Policja: oszukiwali metodą "na bankowca". Pięciu mężczyzn trafiło do aresztu

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zatrzymano pięciu mężczyzn podejrzanych o oszustwa metodą "na bankowca"
Zatrzymano pięciu mężczyzn podejrzanych o oszustwa metodą "na bankowca"
KPP Otwock
KPP OtwockZatrzymano pięciu mężczyzn podejrzanych o oszustwa metodą "na bankowca"

Otwocka policja poinformowała o zatrzymaniu pięciu mężczyzn podejrzanych o oszustwa "na bankowca". Jak podają funkcjonariusze, mężczyźni dzwoniąc do pokrzywdzonych podali się za pracowników banku, a następnie nakłonili do zainstalowania oprogramowania, dzięki któremu uzyskali dostęp do ich telefonów. W ten sposób oszuści przejęli konta bankowe ofiar i zgromadzone na nich środki, a nawet zaciągnęli na nie kredyty.

Jak przekazała Paulina Harabin z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, w połowie września metodą "na bankowca" oszukane zostały dwie mieszkanki powiatu otwockiego. - Jak wynika z relacji pokrzywdzonych, zadzwonił do nich mężczyzna ze wschodnim akcentem, który przedstawił się jako pracownik banku i powiedział, że była próba wzięcia kredytu na ich konta. Kobiety uwierzyły, że muszą zainstalować aplikację, by uchronić zgromadzone na rachunkach bankowych środki pieniężne i zastosowały się do wszystkich poleceń, jakie wydawali oszuści. Dzięki zainstalowaniu oprogramowania przestępcy uzyskali dostęp do ich telefonów, a następnie kont bankowych - relacjonuje Harabin. W ten sposób obciążyli rachunek bankowy jednej z pokrzywdzonych na kwotę 30 tys. złotych, zaś rachunek drugiej na 60 tysięcy.

Zatrzymano pięciu mężczyzn

Po zgłoszeniu obu przypadków oszustwa policjanci ustalili personalia osób, które mogły mieć z nimi związek. - Łącznie na terenie Warszawy i Katowic zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku 26, 25, 23, 21 i 19 lat. Podczas przeszukania zajmowanych przez nich pomieszczeń mieszkalnych i ich pojazdów funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie 42 tysięcy złotych, karty SIM, telefony komórkowe, ruter, laptop, karty debetowe oraz atrapę pistoletu Glock - wylicza Harabin.

Ponadto w trakcie przeszukania podejrzany 25-latek próbował nakłonić policjanta do odstąpienia od czynności służbowych, proponując mu łapówkę kwocie 40 tys. złotych.

Zarzuty i areszt

- Zebrany w sprawie obszerny materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów dotyczących oszustwa, zaś 25-latkowi dodatkowo zarzutu próby wręczenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności - dodaje Harabin.

Sąd Rejonowy w Otwocku wydał decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla wszystkich podejrzanych mężczyzn. Policjanci podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Zarówno za oszustwa, jak i za próbę wręczenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPP Otwock

Pozostałe wiadomości