem". Ustawkę uniemożliwili policjanci. Wylegitymowano ponad 70 osób. 

Pseudokibice umówili się na bójkę. Poza "zaproszonymi" pojawili się też policjanci

Pseudokibice umówili się na bójkę. Poza "zaproszonymi" pojawili się też policjanci

Źródło:
PAP, tvn24

Efektem współpracy południowopraskiej "Kobry" i CBŚP jest zatrzymanie trzech osób. W ich garażu odnaleźli cztery samochody, które zostały skradzione na terenie Czech, Holandii i Niemiec. Szacunkowa wartość tych aut, to około pół miliona złotych. W budynku była też amunicja.

Auta skradzione w Czechach, Holandii i Niemczech w warsztacie samochodowym

Auta skradzione w Czechach, Holandii i Niemczech w warsztacie samochodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po osiedlu przy Inflanckiej w Warszawie spacerował młody jeleń. Pojawili się strażnicy miejscy z wielką siatką. Rozpoczęła się obława. Jeleń wrócił do lasu. W powiecie pułtuskim z kolei policjanci pomogli pisklęciu, które trafiło już do warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Operacja "Jeleń" na osiedlu w centrum Warszawy

Operacja "Jeleń" na osiedlu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas szkolnej przerwy 16-latka i 17-latka piły alkohol na ławce w parku. 25-procentowy trunek kupiła im 14-letnia koleżanka, która "wygląda poważniej". Kłopoty będzie miała sprzedawczyni.

Po alkohol wysłały 14-latkę, bo "wygląda poważniej"

Po alkohol wysłały 14-latkę, bo "wygląda poważniej"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Profesor Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie jest kandydatką na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - zdecydował Senat uczelni. Tym samym, wobec braku kandydatów na rektora, procedura wyborcza powinna rozpocząć się od początku - uznał Senat. Obecny rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong zawiesił działanie Uczelnianej Komisji Wyborczej.

Wybory na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym od początku. Rektor: doszło do naruszenia przepisów

Wybory na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym od początku. Rektor: doszło do naruszenia przepisów

Źródło:
PAP

Przekroczył dozwoloną prędkość i tuż za przejazdem kolejowym uderzył w semafor. Badanie wykazało, że 22-latek miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie. Nie miał za to uprawnień do prowadzenia auta. 

Uderzył w semafor i dachował. Nagranie

Uderzył w semafor i dachował. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Na tę chwilę nie ma żadnych podstaw, aby te wszystkie pożary ze sobą łączyć - przekazał w poniedziałek rzecznik KSP podinspektor Robert Szumiata, nawiązując do ostatnich pożarów w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim. Z kolei Tomasz Siemoniak, nowy szef MSWiA, powiedział: "jesteśmy w takim czasie, że niczego nie możemy wykluczyć". Dodał, że czeka na raport służb w tej sprawie. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła natomiast śledztwo w sprawie pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej.

Czy coś łączy ostatnie pożary? Jest odpowiedź policji

Czy coś łączy ostatnie pożary? Jest odpowiedź policji

Źródło:
PAP